Jump to content



Βοήθεια για αγορά CPU ψύκτρας!


geogeoland

Recommended Posts

Παίδες, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποαι ψύκτρα για την CPU μου, καθώς με τη stock δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Είχα κατα νού τη scythe infinitity, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως θα χωράει στο κουτί μου (coolermaster mystique. Αλήθεια, θα χωράει)? και με 1kg να κρέμεται πάνω απο το σύστημα μου νιώθω ανασφάλεια. Ειδικά εφόσων κάθε καλοκαίρι μετακινώ το PC με αυτοκίνητο στο εξωχικό μου (#@&$% ελληνικοί δρόμοι)!!! Διάβασα και κάτι σχόλια εδω μέσα οτι πεύτει συνέχεια και το σκεύτομαι. Γι αυτό λοιπών θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια ψύκτρα η οποία να είναι άριστη στη δουλειά της, ήσυχη, να χωράει στο κουτί μου και να μην είναι πολύ βαρία ή να στερεώνεται ΑΡΙΣΤΑ στο κουτί. Επίσης θα ήθελα να μπορώ να την αγοράσω απο ενα μαγαζί επιτόπου, χωρίς παραγγελίες. Το κόστος δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αν και αν είναι φυσιολογικό δε μπορώ να πω πως θα με χαλούσε! :) Ευχαριστώ προκαταβολικά! :D

Link to comment
Share on other sites

H infinity ειναι πολυ καλη ψυκτρα και πολυ καλη επιλογη. Εμενα στο κουτι μου που ειναι πολυ μικρο (soprano) χωραει..Μην ανυσηχεις κουμπονει παρα πολυ καλα και δεν υπαρχει περιπτοσει να πεσει.! Σαν μια 1η επιλογη ομως να εχεις μια καλυτερη ψυκτρα την tuniq.Καλυτερη και απο την infinity και πιο μικρη.

Αυτες ειναι οι 2 καλυτερες της αγορας αυτην τη στιγμη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 14:43]

H infinity ειναι πολυ καλη ψυκτρα και πολυ καλη επιλογη. Εμενα στο κουτι μου που ειναι πολυ μικρο (soprano) χωραει..Μην ανυσηχεις κουμπονει παρα πολυ καλα και δεν υπαρχει περιπτοσει να πεσει.! Σαν μια 1η επιλογη ομως να εχεις μια καλυτερη ψυκτρα την tuniq.Καλυτερη και απο την infinity και πιο μικρη.

Αυτες ειναι οι 2 καλυτερες της αγορας αυτην τη στιγμη. ;)

Φίλε μου ψήνομαι. Μήπως μπορείς να μου στείλεις ενα link για την tuniq που λές? Απο πού θα μπορούσα να τη βρώ, χωρίς παραγελία κατα προτίμηση? (μεγάλη προτίμηση)! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

η tuniq υπάρχει στο e-shop και είναι η πιο ψυλή ψήκτρα. την έχω και πρέπει να σου πω ότι για να χωρέσει πρέπει το πλάτος του κουτιού σου να είναι από 19 cm και πάνω . έχει 16 cm ύψος . γα.ω τις ψήκτρες

Link to comment
Share on other sites

βασικά... το κουτί μου πλάτος έχει! Το τροφοδοτικό είναι που με προβληματίζει... λέτε να έχω πρόβλημα και να χτυπάει η ψύκτρα στο τροφοδοτικό και να μην μπαίνει? Ή είναι κατάληλα τοποθετημένος ο επεξεργαστής ώστε να μην υπάρχει τέτοιο πρόβλημα? Μέχρι τώρα λειτουργούσα πάντα με τις stock ψύκτρες και το παρόν σύστημα μου που το έχω 15 μέρες δεν το έχω ξαναανοίξει λόγω του οτι είναι πακέτο, οπότε δε ξέρω... Τα μόνα πράγματα που με προβληματίζουν είναι το να μη χτυπάει η ψύκτρα στο τροφοδοτικό και να μην πεύτει με τίποτα γιατι μετακινώ συχνά τον υπολογιστή. Αν δεν έχω τέτοια προβλήματα, φύγαμε για....infinity μάλλον! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland

βασικά... το κουτί μου πλάτος έχει! Το τροφοδοτικό είναι που με προβληματίζει... λέτε να έχω πρόβλημα και να χτυπάει η ψύκτρα στο τροφοδοτικό και να μην μπαίνει? Ή είναι κατάληλα τοποθετημένος ο επεξεργαστής ώστε να μην υπάρχει τέτοιο πρόβλημα? Μέχρι τώρα λειτουργούσα πάντα με τις stock ψύκτρες και το παρόν σύστημα μου που το έχω 15 μέρες δεν το έχω ξαναανοίξει λόγω του οτι είναι πακέτο, οπότε δε ξέρω... Τα μόνα πράγματα που με προβληματίζουν είναι το να μη χτυπάει η ψύκτρα στο τροφοδοτικό και να μην πεύτει με τίποτα γιατι μετακινώ συχνά τον υπολογιστή. Αν δεν έχω τέτοια προβλήματα, φύγαμε για....infinity μάλλον! :) :) :)

Mε τροφοδοτικο δεν υπαρχει περιπτοσει..Σιγουρα η κατασκευαστικη του κουτιου τα εχει προβλεψη αυτα... Σου ειπα και πριν οτι τουλαχιστον η infinity κουμπονει απο μονη τις πολυ καλα με την υποδοχη του επεξεργαστη... ;) Δεν υπαρχει προβλημα..μοναδικο προβληαμα θα ηταν το πλατος..αφου πλατος υπαρχει ολα οκ.. Εμενα στο extreme παντως μου ειπαν πως αν δεν μου χωραει στο κουτι κανω αλλαγη η μου δινουν τα λεφτα μου πισω.(αλλα μονο εκει...αλλου σιγα μην στο κανουν)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 17:40]

Mε τροφοδοτικο δεν υπαρχει περιπτοσει..Σιγουρα η κατασκευαστικη του κουτιου τα εχει προβλεψη αυτα... Σου ειπα και πριν οτι τουλαχιστον η infinity κουμπονει απο μονη τις πολυ καλα με την υποδοχη του επεξεργαστη... ;) Δεν υπαρχει προβλημα..μοναδικο προβληαμα θα ηταν το πλατος..αφου πλατος υπαρχει ολα οκ.. Εμενα στο extreme παντως μου ειπαν πως αν δεν μου χωραει στο κουτι κανω αλλαγη η μου δινουν τα λεφτα μου πισω.(αλλα μονο εκει...αλλου σιγα μην στο κανουν)

:) :) :) Μ' εφτιαξες τώρα! :D Πάμε για καμια infinity λοιπόν, βάζουμε και κανα συρματάκι για στήρηξη, και τον silenX που μου έχει περισέψει και είμαστε τέλεια! :) Φύγαμε για clokαρισμα!!! :D :D :D Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά! Και συγνώμη για την ψιλολάθος κατηγορία...

Υ.Γ. Το κωλοextreme...φοβερό μαγαζάκι, αλλά στο Θεσσαλονίκη που...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.