Jump to content



seagate 320gb sata2 (SOLVED)


Qlim4X

Recommended Posts

Καλησπέρα πέδες!!!

Πριν λίγο παρέλαβα τους 4χ320gb Seagate sata2 16mb (7200,10)

Και σαν άνθρωπος πάω να κάνω format.

Και μου λέει ότι δεν μπορώ να έχω partition μεγαλύτερο από 200gb

Τι κόλπο είναι πάλη αυτό??? Δεν μπορώ να έχω τους σκληρούς μου partition 300gb???

Πλιζ HELP

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι για partition στον ένα σκληρό απλά να σου πω ότι ο χώρος που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι μέχρι 298GB.Αυτος είναι ο ωφέλιμος. Τώρα αν μιλάς για raid δεν μπορώ να σε βοηθήσω !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85

Αν αναφέρεσαι για partition στον ένα σκληρό απλά να σου πω ότι ο χώρος που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι μέχρι 298GB.Αυτος είναι ο ωφέλιμος. Τώρα αν μιλάς για raid δεν μπορώ να σε βοηθήσω !

ναι το ξερω αλλα δεν με αφηνει να κανω partition μεγαλητερο απο 200gb

EDIT το προβλημα λιθικε......

τι allocate unit size (cluster ) να βαλω????

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω λίγο καλύτερα :

1 Τους βάζεις έναν έναν και θες να κάνεις format ? (Μπα!) ή είναι και οι 4 πάνω ? (ξέρω χαζή ερώτηση, απλά την κάνω !)

2 Είναι σε Raid ?

3 Υποθέτω μιλάμε για Windows XP SP2 ?

Και το βασικό. Δηλαδή πας πινακα ελέγχου/control panel --->εργαλεία διαχείρισης/administrative tools---->Διαχείριση υπολογιστή/computer management---->Διαχείριση δίσκων/disk management επιλέγεις να κάνεις format και δεν στον φορμάρει έστω ολόκληρο δημιουργώντας ένα διαμέρισμα 298GB παρά σου λέει δεν σου κάνω μεγαλύτερο από 200GB??

Edit: Ακυρα όλα !! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Βρε μην πεις σε κανένα πως το έκανες :p

γελας ε??? (παιζει να ειχα και αλλον σκληρο απανο :p)

παω κα κανω install partition και μου ελεγε 2 δησκους.. και μετα μου βγαζει εναν.... τρελα πραγματα....

τελικα επαιξε....

τι cluster να βαλω????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.