Jump to content



ΤFT Monitor προς αγορά


Kokolikos

Recommended Posts

Καταρχάς να ευχαριστήσω θερμά τους :worship:"oekab1992":worship: και :worship:"NaGR" :worship:

για τη βοήθεια και ενημέρωση σχετικά με το post για τη SAMSUNG 22'' Wide SM226BW

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=37684.

Ο λόγος που ανοίγω αυτό το post είναι ότι παρά τις απεγνωσμένες προσπάθεις:( μέσα στο σαββατοκύριακο που μας πέρασε με σκοπό να τσιμπήσω την παραπάνω οθόνη και

λαμβάνωντας υπόψιν το σχετικά θέμα:whistling{για τα πάνελ κατασκευής απο Samsung(πάνελ Α) και AOC αντιστοιχα(πάνελ S)}, κανείς δε μπόρεσε να μου εγγυηθεί για το είδος κατασκευής,για τους ευνόητους λόγους(αμα το ανοίξω κυριέ μου δεν θα μπορώ να το πουλήσω:whistling:whistling,αγοράστε το και βλέπουμε:OT: και τα σχετικά:whistling:whistling κτλ) αποφάσισα να κοιτάξω κάποιες άλλες ΤFT με επιφύλαξη μήπως μέσω της εταιρία που δουλεύω μπάς και σταθώ τυχερός (αφού 4 απο τα 5 μαγαζιά που επισκέφτηκα το σάββατο στη στουρνάρα δεν την είχαν διαθέσιμη,:slap: :slap: :slap: με λιγότερο χρόνο παράδοσης 4 με 5 μέρες χωρίς να ξέρουμε το πάνελ κατασκευής:OT: )να βρώ μία απο τις καλές.

Και για να μην πάθουμε και τίποτα είπα να κοιτάξω και τίποτα άλλες και θέλω τις γνώμες σας.

Είναι οι εξής:

20'' L206WTQ-SF

IIYAMA PROLITE E2200WS-B1 22'' TFT

20'' Wide SM206BW

Με προτήμηση προς την LG

Απλά πείτε τη γνώμη σας

Ευχαριστώ ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

φίλε kokolikos θα επέμενα στην samsung και με panel της auo. σου προτείνω να δεις στο site της behardware το σχετικό θέμα και μετά ν' αποφασίσεις .επίσης έχει ένα αρχείο για κατέβασμα που ρυθμίζει όλες τις παραμέτρους όσο πιο κοντά στο panel της samsung γίνετε. οι ίδιοι προτείνουν ακόμα και με το auo panel είναι κορυφαία. αν αλλάξεις τελικά γνώμη μην πάρεις την iiyama.

Link to comment
Share on other sites

επίσης σου προτείνω την BENQ FP222WH WIDESCREEN LCD 22'' HDMI η οποία έχει πολύ καλές κριτικές , πολύ καλύτερη από την iiyama και κοστίζει 344 ευρώ με δωρεάν αποστολή στον χώρο σας από το www.hardshop.gr

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα κρατάω και μια back up μπας και πάρω την Samsung......

Βασικά έλεγα για την LG διότι είναι πιο φθηνή και έχει και zero pixel εγγυήση + 3 χρόνια εγγυήση αντιπροσωπείας με Ελληνική υποστήριξη........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να το ρισκάρεις, η οθόνη ακόμα και με το panel Α ειναι τρομερή, με calibration δεν θα δείς διαφορά απο το S. Τέλος, μην πάς σε 20αρα, θα ξενερώσεις, εδώ εγώ που δούλευα σε 19αρα, η 22αρα wide μου φάνηκε τεράστια, αλλά μετά απο λίγο καιρό την συνήθισα και μου φαίνεται νορμάλ, για να υποστώ σόκ θα έπρεπε να πάρω 24αρα!!

Link to comment
Share on other sites

Λες να το ρίξω προς 22"

Πολλά δεν είναι ρε παιδιά????

