Jump to content



Γνώμες για καινούργιο PC !!


what_lab

Recommended Posts

Καταρχήν θα ήθελα να πω ένα πολύ μεγάλο μπράβο στο thelab και γενικά στα άτομα που έχουν ενεργή συμμετοχή στο κανάλι αυτό διότι η δουλειά που έχουν κάνει -και πιστεύω να συνεχίσουν να κάνουν- είναι πάρα πολύ καλή.

Πρώτα πρέπει να σας πω πόσα χρήματα μπορώ να δώσω. Περίπου 1000-1200. Το καλύτερο για μένα θα ήταν περίπου 1100 αλλά αν νομίζει κάποιος οτι αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω θα το σκεφτώ.

Έχω ήδη στο μυαλό μου μερικά πράγματα αλλά θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας - που πιστεύω πως είναι πολύ καλές - γιατί άμα περιμένω να με βοηθήσει ο υπάλληλος δεν νομίζω να μου προτείνει κάτι που να είναι καλό για μένα αλλά κατι που τους έχει μείνει και θέλουν να το ξεφορτωθουνε.

CPU: intel core 2 duo E6420 ή E6600. Μάλλον τον δεύτερο γιατί η διαφορά στην τιμή είναι μικρή εκτός αν ανεβεί στο τέλος το κόστος και χρειαστεί να κόψουμε κατι.

ΚΟΥΤΙ: Antev Nine Hundred - 135 . Αν και λίγο ακριβό πιστεύω αξίζει.

ΜΝΗΜΕΣ: Θα ήθελα κάτι σε σετ 2 x 1 GB 667 ή 800 mhz frequency.

HARD DRIVE: Πιστέυω ενας 300άρης (SATA 2) της wastern digital μου κάνει. Δεν θέλω κάτι το ιδιαίτερο όπως raid. Έχω και έναν 80άρη WD IDE από αυτό το PC που έχω τώρα άρα δεν νομίζω να χρειαστεί κάτι παραπάνω.

MOTHERBOARD: Εδώ ειναι το μόνο που με δισκολεύει πάρα πολύ. Η ASUS P5K Deluxe Wi-Fi-AP πιστεύω είναι πολύ καλή αλλά πολύ ακριβή. Και η GIGABYTE P35C-DS3R είναι καλή μητρική.

DVD-RW DRIVE: Νομίζω ένα απλό DVD writer lightscreen της NEC είναι αρκετά καλό. Έχω και ένα απλό DVD-ROM για πιο γρήγορη εγγραφή CD/DVD.

PSU: Εδώ δεν έχω τίποτα στο μυαλό μου. Περίπου 800 watt λογικά πρέπει να είναι.

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: Μάλλον απο την καινούργια σειρα της NVIDIA. Σκέφτομαι το 8600 GTS.

Όσο για κάρτα ήχου, κάρτα δικτύου και firewire νομίζω ότι η MOTHERBOARD θα έχει αρκετά καλά.

Τώρα για τα υπόλειπα περιφεριακά όπως ηχεία , mouse και πληκτρολόγιο δεν νομίζω πως χρειάζομαι κάποια συμβουλή απλά απο τα 1200 που δίνω να περισέψουν κανά 70αριά να τα πάρουμε και αυτά :shifty:

Θέλω να μου πείτε ολοκληρομένες προτάσεις που να είναι κοντά στα χράματα που μπορώ να προσφέρω.

Υ.Γ. επειδή εέμαι απο την επαρχία και δεν εχω πρόσβαση σε πολλά καταστήματα (πχ στο e-shop και στο πλαίσιο) πείτε μου προτάσεις που μπορώ να τις πάρω απο οποιοδήποτε κάταστημα.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,

Βαγγέλης :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Βαγγελη.

