Jump to content


X-Fi Xtreme Music


stand3

Recommended Posts

Ενδιαφερομαι να αγορασω την εν λογω καρτα ηχου, αλλα παρατηρησα οτι εχει εξαφανιστει απο πολλα μαγαζια (π.χ πλαισιο,ματσουκας, το e-shop εχει μονο την bulk κ.α). Ξερει κανεις γιατι εγινε αυτο; Επισης οσοι την εχουν θα ηθελα να μου πουν τη γνωμη τους.Την θελω περισσοτερο για μουσικη (Traktor,Reason κλπ) και αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη καρτα ειμαι ολος αυτια ...

:p

Link to comment
Share on other sites

Την μεγαλυτερη διαφορα θα δεις στα MP3 αλλα και οχι μονο ;)

Η καρτουλα αξιζει το καθε ευρω .....

Τωρα γιατι εξαφανιστηκε ? :...:

Παντως εγω που την εχω εδω και ενα χρονο σχεδον ειμαι πολυ ευχαριστημενος :T:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβές οι E-MU. Δε θα τις συνιστούσα για ακρόαση μουσικής, αλλά για περισσότερο στουντιακή χρήση, ηχογραφήσεις κ.λπ..

Την κάρτα την έχω και πιστεύω ότι αξίζει και θα έχεις κορυφαία ποιότητα ήχου αν τη συνδυάσεις με κάποιο πρόγραμμα που να βγάζει ASIO Output, όπως είναι το VirtualDJ, το οποίο και χρησιμοποιώ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Ακριβές οι E-MU. Δε θα τις συνιστούσα για ακρόαση μουσικής, αλλά για περισσότερο στουντιακή χρήση, ηχογραφήσεις κ.λπ..

Την κάρτα την έχω και πιστεύω ότι αξίζει και θα έχεις κορυφαία ποιότητα ήχου αν τη συνδυάσεις με κάποιο πρόγραμμα που να βγάζει ASIO Output, όπως είναι το VirtualDJ, το οποίο και χρησιμοποιώ εγώ.

Λογο τιμης δεν τις συνιστας ή εχεις κατι υπ' οψιν σου?

(Με λιγο ψαξιμο θα βρειτε την 1212 σε πιο καλη τιμη απο την x-fi)

Link to comment
Share on other sites

Εγω την ειχα αγορασει πριν 1 χρονο 99$ + 35 μεταφορικα απο το musician friend. Δεν στελνουν Ελλαδα αλλα μπορεις να βαλεις καποια μεταφορικη να την αγορασει και να την στηλουν σπιτι. Το κακο ειναι οτι δεν θυμαμαι με πια το ειχα κανει (μου ειχε δωσει τηλ ενας φιλος). Παντως απο δοκιμες την θεωρω αισθητα καλυτερη απο την xtreme fatality που ετυχε να τις συγκρινω. Δεν ξερω με την 404 usb τι γινεται, αλλα διαβαζω πολυ καλες κριτικες.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει το κορίτσι :D

Δουλεύω Cubase SX 3 & ASIO for All .

Εχω και ένα M-Audio Oxygen 49 , και παίζω μπάλα κανονικά !!

Ομως έχει αναφερθεί μια ασυμβατότητα με μητρικές που δουλεύουν με chip set Nvidia !!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω στα specs:

Η Ε-MU 1212Μ έχει THD 0.0006%, ενώ η XtremeMusic 0.004%.

Η Ε-MU 1212Μ έχει SNR 120dB, ενώ η XtremeMusic 109 dB.

Παίζουν κι άλλοι παράγοντες, αλλά αυτά παρατήρησα βασικά τώρα...

Επίσης η 1212M έχει διάφορα άλλα ωραία πράγματα, όπως:

E-MU E-DSP 32-bit DSP with 67-bit accumulator (double precision w/ 3 headroom bits)

Hardware-accelerated, 32 channel mixing, and multi-effects processing

Bit Depths: 24-bit I/O, 32-bit processing

Οπότε η 1212Μ υπερέχει καθαρά της XtremeMusic... Αλλά είναι εντελώς άκυρη η σύγκριση γιατί πρόκειται για κάρτες με διαφορετική χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [Σήμερα, στις 23:09]

Το έχω πάρει το κορίτσι :D

Δουλεύω Cubase SX 3 & ASIO for All .

Εχω και ένα M-Audio Oxygen 49 , και παίζω μπάλα κανονικά !!

Ομως έχει αναφερθεί μια ασυμβατότητα με μητρικές που δουλεύουν με chip set Nvidia !!

Καπου εκει θελω να παω κ εγω σιγα σιγα :cool:

Mobo εχω την asus p5b deluxe...(Απ οσο εψαξα δεν βρηκα τπτ για ασυμβατοτητα)

PS: ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας :D

Link to comment
Share on other sites

O καυγας για το ποια ειναι καλυτερη (η xfi η η EMU) ειναι ακυρος.Στην ουσια η ιδια εταιρια τις βγαζει και τις δυο και πονταρει σε αλλο target group.

Οι ΕΜU εχουν για chip to τσιπακι της audigy1 (δεν ειναι ορθογραφικο λαθος!).Ομως η κατασκευη της καρτας και ο προγραμματισμος του chip ειναι τελειως διαφορετικη.Η καρτα εχει πολυ καλους DAC και ADC δεν κανει resampling (ολες οι audigy εκαναν εκτος απο την xfi),εχει πολυ καλο ηχο κλπκλπ.

ΔΕΝ υποστηριζει: soundfonts (υποστηριζει μονο σε software sampler) ,ουτε ΕΑΧ.

Η xfi απο την αλλη δεν ανηκει το επαγγελματικο τομεα αλλα στο Multimedia..Διαθετει ομως πολλα χαρακτηριστικα που χεφευγουν απο τον ανταγωνισμο.

Αν θες καρτα και δεν την θες για recordings, παρε την χφι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spybol [Σήμερα, στις 02:31]

Αν θες καρτα και δεν την θες για recordings, παρε την χφι.

Δεν θέλω να ακούω μαμακίες !! :TD:

H XFi , εχει τρεις καταστάσεις λειτουργίας ενεργοποιούμενες από το software .

Στην θέση Creation Mode, ο ASIO πετάει φωτιές , και κλάνει κεραυνούς :D:upside:

Με 3.5 - 4.5 latency .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνώμη για την extreme gamer .

Τα προγράμματα δημιουργίας μουσικής , είναι περίεργα κατασκευάσματα .

Η XFi music , χωρίς να λέω οτι είναι η καλύτερη , είναι από της πρώτες που προσφέρουν συμβατότητα , και όχι στα λόγια .

Ο τελευταίως Driver από την Creative , αναφέρει γραπτά βελτιώσεις στην συνεργασία της κάρτας με το Cubase .

Απλα ο ASIO driver της Creative, είναι μαπίτσα , έτσι με τον ASIO for All , και λίγο πειραματισμό στο Buffer όλα ρολάρουν πολύ καλά .

Link to comment
Share on other sites

overvolt.......σαν να υπερενθουσιαζεσαι και δεν μιλας και ομορφα.:TD:

o spybol εχει δικιο στο ποστ του.και λαθος να κανει δωσε ενα λινκ και αποδειξε του οτι κανει λαθος......τι παει να πει μαμακιες και πετουμενα σπουργιτια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.