Jump to content



Λεω να παω σε Vista.Αυτα υπαρχουν? ...


Vadergr

Recommended Posts

Λεω να ασχοληθω αυριο λιγο με τα vista και εχω καποια ερωτηματακια...

1)Το USR 9107 θελει εκνεου setup και εναρξη νεου δικτυου ή τα vista το αναγνωριζουν κανονικα σαν modem/router?

Το θεμα του router ειναι το πιο σοβαρο κατ'εμε...

2)Τα παρακατω προγραμματα υπαρχουν/τρεχουν στα vista?

dvd shrink

anydvd

nero

powerdvd 7 ultra

winrar

acrobat reader

vlc player

bs player

hd codecs

utorrent

convertxtodvd

x-fi drivers?

dvd decrypter

winamp

daemon tools

3)Aξιζει τον κοπο η αλλαγη?Γενικα τα Vista οσο τα εχω δει μου αρεσουν αρκετα.Απλα θα ηθελα να δουλευουν αυτα που χρησιμοποιω τουλαχιστον συχνα.Οδηγους για το υλικο μου εχω βρει ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βιστα για να σου απαντησω ολοκληρωμενα (και να ηθελα δεν μπορω να βαλω).

Οσον αφορα το ρουτερ λοιπον. Οταν περασεις τα βιστα δεν θελει ουτε setup ουτε τιποτα. Δεν ειναι μοντεμ usb. Το μονο που θα χρειαστει ειναι να βαλεις στα βιστα default gateway και μια ip. Moλις το κανεις αυτο εχεις και ιντερνετ. Ο μονος λογος να εχεις προβλημα ειναι να μην αναγνωριζουν τα βιστα την καρτα δικτυου σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha

Δεν εχω βιστα για να σου απαντησω ολοκληρωμενα (και να ηθελα δεν μπορω να βαλω).

Το μονο που θα χρειαστει ειναι να βαλεις στα βιστα default gateway και μια ip..

Να ξερες τι μου λες τωρα ...:p

Ειλικρινα δεν ξερω απο αυτα...

Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο σαν να ημουν μωρο παιδι? (spc σου απαγορευω προκαταβολικα τυχον σχολια περι τουτου :D )

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοιγα ακριβως το ιδιο θεμα με προλαβες για μερικα λεπτα...:):woot:

Αυριο θα κανω κ εγω φορματ κ θα παω σε vista..

απο κατι λιγο που εψαξα.. νομιζω (δεν τα εχω δοκιμασει) οτι τρεχου σε vista τα εξεις:

dvd shrink

nero

winrar

acrobat reader

vlc player (με καποια πειραγματα)

hd codecs

utorrent

x-fi drivers

winamp

daemon tools

Ποια θα βαλεις τα 32 ή τα 64?

Για games ποια ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 19:57]

Να ξερες τι μου λες τωρα ...:p

Ειλικρινα δεν ξερω απο αυτα...

Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο σαν να ημουν μωρο παιδι? (spc σου απαγορευω προκαταβολικα τυχον σχολια περι τουτου :D )

Μην κάνεις τίποτα για το internet. Το USR έχει DHCP και θα πάρει η κάρτα δικτύου σου αυτόματα όλες τις ρυθμίσεις. Μην πειράξεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμίζεις τις έχεις κάνει στο router και μόνο, αυτό σημαίνει ότι ό,τι και να κάνεις στο pc, αυτές δεν χάνονται. Με αυτό τον τρόπο άλλωστε εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένο στο internet ακόμα και όταν το PC σου είναι κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 20:36]

Τις ρυθμίζεις τις έχεις κάνει στο router και μόνο, αυτό σημαίνει ότι ό,τι και να κάνεις στο pc, αυτές δεν χάνονται. Με αυτό τον τρόπο άλλωστε εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένο στο internet ακόμα και όταν το PC σου είναι κλειστό.

Α καλα! Εχω μεινει πολυ πισω τελικα!

Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης:

dvd shrink NAI

anydvd ΝΑΙ

nero ΝΑΙ

powerdvd 7 ultra ΝΑΙ

winrar ΝΑΙ

acrobat reader ΝΑΙ

vlc player ΝΑΙ

bs player ΝΑΙ

hd codecs Κατά 99% ΝΑΙ

utorrent ΝΑΙ

convertxtodvd NAI

x-fi drivers? Από ό,τι ξέρω, τα Vista την βλέπουν κανονικά

dvd decrypter NAI

winamp ΝΑΙ

daemon tools NAI

Λίστα με συμβατές εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τα Vista και ολα πολυ καλα μεχρι τωρα.Μπηκα και νετ με το ρουτερ χωρις να αλλαξω κατι μα ακομα δεν εχω δοκιμασει msn/p2p.

Να κανω μια ερωτηση?Στα ΧΡ υπηρχε επιλογη στο windows explorer οπου του ελεγες τι ρυθμισεις θες σε καθε φακελλο (πως θες να τον βλεπεις, αν θες να βλεπεις κρυφα αρχεια και το πιο σημαντικο, να κανεις τις επιλογες αυτες apply σε ΟΛA τα folders του υπολογιστη!).

Στα vista που τα επιλεγω αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίξεις το MyComputer, αριστερά στη μπάρα, κάπου έχει Personalise ή κάπως έτσι (το έχω κρύψει και δε θυμάμαι ακριβώς πως το λέει. Από εκεί έχεις πρόσβαση στο μενού που έβγαινε με το Tools > Folder Settings.

Από εκεί επίσης μπορείς να επιλέξεις να βλέπεις πάντα το μενού απάνω αν σε βολεύει :)

MSN Live 8.x, uTorrent 1.6x παίζουν άριστα. Μουλάρια, γαϊδούρια και καλωδιομένα ξυνολέμονα δεν έχω δοκιμάσει....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.