αυτο που δεν μας ειπες ειναι για τι χρηση το θες.και μην ξεχασεις να αναφερεις και τι οθονη εχεις....απαντησε σε αυτα και εδω ειμαστε να σου δωσουμε τα φωτα μας:)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη.. είμαι νέος στο thelab :) Βασικά θέλω ένα ισχυρό PC που να είναι καλό στα games και σε απαιτητικές εφαρμογές. όσο γένεται πιο ισχυρό για τα χρήματα που προσφέρω.

Επίσης θέλω να πω οτι έχω ήδη οθόνη 19' 1280 χ 1024. Και πάλι συγνώμη :(

Link to comment
Share on other sites

Τον θέλω κυρίως για απαιτητικά games. θέλω να τα παίζω όσο πιο καλά μπορώ με τα χρήματα που προσφέρω.

θέλω να τα παίζω σε ανάλυση 1280 χ 1024 και πε οσο το δυνατόν περισσότερα fps.

πχ δεν θα με ενδιεφερε τόσο ο HDD όσο η VGA. Έγινα σαφής τι ακριβώς θέλω ??

Link to comment
Share on other sites

παμε αλλη μια......εχεις στο μυαλο σου ποια games θες να ''λιωσεις''?

εαν σ αρεσουν τα ποδοσφαιρακια στηνεις οικονομικοτερο συστημα απο οτι εαν παιζεις FPS και MMORPG που θελουν δυνατοτερο συστημα.

και ξαναρωταω και για τις εφαρμογες..........ΤΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ εννοεις?

3d rendering?

2d editing?

video compresion?

δωσε ονοματα τι θα εγκαταστησεις.

θα παρουμε υποψην μας την πιο απαιτητικη εφαρμογη και αυτη θα θεωρησουμε οτι πρεπει να τρεχει οσο το δυνατον καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

όχι τουλάχιστον προς το παρόν.

απλά επειδή θα έχει και την 8600gts. Αλλά πιστεύς και με μικρότερο θα είναι μια χαρά.

Εγώ στο post μου σας είπα περίπου τι σκέφτομαι να βάλω.

θέλω ολοκληρομένες προτάσεις που να ταιριάζουν με αυτά που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

@greekfragma

Παίζω games όπως το QUAKE, το FAR CRY, F.E.A.R. και χρεισιμοποιώ εφαρμογές για encoding όπως το pinacle studio το exress rip για RIPαριμα από cd. Αυτές νομίζω είναι οι πιο απαιτητικές εφαρμογες που χρεισιμοποιώ τώρα. Αλλά στο μέλλον μπορεί -οχι μπορεί σίγουρα- να χρισιμοποιήσω μια πιο απαιτητική εφαρμογή ή ένα πιο απαιτητικό game.

Θέλω το PC αντέξει αρκετά και μετά από λίγο καιρό να μπορώ να παίζς χωρίς κανένα πρόβλημα games και να χρησιμοποιώ απαιτητικές εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από what_lab [Σήμερα, στις 00:18]

όχι τουλάχιστον προς το παρόν.

απλά επειδή θα έχει και την 8600gts. Αλλά πιστεύς και με μικρότερο θα είναι μια χαρά.

Εγώ στο post μου σας είπα περίπου τι σκέφτομαι να βάλω.

θέλω ολοκληρομένες προτάσεις που να ταιριάζουν με αυτά που θέλω.

Ναι έτσι κατάλαβα. Για μια μόνο 8600gts τα 800 watt είναι άχρηστα. Αυτή: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923303 παιδιά του κάνει;

Link to comment
Share on other sites

επεξεργαστη 6600.κουτι οπως εισαι.καλοι χωροι με μεγαλους ανεμιστηρες αρα σωστη ψυξη και χωρις θορυβο.

μνημες παρε καποιες value kingston με 40ευρω το καθε γιγα.συνολο 80ευρω.και ειναι υπεραρκετο γι αυτο που θες να κανεις.δεν χρειαζεσαι 800αρες ή γρηγοροτερες.

