Jump to content



Fanless Υδρόψυξη


readme

Recommended Posts

Γεια σας,

πρόσφατα αποφάσισα να ασχοληθώ με την υδρόψυξη, κυρίως για μείωση του θορύβου του PC .

Για αρχή αγόρασα το d-tek fusion waterblock για τον επεξεργαστή, την αντλία Eheim 1262 , το υγρό tec protect ultra της alphacool , και 2 μέτρα απλό λάστιχο από pet shop (τον Σταμπολίδη τον έψαξα αλλά δεν τον βρήκα ούτε βρήκα πουθενά αλλού λάστιχα σιλικόνης στην Σπ. Πάτση).

Σκέφτηκα ότι αν αυξήσω τον όγκο του νερού στο σύστημα θα αυξηθεί και η θερμοχωρητικότητά του και έτσι για ρεξερβουάρ χρησιμοποίησα ένα πλαστικό βαρελάκι 35 λίτρων :blink: το οποίο γέμισα με απλό νερό βρύσης, αφού το απεσταγμένο θα μου πήγαινε πολύ ακριβά. Στα 35 λίτρα νερού πρόσθεσα και το υγρό της alpha cool στην προτεινόμενη αναλογία (2%).

Μόλις άνοιξα το pc η θερμοκρασία του επεξεργαστή σε full load ήταν στους 39-40 βαθμούς, τώρα όμως, μετά από 16+ ώρες, συνεχώς σε full load, έχει φτάσει τους 59-60 και μάλλον θα συνεχίσει να ανεβαίνει. :...:

Ετσι παρήγγειλα και αυτό το ψυγείο.

Πιστεύετε είναι αρκετό για χρήση χωρίς ανεμιστήρα;

Το νερό πειράζει που είναι βρύσης;

θα πρέπει να το αλλάξω πριν να βάλω το ψυγείο;

Το υγρό που έχω βάλει δεν αναφέρει τίποτα για άλγη θα πρέπει να προσθέσω και κάποιο άλλο υγρό;

Αυτά για αρχή:upside:

Link to comment
Share on other sites

απο οσο θυμαμαι οσοι ειχαν δοκιμασει μεγαλυτερη ποσοτητα νερου απο την συνηθησμενη δεν ειδαν τρομερες διαφορες. κατα την γνωμη δεν αξιζει. ασε που ξοδεψες 35 λιτρα νερο.

με το νερο βρυσης,αν κανεις καμια αναζητηση θα δεις οτι με το περασμα του χρονου θα εχει προβλημα απο τα αλατα που περιεχει.

οποτε βαλε ενα κανονικο τανκ παρε ενα ψυγειο και 2-3 φουρφουρια και απεσταγμενο νερο.

Link to comment
Share on other sites

οποτε βαλε ενα κανονικο τανκ παρε ενα ψυγειο και 2-3 φουρφουρια και απεσταγμενο νερο.

Τα φουρφούρια είναι που θέλω να αποφύγω...

Επίσης σκέπτομαι σιγά σιγά να αφαιρέσω όλα τα ανεμιστηράκια του υπολογιστή και να βάλω υδρόψυξη σε NB, κάρτα γραφικών, σκληρούς και μνήμη...

Πάντως ,τα 35 λίτρα φένεται πως την έκαναν την δουλειά τους, μέχρι να έρθει το ψυγείο, η θερμοκρασία φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί στους 59-60, αρκετά πιο κάτω από τους 77 που είχα με την αερόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

με δεδομένο ότι δε σε ενοχλεί η ακαταστασία που δημιούργησες, θα πρότεινα να το πας λίγο πιο πέρα... νερό σε όλα κ μεταφορά της υδρόψυξησ στον πιο κοντινό εξωτερικό (σκιερό) χώρο (μπαλκόνι?) με φαν εκεί. έτσι κι αλλιώς δεν θα τα ακούς:p

επίσης μιας και μπήκες στη διαδικασία, γιατί δεν κάνεις κανένα bong? δε νομίζω από εμας να το έχει δοκιμάσει κανείς... αρκεί να μην έχεις αρθριτικά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 18:35]

με δεδομένο ότι δε σε ενοχλεί η ακαταστασία που δημιούργησες, θα πρότεινα να το πας λίγο πιο πέρα... νερό σε όλα κ μεταφορά της υδρόψυξησ στον πιο κοντινό εξωτερικό (σκιερό) χώρο (μπαλκόνι?) με φαν εκεί. έτσι κι αλλιώς δεν θα τα ακούς:p

επίσης μιας και μπήκες στη διαδικασία, γιατί δεν κάνεις κανένα bong? δε νομίζω από εμας να το έχει δοκιμάσει κανείς... αρκεί να μην έχεις αρθριτικά...

Το σκέφτομαι και αυτό, ειδικά για το ψυγείο, ο υπολογιστής απέχει ένα μέτρο από το μπαλκονάκι.

Το bong τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.