Jump to content



Περιφερειακά σε stand by mode


minus

Recommended Posts

Εχω κι εγω, οπως και οι πιο πολλοι πιστευω, ενα καρο συσκευες συνδεδεμενες πανω στο pc. Scanner, printers, οθονες, hubs, modem, card readers και ο καταλογος συνεχιζεται.

Διαβασα προσφατα καπου, δεν θυμαμαι που ακριβως, περι ενεργειακης καταναλωσης, γενικοτερα για εξοικονομηση ενεργειας, για την ενεργεια που χανεται διχως λογο, και συνεπακολουθα το φαινομενο του θερμοκηπιου, την περιβαλλοντικη επιβαρυνση κλπ.

Στο κειμενο αυτο ελεγε οτι αθροιστικα, ολες αυτες οι συσκευες που λειτουργουν σε stand by mode, καταναλωνουν μια πολυ μικρη ενεργεια, αλλα υπαρκτη. Καλυτερο -ελεγε- ειναι να διακοπτουμε την παροχη ρευματος εντελως, αν μπορουμε.

Γενικα με ευαισθητοποιησε το κειμενο, και ηθελα να ακουσω και τις δικες σας αποψεις στο θεμα, το οποιο εχει πολλες διαστασεις (οικονομικο-τσεπη μας, περιβαλλοντικο-ενεργειακο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι οντως ολες οι συσκευες ανεξαιρετως, καταναλωνουν ελαχιστη ενεργεια για να μπορουμε μετα να τις θεσουμε σε λειτουργια. Δεν θα ηταν ποτε δυνατο να ανοιξουμε την τηλεοραση με το τηλεκοντρολ αν πρωτα την ειχαμε κλεισει απο το Ι/Ο κουμπι της. Τα στερεοφωνικα επισης, video, dvd και ο καταλογος δεν τελειωνει. Οι υπολογιστες βεβαια δεν λειπουν, εχοντας κι αυτοι μια θεση στην μακρια αυτη λιστα γιατι και μονο τα λαμπακια που παραμενουν ανοιχτα, το wake on "κατι" κλπ οταν αυτος ειναι κλειστος, καταναλωνουν μια ελαχιστη μορφη ενεργειας που συσσωρευμενη καταληγει να ειναι αρκετα σεβαστη (αλλωστε γι' αυτο υπαρχει οι μπαταρια στον υπολογιστη, για να κραταει αυτες τις ρυθμισεις).

Οποτε λειπετε για μεγαλο χρονικο διαστημα απο το σπιτι σας, κλεινετε οποιαδηποτε συσκευη λειτουργει με τηλεχειρισμο, ή οποια δειχνει οτι καταναλωνει ενεργεια (ακομα και ο φουρνος που εχει την ωρα (οσοι εχουν) και ο φουρνος μικροκυματων, το πλυντηριο πιατων, το στερεοφωνικο, η τηλεοραση, το κλιματιστικο που αναγκαστικα μενει ανοιχτο και αλλες πολλες). Καλυτερα βεβαια να κατεβαζετε τους διακοπτες απο τον πινακα παρα να βγαζετε "απειρες" πριζες.

Τωρα το καλοκαιρι που οι περισσοτεροι θα παμε διακοπες, ας μην αφησουμε την ΔΕΗ να "πλουτισει" απο μας.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εδωσες το site, εγω εγραψα εν ολιγοις (γιατι εν ολιγοις ειναι , πιστεψε με) τι περιπου πρεπει να κανουμε ωστε να εξοικονομησουμε καποια χρηματα και φυσικα να μην ξοδευουμε ασκοπα το ρευμα. Και ειπα πριν για τις διακοπες γιατι οι περισσοτεροι απο μας (τους υποτιθεται πιο "ψαγμενους" και "συνειδητοποιημενους") δεν κανουν αυτη την απλη κινηση να κατεβασουν τον διακοπτη στον πινακα. Ενταξει βεβαια δεν ειπα να βγαλεις το ψυγειο απο την πριζα αλλα ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ συσκευες μπορουν να διακοπουν με το κατεβασμα των διακοπτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

