Jump to content



Προβλημα με boot σε νεο pc!!!


pan

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες...

Πηρα ενα καινουργιο pcακι που αποτελειται απο:

MB : Asus P5B-E (s775,965,DDR2)

Ram 2GB Kit DDR2 800MHz Elite

TwinTech 8600 GT 256MB HDCP

PSU 420W

Core 2 Duo 6600 (s775/2,40G) Tray

250GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2)

Nec AD7173 Labelflash

Παω να του περασω windows XP και του βαζω:

Boot priority το Nec σαν 1st boot device

Εχω βαλει SATA configuration : enhanced

Configure SATA as : IDE

και κανω save and exit setup απο BIOS και με το που κανει restart αφου διαβασει μνημες κλπ στην επομενη οθονη μου βγαζει τα παρακατω:

ODD0: optiarc dvd rw ad-7173a (το βγαζει με πρασινα γραμματα)

press esc to boot (παταω esc) κανει οτι παει να διαβασει το cd των windows και ξαφνικα βγαζει μια μαυρη οθονη και πεταει τα παρακατω

reboot and select proper boot device

or insert boot media in selected boot device and press a key

Ξερετε τι μπορει να φταιει?

Ειναι ολοκαινουργιο το μηχανημα με αφορμαριστο δισκο και θελω να περασω winXP.

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέν μπορώ να καταλάβω και πολλά απο αυτα που λές, αλλά μήπως δεν έχεις τζαμπερώσει σωστά το NEC? δοκίμασε να το βάλεις σαν Master και αν δεν πετύχει βάλτο σαν Slave. Αν και δέν νομίζω να φταίει αυτο. Έχω και κάποιες άλλες λύσεις να σου προτείνω αλλα δέν μπορώ σήμερα. Θα σε ενημερώσω την Πέμπτη. Ελπίζω μέχρι τότε να βρείς τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Το pc στυθηκε απο το πλαισιο.

Δεν το εχω ανοιξει μεσα να δω τι εχουν κανει...και ειναι δυσκολο να γινει αυτο γιατι εγω ειμαι αθηνα το pc ειναι στον πορο και η ολη φαση γινεται με τηλεφωνικο support απο εμενα.

Παιχνιδι ερωτησεων - απαντησεων

Υποθετω οτι με βασει το μηνυμα που βγαζει δεν υπαρχει προβλημα master - slave

Κατι διαβασα για ενα Jmicron που υποστηριζει το mb, το οποιο δεν ξερω τι κανει.

Αν το κανω desabled απο enabled δεν βλεπει καθολου το DVD-RW αν το ξανακανω enabled το βλεπει κανονικα.

Εχει να κανει με κανα RAID αυτο το Jmicron???

δεν ξερω και καλα τι παιζει με αυτα τα RAID...

Εχω σπασει το κεφαλι μου για ιδεες αλλα δυστυχως εχω ενα καινουργιο pc που δεν μπορω να περασω λειτουργικο.

Επισης bootara απο της μητρικης το cd και βγαζει μενου να φτιαξεις δισκετα για raid 32bit και για Jmicron (κατι με JMP ελεγε) ...

Εφτιαξα δισκετες (μια raid και μια JMP στα 32bit και οι 2) και εκανα boot και απο τις 2 μηπως δω φως αλλα τελικα δεν εκανε τιποτα...λεει οτι η δισκετα δεν περιεχει λειτουργικο.

Ευχαριστω πολυ ROCKY...

Αλλος καμια συμβουλη ... εχει αντιμετωπισει κανεις το συγκεκριμενο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις άλλο CD των XP ;; Μπορεί να φταίνε και τα ΧΡ σου. Πάρε απο κανά φιλαράκι σου τα ΧΡ και δοκιμασε τα. Μπορείς άμα θέλεις να δοκιμάσεις και άλλα προγράμματα που κάνουν ΒΟΟΤ απο cd όπως καμιά free διανομή linux.

Τι άλλο να σου πω pan αυτα μου έρχονται και εμένα στο μυαλο. Δεν νομιζω όμως να παίζει τίποτα με raid.

’μα το κάνεις πες μας τι ειναι και σε μας να μας φύγει η απορία;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan [Χθες, στις 14:10]

ODD0: optiarc dvd rw ad-7173a (το βγαζει με πρασινα γραμματα)

Ευχαριστω!!!

Προφανώς έχει δει μόνο το dvdrw και όχι τον σκληρό σου δίσκο. Κάνε ένα bios update και λογικά το πρόβλημά σου θα λυθεί. Οφείλεται στον controller του jmicron (μεγάλη ζαλάδα ο συγκεκριμένος) που ελέγχει τις sata συσκευές σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω σημερα αλλο cd μονο και μονο απο περιεργια...

Εχω πολυ πιο παλια μητρικη με τον ιδιο σκληρο SATA (βεβαια δεν υποστηριζει RAID και Jmicron) και βλεπει τον σκληρο μια χαρα...

Ο σκληρος φενεται κανονικα και στο bios και στην πρωτη οθονη που διαβαζει τις συσκευες

Επειδη πρασινα γραμματα δεν εχω ξαναδει ποτε (εχει να κανει με καποια λειτουργια της συγκεκριμενης μητρικης λογω του Jmicron) η εχει να κανει με καποιο σφαλμα?

Σας ευχαριστω για την βοηθεια παιδες ... Οτι αλλο σας κατεβει ριξτε το ... ψαχνω κι εγω μηπως βγαλω καμια ακρη αλλα μεχρι στιγμης οτι εχω κανει ειναι ματαιο. :baby: :weep:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Galioni

Μετά το bios update θα πρέπει να σου εμφανιστεί πάνω από το πράσινο dvdrw ο μπλε δίσκος σου.

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το πισι ενός φίλου. Asus και jmicron και αυτός.

Αχα ... Αρα ειναι λογικο το πρασινο χρωμα του dvd-rw και οχι καποιο σφαλμα?

Οι μητρικες δηλαδη με Jmicron βγαζουν και χρωματακια???

Αφου βλεπει τον σκληρο και στο Bios και στην πρωτη οθονη, γιατι δεν τον εμφανιζει με μπλε γραμματα?

Τωρα δηλαδη δεν κανει boot απο το dvd-rw επειδη δεν βλεπει με μπλε γραμματα τον σκληρο?

Sorry για τις ερωτησεις αλλα για να καταλαβω και τι γινεται...

Και πες οτι δεν βλεπει τον σκληρο. Δεν θα επρεπε να ξεκινησει το Boot απο το winxp cdrom κι εκει που θα με ρωταγε που να αποθηκευσει τα windows να ειχα προβλημα λογω του οτι δεν εχει δει τον σκληρο?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα ναι είναι λογικά. Δείχνουν τις συσκευές που αναγνωρίζει ο jmicron controller ο οποίος είναι υπεύθυνος και για τις sata και για τις pata συσκευές. Δεν θυμάμαι όμως παραπάνω λεπτομέρειες για να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εχθες το βραδυ εγινε δοκιμη αλλου cd κι επεξαν ολα καλα. :p :P :p

Εγω νομιζα οτι για καποιον λογο μ'αυτο το Jmicron δεν εβλεπε σαν συσκευη boot το dvd-rw. :baby: :baby:

Τελος καλο ολα καλα. :happy2: :happy2:

Σας ευχαριστω ολους...!!! :clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.