Jump to content



Ψύκτρα 1.7 Celeron σε Ρ4 2.4


MaD_MaxX

Recommended Posts

Έχω εναν επεξεργαστή Intel Celeron 1.7 400FSB socket478 με την δικιά του ψύκτρα.

Αγόρασα έναν μεταχειρισμένο επεξεργαστή P4 2.4 533FSB socket 478 χωρίς ψύκτρα. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ψύκτρα απο τον celeron ή όχι?

Έχω και μια ψύκτρα απο P4 3.2HT 800FSB αλλά socket775.Μπορώ να την χρησιμοποιήσω αυτή?????

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

o P4 2.4 533FSB socket 478 εχει αυτην την ψυκτρα απο "μαμα"

newp4cool440.jpg

εαν αυτη εχεις, τοτε κανει.

η ψύκτρα απο P4 3.2HT 800FSB (socket775) ειναι αυτη?

IMG_0452.JPG

εαν ειναι αυτη προφανως δεν κανει...

Link to comment
Share on other sites

η μονη διαφορα που μπορει να υπαρχει ειναι στον ανεμιστηρα (στα φινακια αλουμινιου χλομο το βλεπω) να γιρναει δλδ σε πιο λιγες στροφες... παντως βαλτο πανω δε χανεις και τιποτα σε ιδλε δε προκειται να χτυπησει πανω απο 80 με τιποτα μονο αν τη βαλεις λαθος. αν εχεις ιδλε καπου γυρο στα 40 τοτε τρεξε 2 συμπιεσεις, κανα σουπερ πι για κανα τεταρτο και αμα δε παει πανω απο 70 βαθμους τοτε ειναι οκ. βεβαια οσο πιο κατω εισαι τοσο το καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

H ψύκτρα του Ρ4 'εχει μεγαλύτερο ανεμιστήρα απο αυτή του celeron.

Τώρα όμως έχω μια άλλη απορία. Έβαλα τον Ρ4 στον υπολογιστή και τώρα εκεί που περίμενα να είναι πιό γρήγορος ο υπολογιστής κατέληξε να είναι πιό αργός!!!!!!!

Τι παίζει?? Το είδα και έπαθα, γίνονται τέτοια πράγματα??????

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι ρυθμισμενο το fsb στο βιος χαμηλα και δουλεβει σε χαμηλοτερες απο αυτες που πρεπει ταχυτητες? για τσεκαρε. μηπως δεν εβαλες καλα τη ψυκτρα και εχει τιποτα κανα συστημα προστασιας να ριχνει τη συχνοτητα του επεξεργαστη για να τον προστατευσει(βασικα θα κλεινει το πισι σε τετειες περιπτωσεις συνηθως. απλ αλεω μηπως η δικια σου κανει κανα τετειο)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το bios θα το κοιταξω. Τώρα το άλλο με τις θερμοκρασίες μπορεί να έχεις δίκιο γιατί έχω πάνω την ψύκτρα του celeron και δέν έβαλα ακόμα την πάστα γιατί ήθελα να τσεκάρω πρώτα πως δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

τι τρελες ειναι αυτες ρε? χωρις παστα? βρηκες τον ενοχο. βαλε παστα και εισαι οκ. ανεβαζει θερμοκρασια μεγαλη οχι τοσο ωστε να κλεισει το πισι και λογω θερμοκρασιας δημιουργειται throtτling. δλδ δουλεβει πολυ λιγοτερο αποσο μπορει για να μη ζοριστει και ζεσταθει περετερω και παθε ζημια...

Link to comment
Share on other sites

Hahaha, δέν ήξερα οτι η πάστα κάνει τέτοια διαφορά. Οι θερμοκρασίες είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.

Το core temp για κάποιο λόγο δεν τρέχει. Μου λέει: This is not an Intel Core processor. This program will not continue. Στον AMD μου όμως δουλεύει μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

εεε, χωρίς την παστα.Θα βάλω όμως. Το coretemp βρήκα οτι δεν τρέχει με Ρ4. Μονο με dual core και AMD.:TD: Ποιό άλλο πρόγραμμα είναι αξιόπιστο? Έκανα και ενα reboot και τώρα ξύπνησε ο επεξεργαστής.

Ενα Screenshot που μόλις έβγαλα απο τον Ρ4 χώρις πάστα. Δεν ξέρω σε τι βοηθάει η φωτό αλλά δεν πειράζει:p

.jpg

Αυτήν την πάστα έχω, λέει τίποτα??

Arctic Cooling

Και αυτή η ψύκτρα πώς είναι??

Cooler

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το everest home πηγαινε computer>sensor.

arctic cooling απο τις καλυτερες..

δεν νομιζω να ανεβασει πολυ θερμοκρασια αφου δεν εκανε throtling..

παντως βαλε ΠΑΣΤΑ τοση οσο χρειαζεται για να μην φαινεται η επιφανεια της cpu

Link to comment
Share on other sites

θα βοηθουσε αν ετρεχες κατι που χρειαζεται επεξεργαστικη ισχυ και θα επρεπε ο επεξεργατης να δουλεψει στο 100% . αν λοιπον τρεξεις κατι που ζοριζει τον επεξεργαστη και δεις στο γραφημο το θροτλινγκ να ανεβαινει παει να πει οτι ζεστενεται οντως πολυ και γιαυτο πευτουν οι επιδωσεις.

μια χαρα ειναι. νορθγουν στα 2,4 ειναι δεν ειναι πρεσκοτ στα 3,5 :p δε θαχεις κανενα προβλημα. αλλα εκτιμω πως αμα βαλεις παστα και μεινεις με αυτην που εχεις παλι δε θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unknown

παντως βαλε ΠΑΣΤΑ τοση οσο χρειαζεται για να μην φαινεται η επιφανεια της cpu

OXI τοση πολλη!!! βαζεις οσο ειναι ενας,δυο κοκοι ριζιου. και μετα κανεις κυκλικες κινησεις με τη ψυκτρα φορεμενη για να απλωσει ειδαλως την απλωνεις με καποια πιστωτικη καρτα ή κατι αντιστηχο ή βαζεις ενα σελοφαν (αυτο για τα τροφημα το διαφανες) προσοχη στο στατικο ηλεκτρισμο ομως ε! και με το χερι την απλωνεις και βαζεις μετα τη ψυκτρα. θεωρω παντως οτι ο πρωτος τροπος ειναι ο καλυτερος και ο πιο καθαρος...

Link to comment
Share on other sites

ναι εσυ το ξερεις αμα καποιος δε το ξερει και διαβασει να βαλει τοση οση να καλυψει ολοκληρη την επιφανεια τι θα υποθεσει???? ε και βασικα στο κεντρο να εχει που ειναι ο πυρηνας παραπερα δε λεει και τιποτα να μη παει..

Link to comment
Share on other sites

Οι P4 θέλουν μία σταγόνα στο κέντρο, το άπλωμα το κάνει και η ψήκτρα ;)

Η παραπληροφόρηση μπορεί να οδηγήσει σε τραγικές καταστάσεις με ηλεκτροαγώγιμες πάστες όπως πχ. με ασήμι.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λέτε βρε παιδιά, ενας Ρ4 2.4Ghz s478 πόσο θέλει για το super Pi 1M???? Γιατί ο δικός μου θέλει 1m-22s και μου φαίνεται κάπως πολύ?? Τον έχω με πάστα κανονικότατα και μου φαίνεται πολύ περίεργο. Ο ΑΜD 3500+ Venice που έχω στο άλλο πισι θέλει 40s και δέν νομίζω να έχει τόσο μεγάλη διαφορά σε απόδοση απο εναν Ρ4...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.