Jump to content


Επανεγκατάσταση Λειτουργικού σε RAID0 με Image ?


darisg

Recommended Posts

Το πρόβλημα:

Έχω ένα mobo (ASUS P5B DLX) με το ICH8R, 2 χ 320GB raid1 για αποθήκη και ασφάλεια δεδομένων, και έναν 150 ράπτορα με το λειτουργικό και progs και θέλω να βάλω άλλον ένα σε raid0. Πώς θα γίνει να πάρω ένα image από τον δίσκο ώστε όταν στήσω το raid0 να μην χρειαστεί να ξαναστήνω λειτουργικό και προγράμματα.?

Α) γίνετε?

Β) ποια προγράμματα χρησιμοποιείτε ? ACRONIS TRUE IMAGE & NORTON GHOST 10 ?

Γ) ποια η διαδικασία?

Παίρνω το image του ράπρορα στον 320άρη, στήνω το raid, bootαρω με το cd, και πετάω το image πάνω στο raid? Τι πρέπει να προσέξω?

Παρακαλώ να μείνουμε στο θέμα και να μην αναλωθούμε στο αν αξίζει το raid0 με ράπτορες.

__________________

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις format.

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το Matrix Storage Manager, προσθέτεις τον 2ο raptor και επιλέγεις μέσω της εφαρμογής τους 2 δίσκους με τους οποίους θέλεις να κάνεις raid 0.

Η εφαρμογή θα σου σετάρει το raid(παίρνει αρκετή ωρίτσα η διαδικασία) και μόλις τελειώσει θα σου ζητήσει να κάνεις reboot.

* Κατέβασε την multi-language έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Δεν χρειάζεται να κάνεις format.

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το Matrix Storage Manager, προσθέτεις τον 2ο raptor και επιλέγεις μέσω της εφαρμογής τους 2 δίσκους με τους οποίους θέλεις να κάνεις raid 0.

Η εφαρμογή θα σου σετάρει το raid(παίρνει αρκετή ωρίτσα η διαδικασία) και μόλις τελειώσει θα σου ζητήσει να κάνεις reboot.

* Κατέβασε την multi-language έκδοση.

Αυτό είναι software raid? και αν ναι, δεν υστερεί σε ταχύτητα από το hardware raid?

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι, δεν είναι software raid.

Αναλαμβάνει να σετάρει το raid, όπως θα το έκανες χειροκίνητα μέσω του bios του controller. Σε γλιτώνει από το format.

Μετά το τέλος της διαδικασίας, οι δίσκοι θα φαίνονται σε raid και στο bios του controller.

Link to comment
Share on other sites

Thanks, RootX......

Crystal clear.....

AAAA....και κατι ακόμα, στον δίσκο έχω 2 partitions 40G + 100G , (στον καινούριο raid0 θέλω πάλι 2 partitions , 80G + 200G).

Το Intel matrix storage πώς διαχειριστεί τα partitions, οταν βάλω επάνω τον δευτερο ράπτορα?

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή Θα σου φτιάξει το raid με τα 2 partitions, 40G και 100G, και την υπόλοιπη χωρητικότητα ως unallocated space.

Μετά θα πρέπει με το partition magic ή παρόμοια εφαρμογή να ενώσεις τον χώρο αυτό στα υπάρχοντα partitions, ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση.υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα εαν σεταρεις το RAID μεσα απο το bios βαζοντας SATA-RAID drivers με δισκετα?

γιατι εγω αυτη τη διαδικασια ακολου8ω με την μητρικη της υπογραφης (με ICH7r)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ....

Θελω να στησω 2 80αρηδες MAXTOR σε RAID0 πανω σε μια commando ...

Πανω στον εναν σκληρο εχω τα windows κτλ. και στον αλλον εχω κατι πραγματα ...

Αυτο πειραζει καθολου ? η δεν υπραχει προβλημα (διαγραφω μετα τα δεδομενα που δεν θελω)

Ευχαριστω πολυ :flower:

EDIT κατα την εγκαταστση του προγραμματος μου πεταει ενα σφαλμα που λεει

"Ο υπολογιστης δεν πληροι της ελαχιστες απαιτησεις για την εγκατασταση αυτου του λογισμικου, η εγκατασταση θα τερματιστει"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos [Χθες, στις 20:24]

Μια ερωτηση ....

Θελω να στησω 2 80αρηδες MAXTOR σε RAID0 πανω σε μια commando ...

Πανω στον εναν σκληρο εχω τα windows κτλ. και στον αλλον εχω κατι πραγματα ...

Αυτο πειραζει καθολου ? η δεν υπραχει προβλημα (διαγραφω μετα τα δεδομενα που δεν θελω)

Ευχαριστω πολυ :flower:

EDIT κατα την εγκαταστση του προγραμματος μου πεταει ενα σφαλμα που λεει

"Ο υπολογιστης δεν πληροι της ελαχιστες απαιτησεις για την εγκατασταση αυτου του λογισμικου, η εγκατασταση θα τερματιστει"

Κανενας δεν ξερει βρε παιδια ? :unsure: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το έκανα με το Intel Matrix Storage Manager.......

Σε μισή ώρα ήταν έτοιμο και πλήρως λειτουργικό.

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον RootX που με γλύτωσε από τον μπελά του Format.......

Επίσεις ενεργοποίησα την "προσωρινή μνήμη ετερόχρονης εγγραφής τόμου" και μου έβγαλε κάτι τρελά νούμερα:

Burst speed: 2167???????:blink:

Τί κάνει αυτό? πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.