όλα τα ανωτέρω είναι η μία όψη του νομίσματος. Η άλλη έχει να κάνει με την καταπόνηση των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων κάθε συσκευής κάθε φορά που δέχονται ρεύμα ''κρύα''. τουλάχιστων για τις τηλεοράσεις όπου διαθέτω μια κάποια πείρα στην επισκευή των, χαρακτηριστικές είναι οι περιπτώσεις βλάβης του κεντρικού διακόπτη on-off καθώς και των υποσυστημάτων τροφοδοσίας χαμηλής - υψηλής τάσης. ’λλο χαρακτηριστικό είναι η ενεργοποίηση συσκευών που πρίν ήταν σβηστές απο διακόπτη και την ίδια στιγμή να τραβάει υπέρταση η ΔΕΗ (παρα πολύ συνηθισμένο φαινόμενο τουλάχιστων για τους εκτός Αθηνών διαμένοντες).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003

Καλημέρα

όλα τα ανωτέρω είναι η μία όψη του νομίσματος. Η άλλη έχει να κάνει με την καταπόνηση των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων κάθε συσκευής κάθε φορά που δέχονται ρεύμα ''κρύα''. τουλάχιστων για τις τηλεοράσεις όπου διαθέτω μια κάποια πείρα στην επισκευή των, χαρακτηριστικές είναι οι περιπτώσεις βλάβης του κεντρικού διακόπτη on-off καθώς και των υποσυστημάτων τροφοδοσίας χαμηλής - υψηλής τάσης. ’λλο χαρακτηριστικό είναι η ενεργοποίηση συσκευών που πρίν ήταν σβηστές απο διακόπτη και την ίδια στιγμή να τραβάει υπέρταση η ΔΕΗ (παρα πολύ συνηθισμένο φαινόμενο τουλάχιστων για τους εκτός Αθηνών διαμένοντες).

Αυτο που λες το εχω διαβασει και εγω. Γι' αυτο και εδω την τηλεοραση την εχω παντοτε σε standby. Παντως στην Πατρα μια siemens 15+ χρονων με λειτουργια καθημερινη πολλων ωρων ποτε δεν επαθε το παραμικρο παροτι την κλεινουμε παντα απο το on/off.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus

Και τωρα, τι να επιλεξει κανεις? Κλεισιμο on/off ή κλείσιμο standby?

μία επίλογή είναι μονόδρομος κατά τη γνώμη μου. Αγορά συσκευών ενεργειακής κλάσης Α ή ακόμα καλύτερα Α+ και χρήση stand by. Θα εξοικονομήσεις πολύ περισότερα χρήματα απο την οικονομία στη χρήση τους παρά απο την αναμονή τους. Ασε που συνήθως το stand by αυτών των συσκευών είναι συνήθως χαμηλότερο απο τις συνηθισμένες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε κλασικες οικιακες συσκευες, εχω δει για ενεργειακη κλαση.

Αλλα οταν μιλαμε για modem, εκτυπωτη, σκανερ, τηλεοραση, γενικα μη ενεργοβορα μηχανηματα, υπαρχουν με διαβαθμιση στην ενεργειακη κλαση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus

Αλλα οταν μιλαμε για modem, εκτυπωτη, σκανερ, τηλεοραση, γενικα μη ενεργοβορα μηχανηματα, υπαρχουν με διαβαθμιση στην ενεργειακη κλαση?

Μη το λες. μερικά απο τα παραπάνω παραείναι ενεργοβόρα. Για απόδειξη δεν έχεις παρά να ρίξεις μια ματιά στην κατανάλωση ενος laser εκτυπωτή την ώρα που τυπώνει. όσο για τα υπόλοιπα, η τηλεόραση π.χ. είναι σχετικά εύκολο να βρέις άκρη ελέγχοντας τις καταναλώσεις είτε απο τη σελίδα του κατασκευαστή είτε στο κατάστημα την ώρα της επιλογής σου. Όσον αφορά την κατανάλωσή τους σε standby οι TFT/LCD καταναλώνουν λιγότερο απο 1 βάτ σε σύγκριση με τα 5-7 βάτ των CRT, ποσά δηλαδή σχεδόν αμελητέα στην πρώτη περίπτωση. Η διαφωνία μου και εμένα είναι στους υπολογιστές όπου κανένας κατασκευαστής είτε OEM PC είτε ενός απλού τροφοδοτικού δεν παρέχει κανένα στοιχείο για το τι πρόκειται να κάψουμε άπαξ και τους τιμήσουμε με την προτίμησή μας.

Αν έχεις κανένα λίνκ διαθέσιμο που να έχουν ψάξει παραπάνω το θέμα με τις καταναλώσεις των υπολογιστών καθώς και των υποσυστημάτω τους, κάνε ένα κόπο να το δώσεις, μιάς και το θέμα με ενδαφέρει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.