Jump to content



Περι Φορολογικης Δηλωσης


ramolimento

Recommended Posts

Παιδια, μηπως ξερετε καποιο free forum που να μπορεις να κανεις ερωτησεις σχετικα με τη συμπληρωση της φορολογικης σου δηλωσης? Πλησιαζουν και οι μερες...

Εχω ακουσει οτι μπορεις να στειλεις τη δηλωση σου μεσω ιντερνετ...Ακουγεται καλη ιδεα να τη στειλεις μεσω νετ απ τη καρεκλα σου και να μη τρεχεις. Αλλα εχω μια απορια. Τι γινεται με τα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ? Τα στελνεις μετα?

Μηπως ξερετε και καποιο προγραμμα για φετος που να σου υπολογιζει το ποσα θα παρεις/πληρωσεις με την εκκαθαριση? Για προπερσι και περσι ειχα βρει.

Ευχαριστω και καλες δηλωσεις :)

Link to comment
Share on other sites

αφου υποβαλεις τη δηλωση σου ηλεκτρονικα, απευθειας σου υπολογιζει αν εχεις ή οχι επιστροφη. τα δικαιολογητικα, νομιζω πως εισαι υποχρεωμενος να τα κρατησεις για 5 χρονια. το εκκαθαριστικο που τυπωνεις στον εκτυπωση σου, στην ουσια ειναι αχρηστο, καθως πρεπει να περασεις απο την εφορια για επικυρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, για να καταλαβω, τα δικαιολογητικα μενουν σπιτι και αν στα ζητησουν για 5 χρονια?! οπως και με τις αποδειξεις? (που δε τις ζητανε ποτε). Αν ηταν ετσι ολοι θα δηλωναμε οτι θελαμε, ετσι δεν ειναι?

Και το εκκαθαριστικο εγω το βγαζω? Να σου πω, αυτο δε με ενδιαφερει, το πότε θα μπουν τα λεφτα της επιστροφης στο λογ/σμο μου ειναι που με ενδιαφερει!

Καποιο forum εφοριας ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω 3-4 πραγματα δηλωνω, αλλα αργουν πολυ.

αν κοιταξεις στο βιβλιο που συνοδευει τη δηλωση, γραφει για την εκπτωση. ενα μικρο ποσοστο ειναι, αλλα ειναι δικα σου λεφτα, τα οποια μαλιστα εχεις προπληρωσει.

Link to comment
Share on other sites

?

δεν σε καταλαβαινω, ποτε και τι προπληρωσα? γινε σαφης.

Εγω καθε χρονο εχω ενα μικροποσο επιστροφη και το παιρνω οχι πολυ καιρο μετα τη καταθεση της δηλωσης. Αυτα που δηλωνω ειναι ψειρες:)

Link to comment
Share on other sites

καθε μηνα, απο τη μισθοδοσια σου, ενα ποσό παει στην εφορια. στο τελος της χρονιας, φαινεται ο φορος που παρακρατηθηκε και ο φορος που σου αναλογει. η επιστροφη της εφοριας μετά την εκκαθαριση, ειναι απο τα αυτα που ηδη εχεις προπληρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

αφου υποβαλεις τη δηλωση σου ηλεκτρονικα, απευθειας σου υπολογιζει αν εχεις ή οχι επιστροφη. τα δικαιολογητικα, νομιζω πως εισαι υποχρεωμενος να τα κρατησεις για 5 χρονια. το εκκαθαριστικο που τυπωνεις στον εκτυπωση σου, στην ουσια ειναι αχρηστο, καθως πρεπει να περασεις απο την εφορια για επικυρωση.

Όχι ακριβώς....

https://www.gsis.gr/taxisnet/year2007/income/e1/FAQ.jsp?sSessLogged=

Link to comment
Share on other sites

http://xs114.xs.to/xs114/07173/shmeiwma.jpg

Ή αλλιώς

https://www.gsis.gr/taxisnet/year2007/income/e1/index.jsp

κι επιλέγεις Συχνές Ερωτήσεις ,επάνω στη σελίδα.