μητρικη παρε σιγουρα με P35 τσιπ....εισαι σωστος σε αυτο.εγω στη θεση σου θα προτεινα ειτε την Gigabyte P35 DS4 ειτε την P5K την απλη.δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω....εαν θες υποστηριξη και για ddr3 μνημες η υβριδικη λυση της gigabyte ds3r ειναι αξιοπρεπεστατη και αρκετα σταθερη οσο την τεσταρα.

τροφοδοτικο παρε ενα 600-700watt......δεν χρειαζεσαι μεγαλυτερο για το συστημα που περιγραφεις ακομα και για 8800gts320 να παρεις.

ας κανουμε και μια σουμα στο περιπου

cpu=6600=200

mb=asus p5k dlx=220

mem=2x1gb 667=80

vga=8800gts320MB=260

case=antec900=140

psu=hiper/tagan/seasonic/ocz=140

hdd=WD320gb=80

dvdrw=nec 7173=35

μαζι με πληκτρολογιο ποντικι ηχεια για νορμαλ χρηση δεν ξεπερνας τα 1200ευρω.....

εαν δεις εβαλα

8800

asusp5kdlx και οχι πιο απλες και φτωχες μητρικες

δυνατο τροφοδοτικο

παρε ενα σετακι ποντικι πληκτρολογιο ενσυρματο οπτικο με 20ευρω παρε και 2.1 ηχειακια logitech με κανα 50αρη και εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

cpu-----> 6420 ~180euro

mobo---> gigabyte p35 ds4 ~180euro

mnimes-> crucial value 800 ~120euro

psu-----> corsair 620 (ή seasonic 600) ~135euro

dvdrw--> lg LScribe GSA-H42L ~30euro

hard disc-> seagate 320gb ~70euro

case-------> lian li PC 7 SE-B III ~90euro

vga--------> 8800 GTS 320MB ~280euro

----------------

συνολο ~ 1100

μεγεια :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak [Σήμερα, στις 00:43]

cpu-----> 6420 ~180euro

mobo---> gigabyte p35 ds4 ~180euro

mnimes-> crucial value 800 ~120euro

psu-----> corsair 620 (ή seasonic 600) ~135euro

dvdrw--> lg LScribe GSA-H42L ~30euro

hard disc-> seagate 320gb ~70euro

case-------> lian li PC 7 SE-B III ~90euro

vga--------> 8800 GTS 320MB ~280euro

----------------

συνολο ~ 1100

μεγεια :T:

Με τα κλειδιά στο χέρι που λέμε ε;

case αν θες ομορφιά πάρε κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνεις overclocking πάρε οποιαδήποτε μητρική με το p35 chipset μέχρι 150 ευρώ.

για κουτί αυτό που διάλεξες είναι ίσως το πιο θορυβώδες της αγοράς. να ξέρεις ότι όσο πιο πολλές τρύπες έχει ένα κουτί τόσο πιο θορυβώδες είναι. φτάνει τα 65 db στα 50cm. αυτό σημαίνει ότι αν κοιμάσαι με ανοιχτό υπολογιστή θα σε ενοχλεί αφάνταστα. η γνώμη μου είναι να πάρεις κάποιο άλλο. επεξεργαστή πάρε όποιον θέλεις αλλά κάρτα γραφικών πρέπει να πάρεις 8800 gts 320mb.σκληρό καλό θα ήταν να κάνεις raid μεγάλη διαφορά στο encoding. 2*160 σε raid και είσαι άρχοντας. επειδή είσαι από επαρχία να έχουν 16mb buffer. τροφοδοτικό: με 500 watt είσαι καλημένος οριακά , με 550 είσαι καλημένος αλλά με 600 είσαι σταθερότατος. μάρκες κοίτα αυτές που πρότεινε ο greekfragma. μνήμες πάρε 800 mhz value όσα giga σε βολεύουν . αν κάνεις overclocking μέχρι 835 σε πάνε χαλαρά. τιμές δεν σου έγραψα και προϊόντα δεν σου πρότεινα γιατί δεν ξέρω το κατάστημα τι προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AGRIMI [Χθες, στις 12:38]

για κουτί αυτό που διάλεξες είναι ίσως το πιο θορυβώδες της αγοράς. να ξέρεις ότι όσο πιο πολλές τρύπες έχει ένα κουτί τόσο πιο θορυβώδες είναι. φτάνει τα 65 db στα 50cm. αυτό σημαίνει ότι αν κοιμάσαι με ανοιχτό υπολογιστή θα σε ενοχλεί αφάνταστα. η γνώμη μου είναι να πάρεις κάποιο άλλο.