Που θα τα βάλω θα πρέπει να πάρω και επέκταση για το γραφείο ίσα ίσα είμαι τώρα

Ισα που χώρεσε το Exclusive CoolerMaster Stacker 833 Superblack Edition

Που θα τα βάλω:weep: :weep: :weep:

Link to comment
Share on other sites

αφού την σκεφτόσουν ,την ονειρευόσουν (άσε που είναι όνειρο από μόνη της) τώρα σ' ένα κομμάτι ξύλο θα κολλήσεις???:) έλα kokoliko μπορείς κι εσύ να βρεθείς σ' άλλη διάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos [Σήμερα, στις 11:20]

Λες να το ρίξω προς 22"

Πολλά δεν είναι ρε παιδιά????

Που θα τα βάλω θα πρέπει να πάρω και επέκταση για το γραφείο ίσα ίσα είμαι τώρα

Ισα που χώρεσε το Exclusive CoolerMaster Stacker 833 Superblack Edition

Που θα τα βάλω:weep: :weep: :weep:

Αν δεν πάρεις 22αρα θα το μετανιώσεις πολύ γρήγορα, όπως και εγώ σιγά σιγά σκέφτομαι μήπως έπρεπε να περιμένω κανα 3μηνο ακόμα να πέσουν οι τιμές στις 24αρες να χτυπήσω μια τέτοια. Δεν ειναι τόσο τεράστια όσο νομίζεις, στις wide οθόνες, χάνεις ίντσες. Εμένα μου φαίνεται σε ύψος ακριβώς όσο και η 19αρα που είχα, στο φάρδος αλλάζει το σκηνικό. Πραγματικά νοιώθω λές και έχω απλά μια 19αρα τσιτωμένη υπέροχα στα άκρα, για να βιώσεις εμπειρία πραγματικής 22αρας πρέπει να έχεις 24αρα wide, κατά την προσωπική μου άποψη βέβαια!!

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση τρία (3) χρόνια on site με δυνατότητα αγοράς επέκτασης εγγύησης για 0 καμμένα pixel.

Aυτό το ξέρατε?????:boxed: :boxed: :boxed:

Συμφωνα με επικοινωνία που είχα με τον υπέυθυνο πριν απο δευτερόλεπτα με τη ΓΡΑΜΜΗ

το κατάστημα σου δίνει τη SAMSUNG SM226BW 22` με ΤΙΜΗ : 387,00 Με ΦΠΑ.

μέ τη δυνατότητα εκτός της εγγύησης που έχει η οθόνη( 3 χρόνια απο την εταιρία)

να κάνεις επέκταση εγγυήσεως με 35 ευρόπουλα για για 0 καμμένα pixel.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos [Σήμερα, στις 12:05]

Εγγύηση τρία (3) χρόνια on site με δυνατότητα αγοράς επέκτασης εγγύησης για 0 καμμένα pixel.

Aυτό το ξέρατε?????:boxed: :boxed: :boxed:

Συμφωνα με επικοινωνία που είχα με τον υπέυθυνο πριν απο δευτερόλεπτα με τη ΓΡΑΜΜΗ

το κατάστημα σου δίνει τη SAMSUNG SM226BW 22` με ΤΙΜΗ : 387,00 Με ΦΠΑ.

μέ τη δυνατότητα εκτός της εγγύησης που έχει η οθόνη( 3 χρόνια απο την εταιρία)

να κάνεις επέκταση εγγυήσεως με 35 ευρόπουλα για για 0 καμμένα pixel.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ?????

