Jump to content



Πρόβλημα FIREFOX και e-banking sites


perp

Recommended Posts

Σε κάθε προσπάθεια μου να κάνω secure log-in μέσω Firefox (2.0.03) για συναλλαγες και ενημέρωση στα sites της Eurobank και της Citibank αντιμετωπίζω ορισμένα προβλήματα.

Είτε θα καθυστερεί σημαντικά να ανοίξει τις σελίδες, είτε θα μου βγάζει ότι είναι λάθος ο αριθμος κάρτας και το PIN (ενώ τα βάζω σωστά) και αν εν τέλει καταφέρει να με συνδέσει σέρνεται όταν προσπαθεί να ανοίξει μία άλλη επιλογή (πχ πρόσφατες κινήσεις). Αυτό συμβαίνει και στα 2 website των παραπάνω τραπεζών.

Χρησιμοποιώντας τον IE 7 (7.0.5730.11) δεν υπάρχει κάνενα πρόβλημα, όλα νορμάλ και αισθητά πιο γρήγορα προχωράει σε κάθε επιλογή που του ζητώ σε secure πάντα περιβάλλον. Έχω ADSL δοκίμασα να είναι τέλειως idle η γραμμή μήπως λόγω downloading κάνει νερά αλλά πάλι τα ίδια η αλεπού.

Για πείτε καμία ιδέα γιατί μου φαίνεται η αλεπού καλή καλή αλλά πονήρεψε...;)

Link to comment
Share on other sites

Στο e-banking της Alpha δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με Firefox (είτε 32bit έκδοση είτε x64). Ίσως έχεις εγκαταστήσει κάποιο extension που δημιουργεί πρόβλημα; Πάντως πρόβλημα ασυμβατότητας του firefox δε νομίζω ότι υφίσταται. Αυτό συνέβαινε πάντα ή τώρα τελευταία;

Μπορείς να δοκιμάσεις και από άλλο υπολογιστή (αν είναι ασφαλής βέβαια...) και να δεις αν κάνει τα ίδια (δεν το πολυπιστεύω πάντως)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FocusX [Σήμερα, στις 01:49]

Στο e-banking της Alpha δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με Firefox (είτε 32bit έκδοση είτε x64). Ίσως έχεις εγκαταστήσει κάποιο extension που δημιουργεί πρόβλημα; Πάντως πρόβλημα ασυμβατότητας του firefox δε νομίζω ότι υφίσταται. Αυτό συνέβαινε πάντα ή τώρα τελευταία;

Μπορείς να δοκιμάσεις και από άλλο υπολογιστή (αν είναι ασφαλής βέβαια...) και να δεις αν κάνει τα ίδια (δεν το πολυπιστεύω πάντως)

Λες να προκαλει τόσο πρόβλημα ένα extension.... ? Flashgot, τον καιρό, χρωματισμός στα tabs, και 2-3 themes έχω βάλει.... ..μήπως παίζει η κρυπτογραφήση που χρησιμοποιεί? Με την CITIBANK δεν είχα ποτέ πρόβλημα όσο χρησιμοποιούσα την VISA της + FIREFOX... Δεν μπορώ να καταλάβω όμως.... γιατί τώρα χρησιμοποιώ οχι πια VISA αλλά DINERS και πρόσφατα πρέπει να το έκαναν περισσότερο secure το περιβάλλον μου φαίνεται...

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 01:50]

Η Eurobank δεν υποστηριζει firefox. τους εχω ρωτισει. Citibank μου ανοιγει κανονικα.

ΥΓ

2.0.03 και εδω !

Α τόσο καλά... Μωρέ μπράβο η Eurobank... Ανάθεμα την μισθοδοσία μου :D καλά δεν ήθελα να μπλέξω... Σου ανοιγεί κανονικά ε? Έχεις λογαριασμός ή μόνο κάρτα στην Citibank? Γιατί με την Diners παίζει το μεγάλο πρόβλημα που μου λέει ότι είναι λάθος τα στοιχεία...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με Alpha κανένα πρόβλημα αν και παλιότερα όταν πήγαινες να μπεις σου έβγαζε μήνυμα ότι δεν υποστηρίζεται ο f.f.

Τώρα πλέον είναι οκ αν και προτιμώ να κάνω τις συναλλαγές μου μέσω Ι.Ε.7

Link to comment
Share on other sites

Στο e-banking της Alpha δεν έχω πρόβλημα με Firefox. Πρόβλημα ασυμβατότητας του firefox δε νομίζω

Δοκιμάσε και από άλλο υπολογιστή να δεις αν κάνει τα ίδια

Η Eurobank πάντως δεν υποστηριζει firefox.

2.0.03 και εδω !

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για περιπτώσεις όπως Eurobank υπάρχει και η λύση του add-on με όνομα ΙΕ ΤΑΒ

1

IE Tab - an extension from Taiwan, features: Embedding Internet Explorer in tabs of Mozilla/Firefox...

This is a great tool for web developers, since you can easily see how your web page displayed in IE with just one click and then switch back to Firefox.

If you need some instructions.

Please visit our official website on http://ietab.mozdev.org

Works with:

* Firefox Firefox: 1.5 3.0a4

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 09:23]

Πάντως για περιπτώσεις όπως Eurobank υπάρχει και η λύση του add-on με όνομα ΙΕ ΤΑΒ

1

Ευχαριστώ ρε φίλε... :T: Οπότε δοκιμάζω και από έναν 2ο Η/Υ + το ΙΕ add-on και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απο το λαπτοπ που μπήκα και στα 2 sites σήμερα μέσω Firefox όλα ρολόι... Το περιέργο :blink: (αλλά ευχάριστο αυτήν την φορά) είναι ότι όλα πήγαν ρολόι όταν μπήκα και από το PC μέσω Firefox.... Κανονικά με έβαλε και όλα άψογα...

Τι να πω... με έστειλε η αλεπού σήμερα... μήπως να έπαιζε τίποτα με την 4νετ και απλά να έτυχε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.