Jump to content



Πως συνδέομαι σε AWMN δίκτυο;


redgiwrgos

Recommended Posts

Θα πρέπει να έχεις οπτική επαφή με κάποιο AP του AWMN έτσι ώστε να βάλεις στην ταράτσα του σπιτιού ειδική κεραία και wifi συσκευή.

Αρχικά καταχώρησε το στίγμα σου στο Wind (http://wind.awmn.net) για να δεις τους κοντινούς σου κόμβους. Γράψου στο www.awmn.net και εκεί θα σε βοηθήσουν καλύτερα με περισσότερες πληροφορίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπτική επαφή δεν έχω αλλά έχω πιάσει μερικές φορές σήμα, αλλά άμα είναι να πηγαίνω σε ταράτσες θα το αφήσω για αργότερα...ευχαριστώ πάντως! :)

Δεν νομιζω να σε αφήσει κανενας να συνδεθεις μόνιμα απο λαπτοπ ή κατι αλλο..τους δημιουργείς θόρυβο.

Ας με διορθώσουν οι TWMNαδες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σε αφήσει κανενας να συνδεθεις μόνιμα απο λαπτοπ ή κατι αλλο..τους δημιουργείς θόρυβο.

Ας με διορθώσουν οι TWMNαδες..

true true.μοναχα μια φορα αφησα ατομο να συνδεθει για κανα μηνα με λαπτοπ σε εμενα και αυτο μονο και μονο επειδη δεν ειχα αλλο πελατη στον κομβο μου.αλλα και παλι μολις μπηκε ο πρωτος πελατης με κεραια τον αλλον τον εκοψα μεχρι να βαλει και εκεινος κεραια κανονικα.πραγμα που εκανε και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αξίζει τον κόπο;

Αφού είναι "ελεύθερα" δίκτυα λογικά θα ψιλοσέρνονται.

Τα μητροπολιτικά δίκτυα καταρχήν δε προσφέρουν ίντερνετ. Κατά δεύτερον δε θα σου προσφέρει τίποτα παραπάνω σε ταχύτητα από την dsl σου(αν εξαιρέσουμε το upload) καθώς οι clients μπορούν να κατεβάσουν μέχρι 5.5 mbps. Αν κάποιος θα μπει στις μέρες μας σε κάποια ασύρματη κοινότητα θα το κάνει για την κ@υλα του, για τις γνώσεις που θα αποκτήσει, για τα άτομα που θα γνωρίσει, για να προσφέρει and so on... Παλιότερα με τις dial up ναι έπαιζε ρόλο και το leeching.

Κατά αυτή έννοια μόνο εσύ θα αποφασίσεις αν αξίζει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.