Jump to content



ΠΟΙΑ 37'' lcd TV ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ?


kov

Recommended Posts

για μενα αυτην την στιγμη δυο τηλεορασεις μου αρεσουν στην τιμη αλα και στα χαρακτηριστικα στις 37' .

Η μια ειναι η LG που εχω 37LC2R (Τιμη 777Ευρω στα Media markt Θεσσαλονικης) ΠΡΟΣΟΧΗ γιατι δινουν την 37LE2R καποια μαγαζια - φαινεται απο το μενου των ρυθμισεων που βγαζει κατι ασχημα τετραγωνα γραμματα πορτοκαλι ενω η LC2R εχει ομορφο μενου με διαβαθμισεις στο χρωμα γυρω απο τα γραμματα...

Η αλλη ειναι μια Panasonic (ειναι PLasma για οποιον θελει), σε πολυ καλη τιμη και αυτη, νομιζω και αυτη γυρω στα 800 κανει , ή και η αντιστοιχη τους 42' στα 949 νομιζω παλι απο το ιδιο μαγαζι..

Παιδια οταν τις δειτε να παιζουν HD (πραγμα που ειδα στην LG moy) θα δειτε οτι οι διπλασιες τιμες που εχουν καποιες αλλες δεν αξιζουν. Απλα μας βαζουν να βλεπουμε τηλεοπτικο σημα ενω τις αλλες (Σονυ, Philips kt.l.) τις βαζουν μπροστα για να πουλανε και τις βαζουνε σε συνδεση HDMI, ktl... Ακουστε που σας λεω, κατι ξερω....

Παρατηρηστε ολα τα μαγαζια τι κανουν....... και ζητηστε να σας συνδεσουν αυτη που σας αρεσει με ΗDMI με καποιο απο τα καλα HD Βιντεο που εχουν. Ξερετε εσεις.......

Θα δειτε οτι δεν το κανουν λεει γιατι δεν εχουν καλωδια και κουραφεξαλα. Οταν περνεις ομως ενα αυτοκινητο το κανεις ενα test drive ομως..... Σας λεω ολα ειναι προλογος και ειναι κριμα γιατι υπαρχουν καλες τηλεορασεις και χωρις να ειναι SOny, philips ktl....

Αυτα ρε παιδια και πιστευω να καταλαβατε τι εννοω...

ΥΓ: δεν λεω να παρετε καμια τηλεοραση με αναλυση 720χ568 ετσι :) ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Μπράβο ALTUS, κι εγώ είχα διαβάσει για PIP κι όταν το έβλεπα πως δεν γινόταν τίποτα πήρα τηλέφωνο στην LG Hellas και μου είπαν αυτό το πράγμα ότι δεν έχει δύο tuner....

Πάντως αυτό που προτείνεις είναι καλή λύση, αν και πρέπει το πlayer να έχει και tuner, όπως λες, αλλά και η σύνδεση να μην είναι scart,ή AV1, AV2, AV3, αλλά component.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αυτηhttp://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=53755

η οποια πρεπει να ειναι το επομενο μοντελο με περισοτερες συνδεσεις

σε τηλεοπτικο σημα πως ειναι? εννοω πλησιαζει μια crt σε ποιοτητα εικονας?

μπραβο σου:clap:

υγ:επισης η ιδια με σκληρο δισκοhttp://www.megamarket.gr/lg37lc2rr37inchhdmi80gb-p-33412.html?filter_id=55

και time shift (βραβειο eisa)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Χαιρομαι που επιτελους καποιος ασχολειται με τις LG γιατι ολοι εχουν τα ματια τους ειτε για SONY είτε για Samsung και ουτω καθεξης.

Λοιπον οπως σας ειπα το PIP δεν ειναι προβλημα για μενα γιατι εχω ενα DVD Recorder οποτε εχω Tuner. Επισης νομιζω αν και το εχω συνδεμενο και εγω με συνδεση Componet οτι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι Component αλλα και Scart κ.τ.λ.

Δειτε και το Thread που ανοιξα εδω που δειχνω τις πιο τελειες ρυθμισεις μου καθως και λινκς που εξηγανε με γραφικο τροπο περι XD και ολα τα αλλα της TV.

http://insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1641900#post1641900

Τα λεμε οκ?

Link to comment
Share on other sites

Οι καλυτερες ρυθμισεις που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι οι παρακατω και αφορουν συγκεκριμενα στην LG 37LC2R (και γιατι οχι και στα αλλα μοντελα της σειρας LC2R) και απο οτι καταλαβα ειναι και οι μονες που υπαρχουν στο ιντερνετ σε ολο τον κοσμο (οριστε μια αποκλειστικοτητα!!).

Ολες τις εχω ανακαλυψη μονος μου μιας και υπαρχει μια παντελης ελλειψη ενημερωσεις σχετικα με τις ρυθμισεις του XD επεξεργαστη εικονας και οχι μονο.

