Jump to content



17 ή 19 tft? ποιά είναι καλύτερη για games?


damasta

Recommended Posts

Έχω μια eizo l550 17" και σκέφτομαι να αγοράσω μια 19" γιατί με τα ίδια fps (αφού είναι και οι 2 1280-1024) θα είναι όλα μεγαλύτερα. ’ρχισα να ρωτάω κόσμο και μου είπαν ότι οι 19 είναι πιο ξεκούραστες γιατί έχουν μεγαλύτερα pixels. ’λλοι μου είπαν ότι οι 19 έχουν πρόβλημα aliasing και γιαυτό πρέπει να βάζω AA στα παιχνίδια, κάτι που θα ρίξει τα fps δραματικά. ’λλοι τέλος μου είπανε ότι στα games kai ιδιαίτερα στα shootem up με της 19" δυσκολέυεσε να παρακολούθεις την δράση σε όλη την οθόνη γιατί είναι μεγάλη και ότι δεν αξίζει να την αγοράσω γιατί θα καταλήξω να την βάζω πολύ μακριά από τα μάτια μου οπόταν όσο μεγάλα τα έβλεπα πριν το ίδιο θα τα βλέπω και με την 19". Εσάς ποιά είναι η άποψη σας, αξίζει να αγοράσω μια 19"? Και αν κάποιος είχε 17" lcd και πέρασε σε 19" αν γίνεται να μου πεί εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX [Σήμερα, στις 18:11]

Από 17" σε 19" δεν πιστεύω πως αξίζει...

Πήγαινε μια και καλή σε 20" wide αν είναι...

Δεν θέλω 20 γιατί θα αναγκαστώ να ανεβάσω ανάλυση και τα παιχνίδια θα σέρνοντε. Από την άλλη δεν θέλω wide γιατί οι αναλύσεις τους δεν είναι πάντα συμβατές με τα παιχνίδια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 22:12]

19αρα TFT ειναι οτι πρεπει .Γενικα μια 1280x1024 ειναι οτι πρεπει για gaming χωρις συμβιβασμους,αλλα με πολλα fps.

Λογικά για να τα λες αυτά θα έχεις 19". Έχεις παρατειρήσει έντονα προβλήματα στο aliasing εξαιτίας των μεγάλων πιξελ ή είναι σαν τις 17αρες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta [Σήμερα, στις 00:17]

Λογικά για να τα λες αυτά θα έχεις 19". Έχεις παρατειρήσει έντονα προβλήματα στο aliasing εξαιτίας των μεγάλων πιξελ ή είναι σαν τις 17αρες?

Εχω παιξει παιχνιδια σε 19αρα γυρω στις 50 ωρες.Ακομη δεν εχω καταλαβει για αυτη τη "μουρμουρα" για τα μεγαλα πιξελς.Καμια διαφορα με 17 δεν παρατηρω περαν φυσικα του μεγεθους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 22:27]

Εχω παιξει παιχνιδια σε 19αρα γυρω στις 50 ωρες.Ακομη δεν εχω καταλαβει για αυτη τη "μουρμουρα" για τα μεγαλα πιξελς.Καμια διαφορα με 17 δεν παρατηρω περαν φυσικα του μεγεθους.

Ποιά 19 πιστεύεις ότι είναι η καλύτερη. Δεν με νοιάζει πόσο θα κοστίζει (περιπου!!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ

19άρα wide γιατί 1400x900 < 1280x1024 και συνεπώς περισσότερα fps!

Δες και εδώ.

Αρκεί να κοιτάζει στα παιχνίδια που θα παίρνει αν υποστηρίζουν wide αναλύσεις μετά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta [Σήμερα, στις 00:30]

Ποιά 19 πιστεύεις ότι είναι η καλύτερη. Δεν με νοιάζει πόσο θα κοστίζει (περιπου!!)

Η "αγαπημενη" μου : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=892&product=897329

Link to comment
Share on other sites

Χρόνος Απόκρισης 16ms (8ms typical mid-tone)

Πολύ δεν είναι για gaming ρε παίδες;

Βέβαια, να πω την αλήθεια κι εγώ την Eizo L550 έχω μπου είναι 16ms και δεν με χάλασε ποτέ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 08:14]

Αρκεί να κοιτάζει στα παιχνίδια που θα παίρνει αν υποστηρίζουν wide αναλύσεις μετά ;)

Αυτό σκέφτομαι και εγω. Γιατί αν ένα παιχνίδι δεν υποστηρίζει την κανονική αναλυση της οθόνης και το παίξεις με άλλη ανάληση από την κανονική, κλαφ' τα :nuke: !!!

Link to comment
Share on other sites

οι αμφιβολιε‘ς μου...