Από ότι έχω διαβάσει είναι ένα απο τα καλύτερα της αγορας γιατί έχει πολλούς ανεμηστήρες και πολλοί μεγάλους χώρους. Και από ομορφιά μου αρέσει πολύ. Σε διαφορα test που εχω δει ειναι ενα απο τα καλυτερα, με τελευταίο το test του περιοδικου PC world. ’μα έχεις καμιά αλλη ιδέα που να είναι καλυτερη πες μου. (Και λίγο πιο οικονομική αν γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από what_lab [Σήμερα, στις 00:49]

Από ότι έχω διαβάσει είναι ένα απο τα καλύτερα της αγορας γιατί έχει πολλούς ανεμηστήρες και πολλοί μεγάλους χώρους. Και από ομορφιά μου αρέσει πολύ. Σε διαφορα test που εχω δει ειναι ενα απο τα καλυτερα, με τελευταίο το test του περιοδικου PC world. ’μα έχεις καμιά αλλη ιδέα που να είναι καλυτερη πες μου. (Και λίγο πιο οικονομική αν γίνεται).

Επειδή το διάβασα και 'γω το test του pc world. Ναι λέει ότι είναι από τα καλύτερα κουτιά από άποψη χώρου και θερμοκρασίες, ανεμιστήρες κλπ αλλά στον πίνακα του θορύβου είναι τελευταίο(σελ 96) ΜΕ 61.5 db δηλαδή θα σου σπάσει τα νεύρα.

Για τα υπόλοιπα

Κουτί (όποιο σου αρέσει) 80-120

Seasonic 550w 88

intel core 2 duo 6600 173

Ψύχτρα coolmaster eclipse 38

Gigabyte P35-ds4 169

G skill 2 GB kit 800Mhz ddr2 109

8800 GTS 320 MB 240

WD 320GB sataII 59

Dvd rw LG Lscribe 28

Floppy 5

Σύνολο με ΦΠΑ 1202 (Με Case τον 120)

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις ;) . Δεν το έιχα προσέξει. Ποιο άλλο θα μου πρότεινες με περίπου τα ίδια χρήματα και λίγο λιγότερο αν είναι δυνατόν :). Δεν είναι ανάγκη να είναι από το PC WORLD. Επίσης καλό θεωρώ το RaidMax Smilodon 612W. Είναι και πολύ όμορφο και καλή κατασκευή και και πολλούς ανεμηστήρες:) Αυτό έχει και τοφοδοτικό μαζι ??

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναπει σε καποιο αλλο παιδι που ρωτουσε για το Antec 900,σε αναλυτικο review που διαβασα στο δικτυο αναφερει οτι αυτο το case προσφερει εξαιρετικη ψυξη αλλά κανει αρκετο θορυβο και μαζευει πολυ σκονη.Νομιζω οτι αν ψαξεις λιγο στο δικτυο θα βρεις παρα πολλα reviews και συγκριτικα

Καλυτερα επισης να αποφυγεις ενσωματωμενα τροφοδοτικα αμφιβολου ποιοτητας,ειδικα αν αποφασισεις να "επενδυσεις" στην 8800GTS 320ΜΒ(πολυ καλη επιλογη)

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ το θες στο ίδιο στυλάκι(Μάυρο και με παράθυρο)

Αν και δεν ξέρω και πολλά απο κουτιά

Δες αυτά http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=15&product=735949

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.912088

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700295

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.808663

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.808709

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.