Jump to content



Πρόβλημα Vista Ultimate


zerokull

Recommended Posts

Καλημέρα κάνω εγκατάσταση τα Vista Ultimate (χ32) και στην επανεκίνηση μου πετάει μαυρη οθόνη και γράφει:

File:\Windows\System32\hal.dll

Status:0xc0000221

info: Windows failed to load because the Hal missing, or corrupt.

Συστημα:

Cpu:AMD Athlon XP 3700+ (x64)

M/B:Gigabyte K8N-SLI NForce4

RAM:2x1 DUAL DDR FSB 400

H.D.D Western Digital 250GB SATA

DVD-ROM IDE

Graphics: 2x Club 7600GS 256MB

Sound:Creative X-FI Gamer

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

παιδια αντιμετωπιζω και γω το ιδιο προβλημα οπως το παληκαρι παω να περασω τα ultimate και μου γραφει ενα μυνημα οτι καποια συσκευη η usb μπορει να μην εχει επαφη

με τον υπολογιστη αλλαζω βαζω καινουριες μνημες και παλι το ιδιο μου γραφει

το συστημα ειναι

cpu-fx60

vga-8800gtx

hdd-2x250 segate raid 0

memory 2x1 corsair 3500 ll pro

mobo a8n32 sli

dvd rec nec

dvd rom-msi

που το εχω raid 0 μηπως χρειαζεται δισκετα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα και εγω το ιδιο προβλημα.Ειχα κανει κανονκα την πρωτη εγκατασταση και ολα πηγαν καλα,χρειαστηκε ομως να κανω format και εγκατασταση παλι και μου βγαζε το ιδιο μυν.Εσβησα το dvd και το ξαναεγραψα σε ενα αλλο και ολα ok μετα.γνωμη μου να δοκιμασεται με αλλο dvd.:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Χθες, στις 15:57]

και μου γραφει ενα μυνημα οτι καποια συσκευη η usb μπορει να μην εχει επαφη

με τον υπολογιστη αλλαζω βαζω καινουριες μνημες και παλι το ιδιο μου γραφει

Bγάλε ολες τις usb [printer scanner κλπ συνδεσε το mouse - keyb με τον ανταπτορα αν ειναι usb και αυτα] και ξεκίνα εγκατάσταση πάλι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Bγάλε ολες τις usb [printer scanner κλπ συνδεσε το mouse - keyb με τον ανταπτορα αν ειναι usb και αυτα] και ξεκίνα εγκατάσταση πάλι

ολα ενταξει σ ευχαριστω για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zerokull είχα το ίδιο πρόβλημα αφού όμως έκανα πρώτα εγκατάσταση τα Vista. Αλλά έφταιγε το alcohol 120%. Ύστερα έσβηασα τα Vista και έβαλα τα XP (SP2) και έκανε πάλι το ίδιο, χωρίς το alcohol αυτη τη φορά μόνο με το λειτουργικό. Μετά διαπίστωσα ότι ο δίσκος ήταν χτυπημένος. Πήρα άλλο δίσκο και έβαλα τα Vista και πάλι έκαναν το ίδιο πρόβλημα αλλά μόνο όταν έβαζα το alcohol. Τώρα έχω τα XP και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τα |Vista για μένα δεν αξίζουν, τουλάχιστον όχι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ύστερα άπο επανιλιμένα format προσπάθησα να βάλω XP τίποτα ξαναβάζω VISTA και στήν πρώτη επανεκίνηση μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης μάυρη οθόνη πάλι τα ίδια με τήν μόνη διαφορά αυτή την φορά αλλο file.

C:\Windows\system32\winload.exe

Status: 0xc0000221

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ROCKY

Φίλε zerokull είχα το ίδιο πρόβλημα αφού όμως έκανα πρώτα εγκατάσταση τα Vista. Αλλά έφταιγε το alcohol 120%. Ύστερα έσβηασα τα Vista και έβαλα τα XP (SP2) και έκανε πάλι το ίδιο, χωρίς το alcohol αυτη τη φορά μόνο με το λειτουργικό. Μετά διαπίστωσα ότι ο δίσκος ήταν χτυπημένος. Πήρα άλλο δίσκο και έβαλα τα Vista και πάλι έκαναν το ίδιο πρόβλημα αλλά μόνο όταν έβαζα το alcohol. Τώρα έχω τα XP και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τα |Vista για μένα δεν αξίζουν, τουλάχιστον όχι ακόμα.

Δεν βάζω alcohol 120%

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και λυθηκε οταν κατεβασα το vistabootloader pro kai

εσβησα το bootloader των vista ,που παρολο που δεν ειχαν εγκατασταθει πληρως αλλα φταναν μεχρι το σημειο που φτανει και εσενα και μετα μου πεταγαν το ιδιο error,to bootloader ειχε προλαβει να εγκατασταθει.οταν χρησιμοποιησα το προγραματακι μετα εκανα παλι απτην αρχη μια καθαρη εγκατασταση και ολα οκ.δεν ξερω αν σε βοηθησει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από adok13

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και λυθηκε οταν κατεβασα το vistabootloader pro kai

εσβησα το bootloader των vista ,που παρολο που δεν ειχαν εγκατασταθει πληρως αλλα φταναν μεχρι το σημειο που φτανει και εσενα και μετα μου πεταγαν το ιδιο error,to bootloader ειχε προλαβει να εγκατασταθει.οταν χρησιμοποιησα το προγραματακι μετα εκανα παλι απτην αρχη μια καθαρη εγκατασταση και ολα οκ.δεν ξερω αν σε βοηθησει αυτο.

το κατέβασα το bootloader αλλά πώς να το βάλω αφού δεν περνάει ούτε VISTA ούτε XP.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.