Jump to content



Πως να αξιοποιήσω τις OCZ?


fonzi

Recommended Posts

Εχω διαθέσιμες ένα ζευγάρι 2x512 OCZ PLATINUM REV2 DDR400 (2-2-2-5) και ένα ζευγάρι kingston 2x512.

Θέλω να τις τοποθετήσω σε 2 υπολογιστές που ο ένας είναι ένα barebone asus pundit-r (celeron 2,4, onboard vga) και ο άλλος ένας κύβος home theater με athon 64 3000+ και επίσης onboard vga.

Φυσικά οι OCZ είναι πολύ καλύτερες (300 ευρώπουλα τις είχα πάρει και τις είχα σε άλλο μηχάνημα) αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτό παίζει ρόλο στις 2 συνθέσεις που αναφέρω. Το πρώτο χρησιμοποιείται μόνο σαν HTPC με s-video σε κλασσική τβ και το δεύτερο σαν προσωπικός υπολογιστής μέλους της οικογένειας χωρίς παιχνίδια ή ιδιαίτερα απαιτητικές εφαρμογές (με dvi σε 19" tft). Το πολύ-πολύ να περάσω vista.

1) Παίζει ρόλο η απόδοση των μνημών (πχ χρονισμός) σε αυτές τις συνθέσεις ή το ίδιο είναι όπως και να τις βάλω όσον αφορά την αίσθηση στις εφαρμογές;

2) Παίζει ρόλο η μνήμη στην απόδοση γραφικών με δεδομένο ότι δεν έχω κάρτες γραφικών σε κανένα από τα δύο αλλά μόνο onboard με μνήμη 128ΜΒ που την χρησιμοποιούν από την RAM;

3) Oι ψύκτρες των ocz ακουμπάνε ελαφρά πάνω στην χάλκινη ψύκτρα του celeron. Πειράζει; (38 βαθμούς έχει τώρα ο celeron).

Link to comment
Share on other sites

@Ε ναι..αφου ειναι onboard σιγουρα θα παιξει ρολο..Ολα ειναι στενα συνδεδεμενα μαζι τους..Απλα θα χανουν οι μνημες εξαιτιας της μαμας vga.

@Δεν πιστευω να εχουν προβλημα οι ocz επειδη ακουμπανε...οι platinum εχουν και δικη τους ψηκτρα απ'οτι θυμαμε.

@@@ Βαλε τις ocz στον amd και χρησημοποιησετον για της εφαρμογες και τον αλλον απλα για ενα απλο οικογενιακο pc οπως ειπες...

ΥΓ: vista με celeron και 1gb ram δυσκολο εως ακατορθωτο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκιμάζω τις ocz στο asusn pundit-r (celeron) που δουλεύουν στα 133mHz και καίνε υπερβολικά. Πάνω από 70 κελσίου σίγουρα!

Και έχουν και τις ψύκτρες τους!

Τι να φταίει; Το ρεύμα δεν μπορώ να το πειράξω σε αυτή τη μητρική.

Προφανώς το 2-2-2-5 των μνημών στα 200 MHz μπορεί να κατεβαίνει ακόμα χαμηλότερα στα 133, αλλά δεν μπορώ να το δω (το chipset δεν δείχνει το χρονισμό στα utilities όπως cpu-z) και δεν ξερω αν αυτό παίζει ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο τις έβαλα τις ocz στον amd.

Δυστυχώς μάλλον το μηχανάκι ήταν σε stand-by και όχι εντελώς off και δεν το πήρα αμέσως χαμπάρι.

Oταν ξεκίνησε μύρισε λίγο σαν καμμένο και μετά τα media center χτυπάνε όταν πάω σε λειτουργία tv live or recorded.

Εκανα επαναφορά από ghost αλλά τίποτα...

Προφανώς κάτι έκαψα...

Οι μνήμες ocz πάλι ζεστές είναι και στον amd. Δοκίμασα και τις 2χ512 kingston που είχα στον amd και τις έβαλα τώρα στο pundit-r. Kαι αυτές πολύ ζεστές είναι!

H ψύκτρα πάντως του celeron είναι κρύα και έχει σίγουρα <40 βαθμούς η cpu.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που είχε κλείσει το μηχάνημα ορκίζεται ότι δεν ήταν σε stand-by αλλά τελείως off.

Οταν τις έβαλα μπήκα στο bios και έδωσα χειροκίνητα cas 2 που σηκώνουν οι ocz.

To δοκίμασα και σε auto αλλά τα ίδια κάνει.

Το περίεργο είναι ότι μόνο σε media center έχει πρόβλημα. Αν δουλέψω με το original pvr πρόγραμμα της κάρτας tv όλα δουλεύουν ΟΚ.

Δοκιμάζω και vista media center που το είχα δοκιμαστικά σε άλλο partition και επίσης κάνει restart ή γράφει ότι δεν βρίσκει κάρτα τβ.

Εκανα format το τρίτο partition που το χρησιμοποιούν για εγγραφές τα windows media center (άρα και για buffering της τβ) μπας και αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

tccd είναι αυτές, χαλάρωσε timings και δες πόσο πιάνει με 2,5-3-3-6. Αν δε πάνε πάνω από 260 δεν αξίζει. Δε θέλουν πολύ ρεύμα. Επίσης δε νομίζω να καίνε τόσο πολύ, πως είσαι σίγουρος ότι είναι πάνω από 70?Το μέτρησες? Κανά 45-50 θα πιάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το μέτρησα αλλά καίνε πολύ περισσότερο από την cpu που είναι στους 40.

Δεν εχει νόημα να δω πόσο ανεβαίνουν στο HTPC διότι εκεί η μητρική δεν ανεβαίνει >220

Είναι πολύ καλές (τις είχα στο κεντρικό πσ μου και ανέβαιναν 320!)

Τώρα για το πρόβλημα:

Ξαναπέρασα τώρα τις παλιές kingston πάνω στο HTPC και παίζουν αμέσως όλα κανονικά!

Μπορεί να φταίνε τα settings αλλα πως να τις σετάρω που το αναθεματισμένο bios του HTPC (MSI) δεν μου δίνει επιλογές της προκοπής;;

Μόνο έχει ρύθμιση cas 2 2,5 or 3 στο manual. Αλλιώς auto.

Και για ρεύμα ούτε κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως φαίνεται η υπόθεση άφησε κουσούρι στο τροφοδοτικό.

Το είχα αφήσει σε stand-by (S3) και το πρωί έκανε έναν περίεργο συνεχή θόρυβο το τροφοδοτικό και μύριζε και σαν κάτι να κάηκε.

Το έβγαλα από την πρίζα και το άφησα να ξεκουραστεί αλλά προφανώς να αρχίσω να ψάχνω τουλάχιστον για τροφοδοτικό...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.