Jump to content



Ερωτήσεις σχετικά με Vista και με καινούργια κάρτα γραφικών


geogeoland

Recommended Posts

Παίδες, κατ' αρχάς καλησπέρα. Κατα δεύτερων, ας μπούμε στο ψητό. Πρόσφατα, μετά απο μια σειρά γεγονότων, βρέθηκα να έχω το σύστημα της υπογραφής μου, το οποίο είναι, δυστυχώς, πακέτο. Το χρισημοποιώ μόνο και μόνο λόγω του γεγονότως οτι στα χαρακτηριστικά είναι κλάσης ανώτερο απο το παλαιό μου (C2d 6400, 2GB ram 667, 7600GT gpu, 500GB drive 16MB buffer κλπ) εκτώς απο τις μνήμες, που στο παρόν σύστημα είναι στα 533mhz (θα τις άλλαζα, αλλά είναι πακέτο και θέλει νταραβέρι). Το σύστημα αυτό επίσης είχε προεγκατεστημένα τα Vista home premium. Και εδώ αρχίζει το θέμα. Παρατήρησα οτι σε παιχνίδια, και ειδικότερα, στο C&C 3, το οποίο στο παλιό μου σύστημα το έπαιζα στα 1024χ768 με σχεδόν όλα στο φούλ χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμη και στα πολύ "φορτωμένα" σημεία, σε αυτό, σε ανάλυση 144χ900 (καινούργια wide οθόνη :) ) ακόμη και με μέτριες τις ρυθμήσεις των γραφικών, κολλάει και στις πιο άδειες οθόνες (single unit-terain only). Γιατί συμβαίνει αυτό? Έχει να κάνει με το λειτουργικό? Έχει να κάνει με τη μνήμη? Αν έχει να κάνει με τα Vista, πρόκειται να αλλάξει αυτό? Τα φώτα σας παρακαλώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα Vista είναι λίγο πιό αργά από τα ΧΡ στα παιχνίδια, αλλά όχι πάνω από 10% στη χειρότερη περίπτωση. Αυτό σημαίνει ότι αν έβλεπες 60fps τώρα θα βλέπεις 54fps πχ. Με 54 δεν κολλάει...

Μήπως τρέχεις τίποτα διεργασίες στο background που σε καθυστερούν?

Link to comment
Share on other sites

εχει επιλογη για 1088χ680? αν ναι βαλτο εκει θα κερδισεις κατι fps...αλλα και παλι... το προβλημα σου ειναι η καρτα σου. α και βγαλε τα φιλτρα. αμα το κανεις τοτε ανεβασε αναλυση θα τη "σηκωνει" πιο ανετα.δεν αν μπορεις να αλαξεις καρτα(αλαγη αδηγων!!!!απ-εγκατασταση των παλιων πρωτα! ηδικα τωρα απο σειρα 8-->7 ειναι αναγκαια η καταργηση)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Τα Vista είναι λίγο πιό αργά από τα ΧΡ στα παιχνίδια, αλλά όχι πάνω από 10% στη χειρότερη περίπτωση. Αυτό σημαίνει ότι αν έβλεπες 60fps τώρα θα βλέπεις 54fps πχ. Με 54 δεν κολλάει...

Μήπως τρέχεις τίποτα διεργασίες στο background που σε καθυστερούν?

Όχι φίλε μου... το μόνο που τρέχει στο backround είναι το antivirus (Kaspersky, καθώς είναι απο τα λίγα αξιοπρεπή έστω, που υποστυρίζονται) αλλά και να το κλείσω δεν πιστεύω πως θα δω τρελή διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Βασικά η 8500GT είναι πιο αργή από την 7600GT.

Τι drivers της έχεις περάσει;

Τα πιο καινούργια διαθέσημα απο το site της nVidia, δηλαδή τα 158.18 forceware για 32bit Vista

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 16:18]

Ε, λίγο τα vista που είναι πιο βαριά, λίγο η 8500 που είναι χειρότερη δικαιολογείται η διαφορά.

Να χτυπήσουμε καμια 8800gts δηλαδη? Ή κάτι άλλο, δεν ξέρω... (εκτώς απο GTX. Αυτή αποκλείεται.) :) Και κανα τροφοδοτικό της προκοπής επι τη ευκαιρία? :...::)

Και τέλος, αν ναι, (ψήνομαι...) την 300αρα ή την 600άρα έκδοση? Για 19" wide οθόνη με 1440χ900 αναλύσεις και κατα προτίμηση να μην χρειαστεί να την αλλάξω του...χρόνου! :) Επίσης, τί κατανάλωση έχει η GTS? Θερμοσίφωνου ή οκ? Και κλείνωντας, αν έχει κανεις να προτείνει καμια υλοποίηση... :D Εεευχαριστώ! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

και με την 320 μια χαρα εισαι.απο 1600χ1200 και πανω εχουν διαφορα. τροφοδοτικο καλο-φτηνο ειναι το chieftec 620watt το μαυρο στα 95ευρο. με 100 περνεις seasonic 500watt....ή με 110 το 550αρι. HEC cougar 650 στα 120 ενω στα ιδια ειναι και το seasonic 600ari.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86 [Σήμερα, στις 19:48]

και με την 320 μια χαρα εισαι.απο 1600χ1200 και πανω εχουν διαφορα. τροφοδοτικο καλο-φτηνο ειναι το chieftec 620watt το μαυρο στα 95ευρο. με 100 περνεις seasonic 500watt....ή με 110 το 550αρι. HEC cougar 650 στα 120 ενω στα ιδια ειναι και το seasonic 600ari.

Μάλιστα... άρα για 320 παμε. Και για οικονομία... Έχεις μήπως να προτείνεις καμια καλή υλοποίηση, να με αποτρέψεις απο κάποια ή είναι όλα τα ίδια?

Σε τροφοδοτικό μάλλον στο 600αρι Seasonic θα πάω, ή κανα Tagan...

Όσων αφορά τις μνήμες... εκεί καμια αλλαγή? Η mobo μέχρι 667 υποστηρίζει. Να αυξήσω ίσως ταχύτητα ή μέγεθος? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

:T: seasonic 600watt

και με 2γιγα καλα εισαι εκτων και αν δουλεβεις 3ds max ή ξερω γω κατι που να θελει εντερα. τωρα αν ειναι εγω λεω καλητερα να προσθεσεις. εχεις που εχεις 2 να τα αλαξεις να πας παλι σε 2? το οφελος απο 2γιγα 650(ποσο τις δουλεβεις?) σε 2γιγα 750(ποσο θα παει με τη μητρικη? δε ξερω λεω μια τιμη μπορει και 800) ειναι πολυ μικροτερο απο το να πας σε 4γιγα 650.

Link to comment
Share on other sites

Μια ζωή θα υποστιρίζω tagan.

Δοκιμασμένα μια ζωή.Δεν θα σε στεναχωρίσει.Πάνε και πάρε ένα tagan

όσο για τα κολλήματα αν δεν είναι αυτό βάλε τα νεότερα Patches και περίμενε ν α βγουν νέοι drivers για τις συσκευές σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.