Από ό,τι λέει δεν χρειάζεται επικύρωση του εκκαθαριστικού, το οποίο λειτουργεί και σαν Φορολογική Ενημερώτητα. Τουλάχιστον εγώ στη δουλειά μου, το δέχομαι και σαν απλή φωτοτυπία ή μέσω φαξ, χωρίς να ζητάω επικύρωση, ενώ υπάρχει οδηγία να μην το φέρνει ο πολίτης, αλλά να το αναζητά η υπηρεσία, αλλα δυστυχώς δεν έχω δίκτυο :(

Link to comment
Share on other sites

Οι εκτυπώσεις των εντύπων Ε1, Ε2, Ε3 και Ε9 που υποβάλλονται ηλεκτρονικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ακριβή αντίγραφα, όταν συνοδεύονται από υπεύθυνη δήλωση του νόμου 1599/1986, στην οποία βεβαιώνεται η ακρίβεια των δηλωθέντων στοιχείων (ΦΕΚ 163Β/13-2-2006).

εδω κολλησε η δουλεια.

πηγα σε τραπεζα με αυτο το χαρτι, αλλα δεν το δεχτηκε γιατι δεν ηταν επικυρωμενο. οταν πηγα στην εφορια, μου ειπαν ακριβως το ιδιο, πως το χαρτι μονο του δε μετραει και θελει επικυρωση. βεβαια δεν εκαναν αναφορα για την υπευθυνη δηλωση, την οποια δεν ξερω αν δεχονται οι τραπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν μπορει καποιος να βοηθησει σχετικα με τη συμπληρωση της φετινης μας Δηλωσης...

1. Οποιος συμπληρωσε Ε9 περισυ και δεν ειχε αλλη μεταβολη απο τοτε, μπορει τωρα να μη το συμπληρωσει σα να μη τρεχει τιποτα?

2. Εαν εχεις μετακομισει πρεπει να αλλαξεις ΔΟΥ, σωστα? Αν ΔΕΝ δηλωσεις οτι μετακομισες, εξακολουθεις να υπαγεσαι στην ιδια ΔΟΥ?

3. Εαν κανεις τη δηλωση μεσω νετ, τι εκπτωση εχεις? Τα δικαιολογητικα πως θα τα στειλεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 00:06]

εδω κολλησε η δουλεια.

πηγα σε τραπεζα με αυτο το χαρτι, αλλα δεν το δεχτηκε γιατι δεν ηταν επικυρωμενο. οταν πηγα στην εφορια, μου ειπαν ακριβως το ιδιο, πως το χαρτι μονο του δε μετραει και θελει επικυρωση. βεβαια δεν εκαναν αναφορα για την υπευθυνη δηλωση, την οποια δεν ξερω αν δεχονται οι τραπεζες.

Αρχική απάντηση από .38-.45

το εκκαθαριστικο που τυπωνεις στον εκτυπωση σου, στην ουσια ειναι αχρηστο, καθως πρεπει να περασεις απο την εφορια για επικυρωση......

Βασικά, η ερώτηση ήταν για τη χρήση του εκαθαριστικού σημειώματος και όχι του αντιγραφου Ε1, όπως αναφέρεις, το οποίο ακόμα και οι εφοριακοί αποφεύγουν να σου το σφραγίζουν(το 3ο αντίγραφο) με το αιτιολογικό ότι εσύ μπορείς να πας να γράψεις ότι θέλεις κατόπιν επάνω.

ramolimento

1. Ενοείτε ότι φέτος εφόσον δεν έχεις κάποια μεταβολή, δεν υποβάλεις Ε9.

2. Σωστά, εξακολουθείς να υπάγεσαι στην ίδια ΔΟΥ(ΔΟΥ τελευταίς υποβολής δήλωσης).

3.Η έκπτωση, εφόσον έχεις χρεωστικό εκκαθαριστικό είναι μικρή της τάξης του 1,5%, αν θυμάμαι καλά. Τα δικαιολογητικά τα κρατάς σε περίπτωση μελλοντικού ελέγχου.

Υπάρχουν μερικοί χρήστες στο Forum που είναι κανονικοί λογιστές...Περισσότερα¨

http://www.taxheaven.gr

Link to comment
Share on other sites

1. Μαλιστα, δηλαδη απλως υποβαλω το Ε1 ταχυδρομικως εις διπλουν με τα αναλογα δικαιολογητικα και τελειωσα? Για το Ε9 δε κανω απολυτως τιποτα?

2. Και ποτε δηλωνεις τη μετακομιση? Που?

3. Πιστωτικο θα εχω. Αρα δε κερδιζω τιποτα.

Ωστε τοσο ευκολο ειναι να δηλωσεις οτι θελεις? Εγω που εχω να δηλωσω ελαχιστα φανταζομαι οτι θα με φωναξουν να τα παω, οποτε λεω να τα στειλω ταχυδρομικως για να μην τρεχω μετα.

