Jump to content



Disable turbocache


Teodor_ch

Recommended Posts

έψαχνα καιρό τρόπο να απενεργοποιήσω την βλακεία της NVIDIA και τελικά βρήκα αυτό το λίνκ

http://www.mvktech.net/index.php?option=com_joomlaboard&func=view&catid=11&id=43872

στο οποίο λέει

Using RivaTuner, under power user tab, open matched database, and then NVIDIA ForceWare 81.94 system, I set the value to "1" on RMDisableRenderToSysMem and restarted my PC.

το δοκίμασα μόλις τώρα με μία 7100gs και forceware 93.71 και απο 256 πήγε στα 64 η μνήμη

το ποστάρω για όσους έχουν λίγη ραμ και θέλουν να απενεργοποιήσουν αυτή τη χαζή για μένα λειτουργία

αν είχα χρόνο θα έβαζα και φωτογραφίες αλλά λόγο εξεταστικής πνίγομαι

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανείς ξέρει πώς απενεργοποιείται το hyper-memory (το αντίστιχω δηλαδή του turbocache που χρησιμοποιει η ati) γιατί έχω τον toshiba sat m100-165 και η κάρτα γραφικών αν και έχει "δικά της" 256mb μέσω turbocache μπορεί να δεσμέβει άλλα 256 από την ram

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από @topos [Σήμερα, στις 01:19]

Λογικα απο το bios αδερφε...

δεν υπάρχει καμία ρύθμιση στο bios του labtop. Το έχω ψάξει εξωνυχιστικά:confused: .Μήπως εννωείς το bios της radeon x1400? Αν ναι, ξέρεις να μου πεις κανένα link με πληροφορίες?? :help:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.