7800 και δεν θα σηκωνει την 20αρα????οχι δα...αυτη της υπογραφης δεν μεχει απογοητευσει μεχρι στιγμης με 22αρα....fear combat ειμαι με 1680χ1050 (σχεδον)ολα φουλ εκτος απο AF/soft Shadows/AA (trilinear/off/2x) και παει ανετοτατα θαλεγα....δεν νομιζω να σου λειψει πολυ το εξτρα ΑΑ/ΑΦ....προκειμενου να τα βλεπεις ολα αρκετα μεγαλυτερα....και σε 1280χ1024 ομως οταν δουλευω δεν εχω παραπονο με την οθονη απο πλευρας ταχυτητας (ονομαστικα 2ms)....τι στο καλο τοσο χαζος ειναι ο κατασκευαστης να μην κατσει να την ψαξει λιγο με την οθονη να λειτουργει ικανοποιητικα ενα σκαλακι πριν την native(ειδικα οταν μιλαμε για οθονες που "φωναζουν" gaming...ΤΝ...αν πας σε τετοιο πανελ βεβαια)?οκ σε τιποτα 640χ480 θα βαλεις λιγο τα κλαματα αλλα παιζεις συχνα σε τετοιες αναλυσεις...

οσο για το τι υποστηριζουν τα παιχνιδια τσεκαρε το widescreengaming forum...το wide εχει εξαπλωθει σε ικανοποιητικο βαθμο και θα εξαπλωθει κι αλλο(και σε παρα πολλα που δεν υποστηριζουν βαζεις πατσακι κι εισαι αρχοντας)...εκτος αν παιζεις πχ bubble bobble :p...

ειναι κατα τη γνωμη μου κριμα να θες οθονη για παιχνιδια και να μην παρεις το μεγαλυτερο που μπορεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 12:49]

οι αμφιβολιε‘ς μου...

7800 και δεν θα σηκωνει την 20αρα????οχι δα...αυτη της υπογραφης δεν μεχει απογοητευσει μεχρι στιγμης με 22αρα....fear combat ειμαι με 1680χ1050 (σχεδον)ολα φουλ εκτος απο AF/soft Shadows/AA (trilinear/off/2x) και παει ανετοτατα θαλεγα....δεν νομιζω να σου λειψει πολυ το εξτρα ΑΑ/ΑΦ....προκειμενου να τα βλεπεις ολα αρκετα μεγαλυτερα....και σε 1280χ1024 ομως οταν δουλευω δεν εχω παραπονο με την οθονη απο πλευρας ταχυτητας (ονομαστικα 2ms)....τι στο καλο τοσο χαζος ειναι ο κατασκευαστης να μην κατσει να την ψαξει λιγο με την οθονη να λειτουργει ικανοποιητικα ενα σκαλακι πριν την native(ειδικα οταν μιλαμε για οθονες που "φωναζουν" gaming...ΤΝ...αν πας σε τετοιο πανελ βεβαια)?οκ σε τιποτα 640χ480 θα βαλεις λιγο τα κλαματα αλλα παιζεις συχνα σε τετοιες αναλυσεις...

οσο για το τι υποστηριζουν τα παιχνιδια τσεκαρε το widescreengaming forum...το wide εχει εξαπλωθει σε ικανοποιητικο βαθμο και θα εξαπλωθει κι αλλο(και σε παρα πολλα που δεν υποστηριζουν βαζεις πατσακι κι εισαι αρχοντας)...εκτος αν παιζεις πχ bubble bobble :p...

ειναι κατα τη γνωμη μου κριμα να θες οθονη για παιχνιδια και να μην παρεις το μεγαλυτερο που μπορεις...

Έχεις δίκιο, την σηκώνει μια 20αρα η κάρτα γραφικών μου αλλά είμαι λιγό ιδιότροπος με τα fps, άμα δεν είναι πάνω από 40 με χαλάει :jump: . Από την άλλη για να βάλω 20αρα θέλω μεγάλο γραφείο για να την έχω σε κάποια απόσταση κάτι που δεν γίνετε γι'αυτό δεν σκέφτομαι να πάω πάνω από 19άρα. thanks πάντως για το reply

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω παίξει παιχνίδι προσφάτως (πλην του Nethack) το οποίο να μην υποστηρίζει πλατιές αναλύσεις.

Το μέγεθος, όσο μεγαλύτερο είναι τόσο το καλύτερο για τα παιχνίδια. Έχω βιντεοπροβολέα και έχω παίξει το Fahrenheit σε αυτόν -- φανταστική εμπειρία.

Το πρόβλημα με το μέγεθος είναι οτι απο 20 ίντσες και πάνω πρέπει να είσαι μακριά απο το πληκτρολόγιο αλλιώς θα πρέπει να κουνάς το κεφάλι σου για να δεις από άκρη σε άκρη (όπως όταν κάθεσαι στις πολύ μπροστινές θέσεις σε παλιά σινεμά).

Και αν είσαι μακριά απο το πληκτρολόγιο τότε στις εφαρμογές και γενικά στη δουλειά έχεις πρόβλημα.

Αυτός είναι ο λόγος που εγώ είμαι κολλημένος στις 19 ίντσες: συνδυασμός παιχνιδιού και δουλειάς!

Την ίδια τρέλλα έχω και εγώ με τα frames. Η κάρτα μου είναι 8800 GTS αλλά δεν θέλω κάτω από 30-40 σε καμμιά περίπτωση :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.