Jump to content



Προβλημα με ασυρματο δίκτυο και συνδεση adsl!!!


gakopoulosg

Recommended Posts

Καταρχας χρειαζομαι βοηθεια αλλα ειμαι ψιλοασχετος απο δίκτυα.

Εχω εναν σταθερο με adsl και ενα φορητο με ενσωματομενη ασυρματη καρτα.

Πηρα ενα ASUS WL-167G WL54 WIRELESS USB ADAPTER για τον σταθερο μου.

Αυτο ειχε μεσα ενα προγραματακι και μεσο αυτο τους συνδεσα με λιγο εως πολυ δυσκολια.

κατοπιν απο τον φορητο δεν εχω τειχος προστασιας, απο τον στθερο εχω.

Τωρα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να δω τα κοινοχρηστα αρχεια απο τον ενα στον αλλο και το επισης πως μπορω να εχω και τον φορητο στο internet?

Ελπίζω να μην σας κουρασΑ.

Ευχαριστω εκ τον προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τα εξης:

Βαλε χειροκινητα στο Desktop:

ip: 192.168.2.1

Subnet: 255.255.255.0

Gateway: την ip του modem/router

DNS: την ip του modem router

στο Laptop:

ip:192.168.2.2

Subnet:255.255.255.0

Gateway: 192.168.2.1

DNS:192.168.2.1

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να χρησιμοποιήσεις τον οδηγό που έχουν τα XP για στήσιμο ενός home δικτύου? με 5-6 βήματα και καθάρισες.... άλλο να μοιράσεις το ιντερνετ και άλλο η πρόσβαση στα αρχεία...

Link to comment
Share on other sites

το καταφερα με τον οδηγο για τα αρχεια οκ εκει.

τωρα με το ιντερνετ τι θα κανω????? α και για να κανωσυνδεση απομακρισμενης επιφανειας εργασιας απο τον φορητο για τον σταθερο???

Ευχαριστω για την μεχρη τωρα βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... τι τύπο/ποιό μοντεμ/ρουτερ έχεις? ασύρματο? USB μόνο με το PC? Γιατί έτσι πρέπει να είναι αναγκαστικά ανοιχτό το PC για να μπαίνεις στο net από το λαπτοπ...

Τώρα... το δίκτυο το έστησες κανονικά? το λαπτοπ κάνει connect με το PC? Τι ακριβώς σου λέει όταν μπας να μπείς στο ιντερνετ από το λαπτοπ? Τι σου λέει, σου ζητάει...

Για το remote desktop αρχικά χρειάζεσαι και το PC και το λαπτοπ να τρέχουν XP Professional, OXI τα home και να κάνεις λογαριασμούς administrator και στα 2 μηχανήματα...

Για να μην χάσεις την μπάλα στο στησιμο του remote desktop καλό θα ήταν να μετονομάσεις τους H/Y σε κάτι όπως GAK-PC και GAK-LAPTOP... Έτσι θα σου είναι πιο εύκολο να ακολουθήσεις τον οδηγό για το remote... Το remote desktop δουλεύει αμφίδρομα... και από το PC σου θα μπορείς να δουλεύεις στο λαπτοπ και τούμπαλιν...

Για να καταλάβεις στην δικιά μου περίπτωση δεν έκανε πάνω από 2 λεπτά να στηθεί το remote desktop και όντως είναι κάτι που σου λύνει τα χέρια... (πια μπαίνω ΚΑΙ από το PDA και στο λαπτοπ και στο PC)

Link to comment
Share on other sites

1τον, οκ συνεχεια τον εχω ανοιχτο.

2ρον. το δίκτυο δουλευει κανονικα, δηλαδη απο κοινοχρηστα αρχεια και εκτυπωτη ολα καλα τα ip τα εβαλε αυτοματα ο οδηγος. Τωρα για το ιντερνετ οταν παταω απο τον λαπτοπ να ανοιξω μια σελιδα με ιντερνετ explorer δεν γινετε. Τι να κανω για αυτο?

Α και στο λαπτοπ τα win ειναι home μανατα. δεν γινετε με τιποτα συνδεση απομακρισμενης επιφανιας?

Link to comment
Share on other sites

Τα XP home δεν υποστηρίζουν remote desktop... ενα βράδυ το παλεύαμε με ένα φίλο μου και εν τέλει αυτό έφταιγε... οπότε είσαι για XP PRO στο λαπτοπ....

για το internet θα συμφωνήσω με τον anubis... δες το 6 πόστ του Saxon... χειροκίνητα πρέπει να βάλεις τις IP και λογικά θα δουλέψει... το δοκίμασες και δεν σε βάζει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.