Jump to content



Βοήθεια για σύνθεση.........


Purple_Haze

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, θέλω να συνθέσω ενα pc για φίλο για γενική χρήση και κανένα παιχνιδάκι που και πού.Επίσης είναι θετικός και στην ιδέα του o/c.

Εχώ δεί τα εξής:

cpu: c2D E6600.

Επίσης χωρίς πολύ σκέψη πέταγμα η μαμα ψύκτρα και τοποθέτηση μιαςScythe infinity .Πώς τη βλέπετε?

Μνήμες : οι 2G - 800άρες team elite απο πλαίσιο στα 100 ευρώ μου φαίνονται μια χαρά και με πολύ καλή τιμή.

psu: ένα tagan TG500 500w είναι οκ πιστεύω.

HDD: WD raprtor 74G (σκληροί υπάρχουν κι αλλοι) στα 155 ευρώ.

gpu: σκέφτηκα μια απλή 7600gt για αρχή να κάνει δουλειά και αργότερα μια καλυτερη. Ετσι κι αλλιώς δε καίγεται πολύ για παιχνίδια.Να ξεκαθαρίσει και το τοπίο με dx10 και βλέπουμε.

mobo: Εδώ παιδιά θέλω βοήθεια...δεν έχω ιδέα τι παίζει τώρα και έχω μπερδευτεί.Να πάρω μια σαν κι αυτή ?

Δε δεσμεύομαι τόσο στην τιμή αλλά οχι και πάνω από 180ευρώ...

case:Όποιο του αρέσει...:)

Πώς το βλέπετε? Καμιά άλλη πρότασή ανάλογου κόστους?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Winters

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση :)

psu λες κάτι σαν αυτό δηλαδη... http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923249

Το mobo που προτείνεις το έχω στο pc μου:) , απλά σκέφτηκα μηπως υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής που επέλεξες είναι πολύ καλός σου προτείνω για κάρτα γραφικών με τα ίδια λεφτά να κοιτάξεις και την SAPPHIRE ATI X1650 256MB η οποία έχει καλύτερες επιδόσεις από την 7600gt.

To mobo που σου πρότεινε ο winters είναι πολύ καλό για τα λεφτά του.

Για τις συγκεκριμένες μνήμες που επέλεξες είμαι λίγο επιφυλακτικός

Στο case που θα επιλέξεις πρέπει να δόσεις μεγάλη προσοχή γιατί είναι από τις πιο σημαντικές επενδύσεις ένα ευρύχωρο και καλό case επιτρέπει σωστή ροή του αέρα και μειώνει το θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimisharris

Ο επεξεργαστής που επέλεξες είναι πολύ καλός σου προτείνω για κάρτα γραφικών με τα ίδια λεφτά να κοιτάξεις και την SAPPHIRE ATI X1650 256MB η οποία έχει καλύτερες επιδόσεις από την 7600gt.

To mobo που σου πρότεινε ο winters είναι πολύ καλό για τα λεφτά του.

Για τις συγκεκριμένες μνήμες που επέλεξες είμαι λίγο επιφυλακτικός

Στο case που θα επιλέξεις πρέπει να δόσεις μεγάλη προσοχή γιατί είναι από τις πιο σημαντικές επενδύσεις ένα ευρύχωρο και καλό case επιτρέπει σωστή ροή του αέρα και μειώνει το θόρυβο

Κατα αρχην καλως ηρθες! Πιστευω οτι η 7600 gt ειναι αξιοπρεπεστατη λυση για games οπως και οι μνημες δεν ειναι και ασχημες,

τωρα για τροφοδοτικο καλυτερα να παρει καποιο 600+ watt :T:

Αρχική απάντηση από Winters

Mobo http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=906417

Aλλαξε το psu με seasonic, corsair, zalman....

Case http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=15&product=936685

πολυ καλες λυσεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το case που λέτε είναι καλό αλλά ακριβό. Το σίγουρο είναι οτι θα ναι full.

τροφοδοτικό αν και πιστεύω πως 500W είναι αρκετά, θα το ψάξω λίγο ακόμα. Η μάρκα θα εξαρτηθεί και από το case γιατί μερικά δε βολεύονται σε συγκεκριμένα case.

Αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι η μητρική. Η P5b είναι δοκιμασμένη και πολύ καλή.Απλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά, ή κάτι αξιόλογο σε λιγότερα χρήματα.Κάτι που να αξίζει...

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

249 για κουτι είναι υπερβολή λίγο νομίζω και τροφοδοτικο 500w είναι καλά εκτος αν θα κάνει πόλυ Overclocking.

Μητρικη και τροφοδοτικο αυτα που προτείνει ο Winters

Link to comment
Share on other sites

O/C θα κάνει κάποια στιγμή αλλά χαλαρά πράγματα.

Case κάτι γύρω στα 150 ευρώ θα διαλέξουμε. Και εμένα 250 μου φαίνονται πολλά.Μάλλον κανένα staker ή armor, σε full, θα του προτείνω.

Καμιά άλλη πρόταση ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 21:34]

προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο απο τα γραφομενα σε θρεντ οπου συζητιεται νεο συστημα........βλεπω κατι προτασεις για 7600gt........

η 8600gt ρε παιδια ΔΕΝ σας κανει?

Δίκιο έχεις. Μας κάνει. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.