Jump to content



SCYTHE KATANA 775 τι κανω λαθος???


Tsakonas

Recommended Posts

με το συστημα της υπογραφης και την ψυκτρα του τιτλου με 2-3 λεπτα ΤΑΤ και ανοιχτο κουτι η θερμοκρασια παει στους 50....ααααα και βεβαια το συστημα τρεχει στα 1600 (ανεξαρτητως ρυθμισεως στα win για εξοικονομηση ενεργειας η οχι)πραγμα που μου βαζει υποψιες οτι γινεται της μποουρδουμπελης στον επεξεργαστη.Οι μετρησεις στο ΤΑΤ ειναι με ΑΝΟΙΚΤΟ κουτι.42 με ψυχροτατη εκκινηση.Για να δω 2400 πρεπει να απενεργοποιησω EIST απο το ΒΙΟΣ....

τι κανω λαθος βρε παιδια...?????????με την παστα της συσκευασιας ημουνα καπως φειδωλος(ισα ισα να ασπριζει το τσιπακι)....ο ανεμιστηρας της στοχευει στο μερος που ειναι ο πισω ανεμιστηρας...

μπας και φταιει που για να εγκαταστησω τα κλιπακια στηριξης τα χωρισα στα 2,εβαλα το ασπρο μερος στη μητρικη,καθισα την ψυκτρα πανω τους και μετα περασα απο πανω τα μαυρα σφιχτηρακια???(ξερει κανεις που μπορω να βρω τετοια κλιπακια???εσπασα κανα 2 στις προσπαθειες..)

μπας κι εχω βαλει λαθος την ψυκτρα????(η οξεια γωνια ειναι απο την πλευρα των μνημων,η αμβλεια απο την πλευρα των πισω usb...

αν θελει ας βοηθησει καποιος...εχω πελαγωσει παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 22:29]

Kαι τελικα ποιο είναι το προβλημα σου?

εχεις δικιο ρε συ ακουγομαι σαν noob που ειδε μπλε οθονη.........ψιλοαισχρες δεν ειναι οι θερμοκρασιες????δεν παει 2400 με τιποτα ενω με τη στοκ,idle με ρυθμιση για μη εξοικονομηση ηταν μονιμως 2400...........καμμια ιδεα για τη βρωμιψυκτρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 00:11]

Μηπως δεν παταει καλα?

στην αρχη ψιλοειχα ενα τετοιο προβλημα...τωρα σταθερα τα νιωθω ολα τα κλιπακια...κανα τρικακι για να καταλαβω αν δεν παταει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα, τώρα θα σου μιλήσει ο σχετικός :hehe:

Από το Power Options στο Power schemes επέλεξε Ηοme Office/Desk ή Always On

άσχετα με το EIST στο Bios.

Aς πουμε βάλε EIST off και Ηοme Office/Desk και λογικά πρεπει πάντα να είσαι 2,4.

Aν όχι υπάρχει προβλημα.

Στην δικια μου m/b ότι και να το εχω το EIST αν βάλω Μιnimal power management, όταν είμαι idle πάει x6 (1,600).

Ας πουμε τώρα εγώ είμαι με EIST off και Μιnimal power management και κινουμε μεταξυ 2,4 και 3,6 ghz idle/load

(δεν ξέρω γιατι λενε ότι πρεπει να το κλεινουμε το EIST για o/cing, εγώ δεν βλέπω διαφορές, ούτε στις τάσεις , μάλλον θα ισχυει για μετα τα 3,6 τεσπα ξεφευγω)

----------------------------------------------

όσο αναφορά τις θερμοκρασίες με ένα λεπτό στο Orthos(cpu stress) και 2,4 στο cpu

αυτη την εποχή παιρνω 53 βαθμους κελσιου. Με ακριβώς τις ίδιες ρυθμισεις το χειμωνα έπαιρνα 46-47.

καλα το 53 για stock cpu δεν είναι και τόσο καλό εδώ που τα λεμε αλλα δεν ανυσηχω...πόσο μάλλον το 50 που λες εσύ και με ΤΑΤ που απ ότι λενε είναι πιο βαρύ απο το orthos.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 02:11]

Μηπως δεν παταει καλα?

Δηλαδή το 50 load δεν είναι καλα? Με 6600 καλοκαιριατικα? και αερόψυκτρα?

Πόσο 'επρεπε να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 00:21]

Δηλαδή το 50 load δεν είναι καλα? Με 6600 καλοκαιριατικα? και αερόψυκτρα?

Πόσο 'επρεπε να είναι?

το 50 ειναι στα 1600 ............:( :( :( ...αν βαλω ΤΑΤ με 2400 (μονο απο βιος μπορω βγαζοντας το eist,τα παραθυρα ακομη και με home office μενουν στο 1600) παει 60-63 σε 1-1μισι λεπτο ..........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.