4. Εαν μενω σε σπιτι με τους γονεις μου οι οποιοι δηλωνουν καποιο ενοικιο που καταβαλλουν στον ιδιοκτητη, εγω τι να γραψω? Φιλοξενουμενος?

Ξερεις καποιο προγραμματακι να υπολογισω το ακριβες ποσο της επιστροφης μου?

Link to comment
Share on other sites

1. Ακριβώς, υποβάλεις εις διπλούν υπογεγραμμένο το Ε1 με τα ανάλογα δικαιολογητικά, με τους ειδικούς φακέλους αξίας 3 ευρώ που διαθέτουν τα ΕΛ.ΤΑ. Για το Ε9 εφόσον δεν είχες κάποια μεταβολή(γονική παροχή π.χ. ή γάμο ή γεννηση τέκνου) δεν κάνεις τίποτα.

2. Τη μετακόμιση τη δηλώνεις στη Δ.Ο.Υ. υποβολής της δήλωσης, αφότου ενοείτε μετακομίσεις, προσκομίζοντας και κάποιο δικαιολογητικό(π.χ. συμφωνητικό μίσθωσης)

3. Εφόσον έχεις πιστωτικό, το κάνεις μέσω νετ, γιατί γίνεται γρήγορα η εκκαθάριση και σου στέλνουν την επιστροφή γρηγορότερα. Εγώ π.χ. θα παραλάβω επιστροφή στις 2/5, σύμφωνα με το τάξις νετ. Δεν μπορείς να γράψεις ότι θέλεις, γιατί κάποια στιγμή θα σε βρούν κι εκτός των άλλων είναι παράνομο.

4. Θα δηλώσεις φιλοξενούμενος (φιλοξενούμαι από τους γονείς μου).

Μπες στο In.gr και πάνω δεξιά στο πλάι έχει το προγραμματάκι του ram αλλά On line.

http://www.in.gr/foros2007/

Παλιότερα είχε ανάλογο πρόγραμμα και το τάξις νετ, αλλά το καταργήσαν.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω:T:

Καποιος συμπληρωματικες ερωτησουλες:

1. Αν αγορασα σπιτι το 2005(δηλωθηκε στο Ε9 της δηλωσης του 2006) αλλα το αποπληρωσα το 2006, πρεπει να ξανακανω Ε9 φετος το 2007?

2. Στη ΔΟΥ του παλιου σπιτιου ή του καινουργιου?

3. Εφοσον ουτως ή αλλως θα με βρουν γιατι να μη στειλω τα δικαιολογητικα με φακελο να ξεμπερδευω μια κι εξω?

5. Στo 2.9 συμπεριλαμβανεται και το στεγαστικο δανειο? Μετραει το ετος εγκρισης του δανειου ή το ετος εισπραξης του ποσου απ το διοκαιουχο?

6. Αυτος ο νεος λογ/σμος ΙΒΑΝ που λεει τι ειναι? Το νουμερο αυτο υπαρχει σε ολους τους λογ/σμους?

Στο link που εβαλες, βαζω ΟΛΑ τα ποσα που υπαρχουν στη δηλωση? Μολις εβαλα και τα ποσα "φορος που αναλογει-παρακρατειται", το ποσο της επιστροφης μου μειωθηκε!

Link to comment
Share on other sites

1. Eφόσον το δήλωσες πέρισυ, δεν το δηλώνεις φέτος. Προσοχή όμως, αν έχει προηγηθεί προσύμφωνο(όπως είναι σύνηθες) και το 2006 έγινε οριστικό συμβόλαιο. Υποτίθεται ότι το Ε9 είναι "απογραφικό" και δεν χρησιμοποιείται για την επιβολή φόρου

2. Στη ΔΟΥ του νέου σπιτιού.

3. Εφ΄σον υποβάλεις τη δήλωση μέσω νετ, δεν θα στείλεις τα διακιολογητικά. Τελεία και παύλα. Αν στα ζητήσουν, θα σου έρθει πρόσκληση να τα υποβάλεις προσωπικά στη ΔΟΥ που ανήκεις. Αν τα στείλεις με φάκελο ταχυδρομικώς και ταυτόχρονα υποβάλεις δήλωση μέσω νετ, μάλλον θα χαθούν, και τότε;

4. Δεν έχει;

5. Τι εννοείς σαν 2.9; Μήπως λες Ε9;

6. Ο ΙΒΑΝ (internation bank account number) είναι ο μεγάλος αριθός που ξεκινάει από GR και έχει πολλά ψηφία....και φυσικά υπάρχει σε όλους τους λογαριασμούς. Θα το δεις στο βιβλιάριο σου.