Πραγματικά ισχύει αλλά κατι μου βρωμάει. Πρώτον, την δίνει 32 ευρώ φθηνότερα απο το ΠΛΑΙΣΙΟ, το οποίο ως γνωστό έχει απο τις καλύτερες τιμές, και ίσως να έχει παρτίδα με καμένα pixel, οπότε σου λέει, ας μας πληρώσουν το νταβαντζιλίκι της εγγύησης αυτής και τότε απλά θα του δώσουμε απο το καλά κομμάτια. Αν δεν θέλει την εγγύηση, καλά να πάθει ο μαμάκας, ας του φορτώσουμε την κακη. Γενικά samsung και 22 ίντσες ειναι σχεδόν ασσύληπτο να έχει καμμένα πίξελ, αλλά αυτό το παιχνίδι με την εγγύηση δεν μου αρέσει. Καλύτερα να διαπραγματευτείς μαζί τους να γίνει αλλάγή αν δεν ειναι S, παρά να λένε πίπες για καμμένα πίξελ κτλ. Αν η εγγύηση αυτή σου εξασφαλίσει και το σωστό πάνελ, χαλάλι!!! όχι βέβαια όπως είπαμε πριν οτι αμα πάρεις πάνελ Α οτι καταστράφηκες. Εγώ πάντως την δικιά μου που βγήκε καθαρή χωρίς καμμένα πίξελ και με πάνελ S την πήρα απο ΠΛΑΙΣΙΟ Αγίας Παρασκευής, μήπως τυγχάνει εκει να έχει καλά κομμάτια? Εμένα ήταν πάντως γούρικο το κατάστημα αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos [Σήμερα, στις 12:50]

Μήπως έχεις Paypal να σου στείλω τα λεφτά να μου πάρεις μία απο to ΠΛΑΙΣΙΟ Αγίας Παρασκευής και ότι γίνει έγινε?????

Εεεεε?????

Pleaseeeeeeeeeeeeeeee

Όχι δυστυχώς δεν έχω. Κοίτα μην αγχώνεσαι ρε φιλαράκι, ειναι τόσο απλό. Πάρε στην Γραμμή τηλ, και ρώτα τους αν πάρεις την εγγύηση, θα σου εξασφαλίσουν και το καλό πάνελ, και ενημέρωσε οτι αν σου πουλήσουν Α, οτι θα απαιτήσεις αλλαγή. Γενικά διαπραγματεύσου, και οτι γίνει. Αν δεν λάβεις τις κατάλληλες διαβεβαιώσεις απο Γραμμή, πήγαινε και πάρε την απο ΠΛΑΙΣΙΟ, στην χειρότερη να ειναι πάνελ Α, κάτι που δεν ειναι καταστροφικό, διότι δεν ειναι ελλατωματική οθόνη, απλά θέλει calibration και την έχεις φέρει στα ίσια της. Με την ίδια πεποίθηση την αγόρασα και εγώ, λαχείο ειναι, οτι λάχει, αμα ειναι Α δεν θα έκλαιγα κιόλας. όσο πιο πολύ το παιδεύεις τόσο πιο πολύ αγχώνεσαι και όσο το καθυστερείς, απλά ρισκάρεις περισσότερο να πάρεις Α, καθώς επίσης στερείς στον εαυτό σου την χαρά του να απολαύσεις μια πραγματικά υπέροχη οθόνη. Στο λέω επειδή την έχω μπροστά μου κάθε μέρα, δεν θα έδινα 300 για να πάρω μούφα 22ara, ούτε θα έπεφτα ιντσα κάτω. Σταμάτα να μπερδεύεσαι, διαπραγματεύσου με ΓΡΑΜΜΗ, αν δεν γίνει αυτό που θές παίξε λότο με ΠΛΑΙΣΙΟ. Εγώ πήγα και την πήρα φλού, διότι ήξερα μέσα μου πως αμα το ψάξω τρελλά σίγουρα θα με εκδικηθεί η τύχη και μου τύχει Α, αλλά επειδή πήγα αδιάφορος για το αποτέλεσμα, ούτε ένα καμμένο πίξελ, και πάνελ S μου έτυχε. Και πάνελ Α να ήταν δεν θα με πείραζε, αρκεί να μην είχε καμμένα πίξελ, κάτι σπάνιο ως ανήκουστο για SAMSUNG η οποία κατα την γνώμη πολλών, κωλομετράει σε οθόνες pc αλλά και tv.

GOOD LUCK!!! AND BUY THE F......NG MONITOR WITHOUT ANY FURTHER ADO.

Link to comment
Share on other sites

πρωτον ...και στις 206bw παιζει θεμα S - A panel .....

