Jump to content



Σκέψεις για ανεμιστήρα ψυγείου+backpressure


nobig

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αλλάξω ανεμιστήρα στο ψυγείο μπας και ρίξω λιγάκι τις θερμοκρασίες. Η θέση του ψυγείου είναι πάνω στον υπολογιστή όπως φαίνεται στην εικόνα

img2432xp7.th.jpg

Με προβληματίζει λίγο ότι γενικά είναι λίγο χωμένο και δεν έχει φρέσκο αέρα, επίσης για ανεμιστήρα σκέφτομαι τον Silenx προ με τα 72cfm αλλά δεν ξέρω αν με το backpressure του αέρα τελικά δεν καταφέρω τίποτα. Επιπλέον θα είναι πιο παχύς απο τον ανεμιστήρα που έχω που σημαίνει ακόμα πιο χωμένος. Αξίζει η αλλαγή ανεμιστήρα πιστεύεται για να ρίξω θερμοκρασίες η καλύτερα να δώσω άλλα 20 να πάρω μεγαλύτερο ψυγείο;

Στα ψυγεία το έξτρα πάχος βοηθάει ή καλύτερα πιο μακρύ παρά πιο παχύ;

με λίγα λόγια αξίζει η διαφορά των 13;

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976863&product=926914

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976863&product=927120

Tο πάχος του ψυγείου μου είναι 4εκ και ο ανεμιστήρας ρίχνει αέρα στο ψυγείο

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα πρωτα να στερεωσεις καπως το ψυγειο ωστε να εχει περισσοτερο ''αερα'' απο κατω. μονο 1.5 εκ. δεν ειναι τπτ. και μετα βλεπεις. ετσι οπως ειναι δεν αναπνεει,δλδ δεν κυκλοφορει καλα ο αερας.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτό γίνεται αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει ιδιαίτερα γιατί μετά ο ανεμιστήρας θα είναι πνιγμένος απ' πάνω. Κάποις δεν έχει τον Silenx προ να πεί εμπειρίες για το backpressure

Link to comment
Share on other sites

Για να μη πολυλογω ακου τι θα εκανα εγω.

Αλλαγη ψυγειου σε διπλο και αγορα δευτερου ανεμιστηρα και 4 thumb screws. Κατευθειαν με το διπλο ψυγειο θα ειχα καλυτερη θερμοκρασια εστω και με εναν ανεμιστηρα σε σχεση με το μονο ψυγειο. Θα βιδωνα στην κατω πλευρα τις 4 βιδες και θα το αφηνα πανω στο κουτι. Ετσι θα ειχα και κατω απο το ψυγειο τον απαραιτητο χωρο για να κυκλοφορει ανεμποδιστος ο αερας.

Ενας καλος ανεμιστηρας εχει 20ε. Ενα 2πλο ψυγειο εχει 30. Αρα δινω 10ε παραπανω για το διπλο ψυγειο και 10ε ακομα για ενα δευτερο απλο ανεμιστηρι και εχω αναβαθμισει την υδροψυξη μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.