Χωρίς παρεξήγηση, επειδή βλέπω ότι δεν έχεις μεγάλη πείρα σε τέτοια θέματα, αν δεν έχεις τίποτα στο όνομα σου παρά κανά αυτοκίνητο και μια δουλειά μισθωτού, κάνε την δήλωση μόνος σου.

Σε διαφορετική περίπτωση, όμως, να πς σε κάποιον επαγγελματία/

Link to comment
Share on other sites

4. Δεν έχει;
Koιταξε... το προηγουμενο μου post ειναι σε συνεχεια του προ-προηγουμενου. Αν προσεξες, οι 3 πρωτες ερωτησεις ειναι σε συνεχεια των προηγουμενων τριων, ενω για το 4 δεν υπηρχε καποια συμπληρωματικη:p

Συνεχιζοντας λοιπον,

1. Οριστικο συμβολαιο εγινε το 2005, αλλα η αποπληρωμη εγινε το 2006(το 2005 δoθηκε μονο ενα μικρο μερος του ποσου αγορας). Αρα το σπιτι θεωρειται οτι αγοραστηκε το 2005 ε?

2. Ειπαμε οτι εφοσον το 2006 εμενα στο παλιο σπιτι, και για φετος θα κανω τη δηλωση μου στη ΔΟΥ του παλιου σπιτιου. Σαν αποστολεας ομως στο φακελο, μπορω να γραψω τη δ/νση του καινουργιου μου απιτιου?

3. Το καταλαβα οτι εφοσον στειλω τη δηλωση μεσω νετ δεν θα υποβαλω δικαιολογητικα, αυτο που ειπα ειναι οτι για να μην τρεχω κατοπιν οταν με φωναξουν, θεωρω καλυτερα να τα στειλω με φακελο να ξεμπερδευω, οπως καθε χρονο(4 χαρτια ειναι ολα-ολα).

Δεν ειπα οτι θα τα στειλω και μεσω νετ και μεσω φακελου. Οσο για το αν χαθουν οπως ειπες(πραγμα που μπορει να συμβει στο καθενα) ειναι καλυμμενος αφου ο φακελος ειναι συστημενος, σωστα?(3 κοστιζει).

5. Εννοω τον πινακα 2, ερωτηση 9: "Ειστε μισθωτος και πηρατε στεγαστικο επιδομα μεσα στο 2006?"

Εννοει στεγαστικο δανειο ή καποιο επιδομα ενοικιου? Κι αν εννοει δανειο, υπολογιζεται ο χρονος που συμφωνηθηκε το δανειο ή ο χρονος καταβολης του ρευστου?

6. Εισαι σιγουρος οτι αυτος ο Ιβάν υπαρχει σε ολα τα βιβλιαρια? και τα παλια? Απο μια γρηγορη ματια που εριξα στο βιβλιαριο μου, ειδα στη πρωτη σελιδα εναν διψηφιο αριθμο συνοδευομενο απο το GR... μαλλον δεν θα ειναι αυτος ο ιβαν ε?

Χωρίς παρεξήγηση, επειδή βλέπω ότι δεν έχεις μεγάλη πείρα σε τέτοια θέματα, αν δεν έχεις τίποτα στο όνομα σου παρά κανά αυτοκίνητο και μια δουλειά μισθωτού, κάνε την δήλωση μόνος σου.

Σε διαφορετική περίπτωση, όμως, να πς σε κάποιον επαγγελματία

Δε ξερω τι ακριβως μετραει για σενα "πειρα" αλλα κανω καθε χρονο μονος μου τη δηλωση εδω και 12 χρονια. Δε ξερω γιατι σου φαινομαι απειρος, δεν εχει σημασια βεβαια αλλα αφενος δεν ειναι κακο να ειναι καποιος απειρος, αφετερου ποσο μαλλον για ολους τους αλλους, αφου οπως βλεπεις ελαχιστοι απαντησαν σε αυτο το thread. Eιναι αληθεια οτι οι περισσοτεροι πληρωνουν καποιον λογιστη να τους κανει τη δηλωση, εγω ομως το θεωρω περιττο ειδικα εφοσον εχω να δηλωσω μονο 4-5 ποσα. Ειμαι χαμηλομισθος μισθωτος και οπως καταλαβες απεκτησα προσφατα σπιτι με δανειο και κοιταω να συμπληρωσω σωστα τη δηλωση μου για να μη γινει καποιο λαθος καθοτι δεν εχω ξαναπαρει σπιτι :p
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.