Jump to content



Στα 7,67 Gbps


Kokolikos

Recommended Posts

797279_b.jpg Ερευνητική ομάδα με επικεφαλής το Πανεπιστήμιο του Τόκιο κατέρριψε το ρεκόρ ταχύτητας στο Διαδίκτυο δύο φορές σε διάστημα δύο ημερών.

Οι διαχειριστές του δικτύου υψηλής ταχύτητας Internet2 ανακοίνωσε ότι στις οι ερευνητές μετέδωσαν δεδομένα σε απόσταση άνω των 32.000 χιλιομέτρων με ρυθμό 7,67 Gigabit ανά δευτερόλεπτο (981,76 Megabyte/sec).

Την επόμενη ημέρα χρησιμοποίησαν διαφορετικά πρωτόκολλα και έθεσαν νέο ρεκόρ στα 9,08Gbps (1162 Megabye/sec), ταχύτητα που πλησιάζει το θεωρητικό όριο των 10 Gbps για το Internet2.

Τα δεδομένα ξεκίνησαν από το Τόκιο και πέρασαν από το Σικάγο, το Αμστερνταμ και το Σιάτλ πριν επιστρέψουν στην ιαπωνική πρωτεύουσα.

Στο πείραμα χρησιμοποιήθηκε η νεώτερη έκδοση του συστήματος διαδικτυακών διευθύνσεων, IPv6. Το προηγούμενο ρεκόρ για το IPv6, που τέθηκε το Νοέμβριο του 2005, ήταν 6,96 Gbps.

Το ρεκόρ ρυθμού μετάδοσης για την παλαιότερη έκδοση IPv4 εντάσσεται σε ξεχωριστή κατηγορία και τέθηκε στα 8,8 Gbps τον Φεβρουάριο του 2006.

Το δίκτυο Internet2 λειτουργεί σε μια κοινοπραξία περισσότερων από 200 πανεπιστημίων και πρόκειται στο μέλλον να συνδεθεί με ένα άλλο αμερικανικό δίκτυο υπερυψηλής ταχύτητας, το οποίο ονομάζεται National LambdaRail.

Η κοινοπραξία του Internet2 σχεδιάζει για το μέλλον ένα νέο δίκτυο που θα προσφέρει ταχύτητες έως και 100 Gbps.

:dots: Θέλω να πιστεύω ότι τα σχόλια είναι περιττά.......

Πηγή:---->In.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά σιγά μη σε πάρουν και τηλέφωνο.... αποκλείεται να μας το δώσουν τσάμπα.Πρώτα θα μας σκίσουν την κ@@@@@τρ@@@δα και μετά τη τσέπη.Θα αφού φάνε και γεμίσουν της κοιλάρες τους, εεε τότε βλέπουμε.....:flex: :flex: :flex: :flex: :rip: :rip: :rip:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ περιεργος να δω, οταν θα παρεχετε μια υπηρεσια ή οταν θα παραγετε ενα προιον, πως και ποσο θα το κοστολογησετε.

κατανοητο οτι καθενας διαβαζει το δικο του ευαγγελιο, αλλα αυτος ο τροπος σκεψης δεν οδηγει πουθενα. δε λεω, κι εμενα μου φαινονται ακριβες οι υπηρεσιες και τα προιοντα, αλλα αν ημουνα στην αντιπερα οχθη, παλι στις ιδιες τιμες θα πουλουσα: οσο με παιρνει δηλαδη.

disclaimer: τα παραπανω δεν αποτελουν σχολιο για κανεναν προσωπικα, αλλα ειναι κατι που βλεπω συνεχεια εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις ... αλλά από την μικρή εμπειρία που έχω...

όταν παρέχεις μία υπηρεσία ή ένα προϊόν το οποίο δεν

είναι βασικής ανάγκης (φαγητό,νερό), το κέρδος μπορεί

να επιτευχθεί με την ποσότητα των πελατών και όχι από

την τιμή της υπηρεσίας-προϊόντος.

’λλο να έχει 10 πελάτες που να σου δίνουν 10 και άλλο

1000 που να σου δίνουν 1.

Η ποσότητα φέρνει το κέρδος και όχι η τιμή.

Τώρα σκέφτεσαι να βάλει DSL γιατί είναι λίγο ακριβή, αν όμως

έπεφτε η τιμή θα είχαν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

το κέρδος μπορεί να επιτευχθεί και με την ποσότητα των πελατών και όχι από την τιμή της υπηρεσίας-προϊόντος.
αλλιως το "Η ποσότητα φέρνει το κέρδος και όχι η τιμή" δεν στεκεται απο μονο του. υπαρχουν εταιρειες που πουλανε πανακριβα τη διαφορετικοτητα. σε λιγα κομματια.
Link to comment
Share on other sites

Πουλάνε ακριβά τον "αέρα" δηλαδή. Δεν νομίζω ότι περιμένουν να βγάλουν

χρήματα απο το ακριβό προϊόν, περισσότερο για την "εικόνα" το κάνουν.

Θέμα μαρκετιν.

Εγώ αναφέρομαι για την τιμή πώλησης των προϊόντων-υπηρεσιών αφού

έχει υπολογιστεί το κόστος παραγωγής. Απο εκεί και πέρα παίζει το ποσοστό

κέρδους. Αν μπορείς να κάνεις το προϊόν προσιτό, πιστεύω είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

το μόνο σχόλιο που θα κάνω εγώ είναι να μην ξεχνάμε να βάζουμε στις ειδήσεις το αρχικό λινκ από όπου πάρθηκε η είδηση, γιατί έτσι μπορεί να χάσουμε μερικά εκπληκτικά όπως αυτό

"a high-quality version of the movie "The Matrix" could be sent in a few seconds rather than half a minute over the current Internet2"

ποιος κάθετε να περιμένει μισό λεπτό για να δεί το matrix :whistle2: :whistle2: :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν

όταν παρέχεις μία υπηρεσία ή ένα προϊόν το οποίο δεν

είναι βασικής ανάγκης, το κέρδος μπορεί

να επιτευχθεί με την ποσότητα των πελατών και όχι από

την τιμή της υπηρεσίας-προϊόντος.

’λλο να έχει 10 πελάτες που να σου δίνουν 10 και άλλο

1000 που να σου δίνουν 1.

Η ποσότητα φέρνει το κέρδος και όχι η τιμή.

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν

Πουλάνε ακριβά τον "αέρα" δηλαδή. Δεν νομίζω ότι περιμένουν να βγάλουν

χρήματα απο το ακριβό προϊόν, περισσότερο για την "εικόνα" το κάνουν.

Θέμα μαρκετιν.

Εγώ αναφέρομαι για την τιμή πώλησης των προϊόντων-υπηρεσιών αφού

έχει υπολογιστεί το κόστος παραγωγής. Απο εκεί και πέρα παίζει το ποσοστό

κέρδους. Αν μπορείς να κάνεις το προϊόν προσιτό, πιστεύω είναι καλύτερο.

Ακριβώς αυτό........Respect:worship: :worship: :worship: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.