Λοιπον, για οσους εχουν λοιπον αυτην την τηλεοραση ή και την 32LC2R, 42LC2R κ.τ.λ. δειτε τις ρυθμισεις μου, και αφου τις περασετε μιληστε μου για τα αποτελεσματα και τις τυχον παρατηρησεις σας!

Ανοιγουμε το μενου εικονα και εκει δινουμε τις εξης τιμες:

PSM για Χρηστη 1 (ή και 2 οπως θελετε) δωστε

Αντιθεση 98 (ή και 100)

Φωτεινοτητα 45 (για να μην φαινεται ξεβαμμενη η εικονα πολυ)

Χρωμα 50

Ευκρινεια 75 (αν το βαλετε παραπανω >85 θα εχετε σε καποια εργα DVD ισως χιονακια γιατι κανει τις τελιτσες πιο εντονες)

Αποχρωση 0

CSM Επιλεγω το κρυο (για να μην υπαρχει κορεσμος στα χρωματα)

XD (εδω ειμαστε!!) Επιλεγω χειροκινητο (μιας και ανοιγει το μενου οταν κανω επιλογη χρηστη στο μενου εικονα)

Εδω βαζω Αντιθεση XD On

Χρωμα ID On

XD NR Υψηλο (παρατηρησα οταν το ειχα στο Adaptive εβγαζε σε ταινιες DVD σε σκηνες με γρηγορη κινηση pixelate γραμμες (οχι σκιες ομως). σαν χαλασμενα γραφικα. Τσεκαρετε το και εσεις αν νομιζετε.

MPEG NR 1 (και αλλες τιμες δεν εχουν αλλο αποτελεσμα)

ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ επιλογη Cinema ON

Για την σταθμη μαυρου ειναι στο αυτοματο αλλα δεν μπορω να το αλλαξω σε κατι αλλο. ειναι αδυνατο. Ξερει κανενας πως ανοιγει για να αλλαξω τις τιμες εδω??

Παμε στον ηχο τωρα...

SSM Surround Max (O ηχος στις ταινιες DVD φαινεται να ακουγεται απομακρυσμενος ιδιως οταν καποιος μιλαει. Γιατι αυτο? Φταιει γενικα το DVD ή ειναι κατι αλλο λετε?

AVL ON

Ισορροπια 0

Ηχεια ΟΝ

Τελος για το μενου ΟΘΟΝΗ επιλεγω στο ARC σαν default το καδρο οθονης 16:9 και οχι το πληρης οθονη γιατι μετα ανοιγοκλεινει αυτοματα το καδρο και ειναι ενοχλητικο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Στο μενου ΕΞΤΡΑ υπαρχει η επιλογη Set ID. Ξερει κανενας τι ρολο παιζει και τι τιμη ειναι καλο να μπει???

Αυτα και πιστευω να βοηθησα πολλους!!!

ΥΓ: Περιμενω σχολια σας ή συμβουλες για να βελτιωθω και γω!

Link to comment
Share on other sites

Κατι καινουριο σχετικα με τις ρυθμισεις......

Παρατηρησα οτι στο μενου ΕΙΚΟΝΑ στο XD , και αφου επιλεξουμε χειροκινητο στην επιλογη MPEG σας ειπα να το εχετε στη τιμη 1. Αυτο ειναι σωστο για οταν το βιντεο η γενικως η πηγη ειναι καθαρη. Αν εχετε ενα βιντεο που εχει κουτακια (artifacts) και γενικως εχει θορυβο γυρω απο τα σωματα ή αντικειμενα, βαζοντας μια τιμη γυρω στα 6-8 στο MPEG τα εξαλειφεται σχεδον τελειως. Απλως παρατηρηστε εαν νομιζετε οτι χανετε σε ευκρινεια, κατι που εγω βασικα δεν το παρατηρησα αυτο.

Σχετικα με το XD NR παιδια χαλαρα εχετε το στο Υψηλο και ΟΧΙ ΣΤΟ ADAPTIVE εξακριβωμενο και καρατσεκαρισμενο. Αυτο σε σκηνες γρηγορες με λεπτα αντικειμενα να κινουνται οπως π.χ. σπαθια βγαζει απο πισω στην κινηση επανω μια σκια που φαινεται οτι δεν ανηκει στην ταινια αλλα ειναι εξωγενης....

Αυτα και οτι αλλο παρατηρησω σας το λεω...

Καμια αλλη αποψη ρε παιδες απο κανεναν δεν υπαρχει; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ALTUS [Σήμερα, στις 17:11]

Κατι καινουριο σχετικα με τις ρυθμισεις......

Παρατηρησα οτι στο μενου ΕΙΚΟΝΑ στο XD , και αφου επιλεξουμε χειροκινητο στην επιλογη MPEG σας ειπα να το εχετε στη τιμη 1. Αυτο ειναι σωστο για οταν το βιντεο η γενικως η πηγη ειναι καθαρη. Αν εχετε ενα βιντεο που εχει κουτακια (artifacts) και γενικως εχει θορυβο γυρω απο τα σωματα ή αντικειμενα, βαζοντας μια τιμη γυρω στα 6-8 στο MPEG τα εξαλειφεται σχεδον τελειως. Απλως παρατηρηστε εαν νομιζετε οτι χανετε σε ευκρινεια, κατι που εγω βασικα δεν το παρατηρησα αυτο.