β)oekab1992 σεβαστες οι αποψεις σου αλλα για την Γραμμη πεφτεις πολυ εξω... και εγω πηρα την δικη μου S απο εκει (και μαλιστα χωρις καμμενα ακατονομαστα) κι εχω δει αρκετο κοσμο να αγοραζει απο εκει ...και να πετυχαινει S... και Α ...

κοκολικος η ειρωνεια της τυχης ειναι οτι η 22αρα ΙΙama που γραφεις ειμαι 90% σιγουρος οτι εχει ακριβως το ιδιο πανελ με της 226BW-A ...(δηλ το 22αρι AUO)

θα συμφωνησω κι εγω να διαπραγματευτεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 14:16]

πρωτον ...και στις 206bw παιζει θεμα S - A panel .....

β)oekab1992 σεβαστες οι αποψεις σου αλλα για την Γραμμη πεφτεις πολυ εξω... και εγω πηρα την δικη μου S απο εκει (και μαλιστα χωρις καμμενα ακατονομαστα) κι εχω δει αρκετο κοσμο να αγοραζει απο εκει ...και να πετυχαινει S... και Α ...

κοκολικος η ειρωνεια της τυχης ειναι οτι η 22αρα ΙΙama που γραφεις ειμαι 90% σιγουρος οτι εχει ακριβως το ιδιο πανελ με της 226BW-A ...(δηλ το 22αρι AUO)

θα συμφωνησω κι εγω να διαπραγματευτεις...

Δεν ειμαι κατηγορηματικός με την γραμμή, απλά κάτι δεν μου μυρίζει καλά στην όλη αυτή υπόθεση με την πώληση εγγύησης, άλλωστε μια θεωρία ανέπτυξα, τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

η iiyama φοράει chimei panel όπως και η belinea. samsung φοράει η benq που πρότεινα παραπάνω αλλά πρέπει να είναι της 225bw αλλά με πολύ καλύτερη απόδοση. γενικώς η benq πέρνει πολύ καλά αποτελέσματα όπως και η asus mw221u (έπαθα πλάκα όταν την πρωτοείδα να πωλείτε στο e-shop). αυτές οι δύο (benq , asus) πουλάνε τρελά στο εξωτερικό όπως και οι acer.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kokoliko, επειδή κι'εγω ψάχνομαι για τη συγκεκριμένη οθόνη, ρίξε μια ματιά και στην pixmania. Δεν εχω εμπειρία αγοράς απο εκεί, αλλά εκτός απο την καλύτερη τιμή, είδα κάτι που μου άρεσε (αν το κατάλαβα σωστά, δηλαδη). Οτι μέσα σε 14 μέρες, αν δεν μείνεις ικανοποιημένος απο το προϊόν (πχ, Α πάνελ, καμμένο πίξελ, κλπ) την στέλνεις πίσω no questions asked και σου κάνουν refund ή ζητάς μια ίδια πάλι.

Κανείς άλλος που να ξέρει καλύτερα για αυτό; Είναι κάτι βολικό, αν ισχύει, πάντως.

http://www.pixmania.com/gr/gr/535704/art/samsung/ieuic-tft-22-syncmaster-2.html

http://www.pixmania.com/gr/gr/our-services-our-guarantees/11-univers.html?idservice=8

Link to comment
Share on other sites

Kαι πάλι καλησπέρα απο μένα.Νεότερα στο θέμα για τη οθόνη.Λοιπόν έχουμε και λέμε πήγα σήμερα στη ΓΡΑΜΜΗ και ύστερα απο συνομιλία με το υπεύθυνο του καταστήματος σας αναφέρω ότι ισχύει πρώτον η επέκταση εγγύησης που γράφει στο site(αυτή η επέκταση ισχύει για όλες τις οθόνες άνω των 20 ιντσών) για 0 καμμένα pixel για 3 χρόνια με άμεση αντικατάσταση απο το μαγαζί + 3 χρόνια εγγύησης απο τη Samsung Hellas.