Σχετικα με το XD NR παιδια χαλαρα εχετε το στο Υψηλο και ΟΧΙ ΣΤΟ ADAPTIVE εξακριβωμενο και καρατσεκαρισμενο. Αυτο σε σκηνες γρηγορες με λεπτα αντικειμενα να κινουνται οπως π.χ. σπαθια βγαζει απο πισω στην κινηση επανω μια σκια που φαινεται οτι δεν ανηκει στην ταινια αλλα ειναι εξωγενης....

Αυτα και οτι αλλο παρατηρησω σας το λεω...

Καμια αλλη αποψη ρε παιδες απο κανεναν δεν υπαρχει; :cry:

δεν μου απαντησες πως ειναι σε απλο τηλεοπτικο σημα:tomato:

Set IDentifier με οτι σημαινει αυτο για την lg

http://en.wikipedia.org/wiki/SSID

Link to comment
Share on other sites

Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΕ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΣΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΛΗ. ΣΥΣΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΙΟ ΖΩΝΤΑΝΑ. ΤΟ ΕΛΕΓΞΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΜΙΑ 42LC2R ΚΑΙ ΜΙΑ SHARP ΠΟΥ ΕΙΧΕ 500ΕΥΡΩ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΙΜΗ. Η LG ΕΠΑΙΞΕ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΞΥ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ (ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΟΡΕΣΜΕΝΑ)>

ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΙΞΕΙ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ..

ΟΚ?

ΡΩΤΑ ΜΕ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ ..

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεοραση ειναι πολυ καλη στο τηλεοπτικο σημα οπως και ολες οι αλλες...

Μηπως η γυναικα σου ειδε καποια που ειχε χαλια σημα , μοιρασμενο, και μαλιστα οι ρυθμισεις της τηλεορασης να εχουν πειραχτει....?

ΚΑθημερινα εγω με την γυναικα μου βλεπουμε πχ Σκαι και τι να πω ολα τα ντοκιμαντερ ειναι πολυ ομορφα.....

Ρωτα με αν θελεις οτι αλλο θες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

42' Plasma στα 1000 κατι. Με 2 HDMI και Dsub. Αν θες παραπανω info, να σου στειλω σε ΠουΜου.

Τι να το κάνεις το HDMI αν δεν παίζεις σε full hd; Καλό το μαύρο των plasma, αλλά δεν είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη με τοσα που εχω ακουσει εχω μπερδευτει, τελικα το μαυρο των plasma ειναι καθοριστικος παραγοντας για τις προτιμησει καποιος ή η μεγαλυτερη αναλυση των lcd θα μας φανει πιο χρησιμη?

Σας παρακαλω οποιος απαντα να στηριζει την αποψη του

Link to comment
Share on other sites

μονιτορ+pc=lcd

τηλεοραση+dvd=plasma

με λιγα λογια αυτη την στιγμη δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο εκτος καποιες πανακριβες λυσεις(σονυ,pioneer)

πρωσοπικα εχω σαν μονιτορ την hp 2065(s-ips) 485 και τηλεοραση panasonic 42PX70

με 1080p απο HDMI .(1390)

οποτε ξανα ερχομαστε σε σενα τι θα διαλεξεις και ποιες ειναι οι προταιρεοτητες σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ALTUS [Σήμερα, στις 00:52]

Η τηλεοραση ειναι πολυ καλη στο τηλεοπτικο σημα οπως και ολες οι αλλες...

Μηπως η γυναικα σου ειδε καποια που ειχε χαλια σημα , μοιρασμενο, και μαλιστα οι ρυθμισεις της τηλεορασης να εχουν πειραχτει....?

ΚΑθημερινα εγω με την γυναικα μου βλεπουμε πχ Σκαι και τι να πω ολα τα ντοκιμαντερ ειναι πολυ ομορφα.....

Ρωτα με αν θελεις οτι αλλο θες.

thanks altus αλλα πηρα την pana px4270E .κοστιζει κατι παραπανω αλλα....ειναι φανταστικη.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι εχω δει σε επιδειξη demo της pioneer απο πανακριβο προβολεα των 100"

και διαφορα μεταξυ 720p και 1080p δεν ειδα(υπηρχαν καποιες απο παρα πολυ κοντα,αμελητες) αρα στις 37" δεν υπαρχει καμια.

ψαχτο λιγο και θα καταλαβεις τι εννοω.

ελπιζω να βοηθησα και καλες θεασεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kalamafka

ποιος σου του ειπε αυτο?

Δεν χρειάζεται να μου πει κανείς τίποτα, απλή λογική είναι. Την ίδια ποιότητα βλέπεις σε full hd και την ίδια σε 1280χ724; Εσύ βλέπεις συμπιεσμένα pixels για να σου χωρέσει η ταινία, ενώ εγώ βλέπω κάθε λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.