Δεύτερον γνωρίζουν σχετικά με το θέμα για τα πάνελ Α και S και με διαβεβαίωσαν ότι σε περίπωση αγοράς δεν παίζει θέμα σχετικό( τι εννοώ, στη περίπτωση αγοράς ανοίγεται το κουτί στο κατάστημα και εφόσον είναι πάνελ Α ανοίγεται άλλο κουτί μέχρι να βρεθεί η οθόνη με πάνελ κατασκευής S)

Απλά σας αναφέρω ότι η συνολική τιμή μαζί με την επέκταση εγγυήσεως για 0 καμμένα pixels είναι 420 ευρώ με ΦΠΑ.(φέρνει στην τιμή που τη δίνει το Πλαίσιο αλλά δεν έχει εγγύηση για 0 καμμένα pixels)

Αυτά εγώ πάντως προχώρησα στην κράτηση της οθόνης μιάς και δεν υπάρχει διαθέσιμη αυτή τη στιγμή και την άλλη εβδομάδα θα την έχω στα χέρια μου οπότε τότε και περισσότερα στοιχεία......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kheadas

Φίλε kokoliko, επειδή κι'εγω ψάχνομαι για τη συγκεκριμένη οθόνη, ρίξε μια ματιά και στην pixmania. Δεν εχω εμπειρία αγοράς απο εκεί, αλλά εκτός απο την καλύτερη τιμή, είδα κάτι που μου άρεσε (αν το κατάλαβα σωστά, δηλαδη). Οτι μέσα σε 14 μέρες, αν δεν μείνεις ικανοποιημένος απο το προϊόν (πχ, Α πάνελ, καμμένο πίξελ, κλπ) την στέλνεις πίσω no questions asked και σου κάνουν refund ή ζητάς μια ίδια πάλι.

Κανείς άλλος που να ξέρει καλύτερα για αυτό; Είναι κάτι βολικό, αν ισχύει, πάντως.

http://www.pixmania.com/gr/gr/535704/art/samsung/ieuic-tft-22-syncmaster-2.html

http://www.pixmania.com/gr/gr/our-services-our-guarantees/11-univers.html?idservice=8

Φίλε Kheadas απλά σου παραθέτω ένα κομμάτι σχετικό με το θέμα επιστροφής του προιόντος....

Αγοράσατε τον εξοπλισμό σας έχοντας συνάψει το συμβόλαιο εγγυημένης αγοράς. Μπορείτε να μας το επιστρέψετε αντί αγοράς ενός ολοκαίνουργιου προϊόντος.

Πραγματοποιείτε μια αίτηση επιστροφής χρησιμοποιώντας το έντυπο της στήλης Pix&Εγώ.

Κατόπιν παραλαβής και επαλήθευσης της αίτησής σας, θα σας στείλουμε μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος μια εξουσιοδότηση επιστροφής.

Μας αποστέλλετε (με δικά σας έξοδα) το προϊόν σας μαζί με όλα τα παραδιδόμενα αξεσουάρ και εμείς προβαίνουμε σε τεχνικό έλεγχο. Κατόπιν αυτού, σας αποζημιώνουμε με μορφή υπολοίπου στο λογαριασμό σας Κουμπαρά Pix, που επιτρέπει την αγορά μιας ολοκαίνουργιας συσκευής της επιλογής σας.

Η επιστροφή εξοπλισμού δεν εφαρμόζεται όσον αφορά στις ηλεκτρικές συσκευές, τα αξεσουάρ και τα αναλώσιμα.

Πρώτα συμπληρώνεις αίτηση μετά αποστέλλεις το προιόν με δικά σου έξοδα στην εταιρία και μετά περνάει απο τεχνικό έλεγχος και βγαίνει η ετιμηγορία......

Ωραιά και πές μου τι θα τους πείς αμα σου τείχει πανελ Α και όχι S οτι δέν δουλεύει?

:OT:

Το θέμα είναι ΛΟΤΤΟ για μένα και άν ήμουν στην θέση σου θα την έπαιρνα χωρίς δισταγμό και σκέψη (όπως και έκανα ) από τη ΓΡΑΜΜΗ που σου δίνει και το bonus (άμεσης αντικατάστασης για 0 καμμένα pixel) με 420 ευρώ σύνολο.

Τελεία και παύλα.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.