Jump to content



Κάρτα γραφικών


michailovits

Recommended Posts

Αχ τι ωραία....τέλειωσαν οι εξετάσεις του σχολείου και επιστρέφω πάλι στον έρωτα μου τα pc.

Λοιπον

παιδιά ξανα ανοίγω ένα θέμα αλλα θ΄΄ελω κάποιες ξκάθαρες απαντήσεις

επειδή η 6800gt μου κάηκε θέλω επειγόντος κάρτα γραφικών με τουλάχιστων 256Mb gddr3 μνήμη και 256bit memory interface για Pci-e.

Να μην είναι πάνω απο 200 αλλα να είναι πάρα πολύ καλακόμα και αν πέφτει μεγάλη για το μηχάνημά μου.

Γενικά θέλω μια πολύ καλή κάρτα γραφικών ατι ή nvidia.

Επίσης έχω μπερδευτεί πάααρα πολύ με το directX 10.Για μια στιγμή έλεγα να πάρω την 8600gt ή gts (αν μπορεί κάποιος ας μου πει την δδιαφορά μεταξύ τους) αλλα είναι σχετικά χαμηλών επιδόσεων και γενικά θέλω κάτι καλύτερο.

Αν μπορείται βοηθελστε με δίνοντας μου λινκς και λέγοντας μου πόσα Pixel piplines έχει η κάθε κάρτα

υγ:έχω τα vista 64bit

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για το σύστημά σου προτείνω 8600gt άντε αν δίνεις 67 παραπάνω 8800GTS. Οι DX10 κάρτες δεν μετριούνται πια με pipelines. Επίσης θεωρώ ότι καλή ιδέα θα ήταν αν μπορείς να περιμένεις να δεις και τις 2600 της ΑΤΙ.

Edit: Τι οθόνη έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

η οθόνη μου είναι μια neovo f-4xx(δεν θυμάμαι μοντέλο) 17" lcd πολύ καλή είναι.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516209

αυτήν έχω υπόψην.

αν θες πες νου για την 8600gt &gts γιατί είμαι άσχετος

ακούω κ άλλες γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα στο λινκ είναι εξαιρετική και πιο γρήγορη και από την 8600GT αλλά και από την 8600GTS.Η διαφορά τώρα μεταξύ 8600GT και 8600GTS είναι μόνο στους χρονισμούς πυρήνα και μνήμης. Με overclock η GT πάει καλύτερα και με καλύτερη ψύξη πολύ πιθανό να μπορεί να φτάσει και τα επίπεδα GTS. Γυρνώντας στην ΑΤΙ του λινκ να σου πω ότι υποστηρίζει μέχρι DX9 ενώ οι 8600 υποστηρίζουν και DX10. Δεδομένου λοιπόν της native ανάλυσης της οθόνης σου η οποία είναι 1024Χ768 (17άρα γαρ) προτείνω ανεπιφύλακτα την 8600GT.Και θα γλυτώσεις αρκετό χρήμα και δε μασάει η κάρτα σε αυτή την ανάλυση και θα έχεις DX10 υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85

Η κάρτα στο λινκ είναι εξαιρετική και πιο γρήγορη και από την 8600GT αλλά και από την 8600GTS.Η διαφορά τώρα μεταξύ 8600GT και 8600GTS είναι μόνο στους χρονισμούς πυρήνα και μνήμης. Με overclock η GT πάει καλύτερα και με καλύτερη ψύξη πολύ πιθανό να μπορεί να φτάσει και τα επίπεδα GTS. Γυρνώντας στην ΑΤΙ του λινκ να σου πω ότι υποστηρίζει μέχρι DX9 ενώ οι 8600 υποστηρίζουν και DX10. Δεδομένου λοιπόν της native ανάλυσης της οθόνης σου η οποία είναι 1024Χ768 (17άρα γαρ) προτείνω ανεπιφύλακτα την 8600GT.Και θα γλυτώσεις αρκετό χρήμα και δε μασάει η κάρτα σε αυτή την ανάλυση και θα έχεις DX10 υποστήριξη.

Αν του προτεινεις να παει σε 8600 ειναι για το dx10...Γτ δεν υπαρχει αλλος λογος...! Γιατι απλα μια 8600 ειναι πολυ κατωτερη απο μια Gecube X1950 Pro 256 MB!! Και γενικοτερα μια ΑΤΙ δεν συγκρινεται σε επιδοσεις gaming..Και ασε που ειναι κ καλυμενος κ στο 8εμα τις αναλυσεις τις οθονης αλλα και σε details στα games...

Γνωμη μου..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits

σας ευχαριστώ πολύ παιδιά,

βοηθίσατε πάρα πολύ για την επιλογή μου όλοι σας.

Ελπίζω να έκανα καλά που πήρα την x1950pro και αύριο θα την έχω.

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα θα προτιμουσα σε σειρα 8χχχ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

+1... :( Το Σεπτέμβριο με το SP1 των Vista, τι θα την κάνεις την 1950 που θα τη βλέπει σαν απλή vga?

Δεν θα βαλει vista..Παιδια μακρια απο τα vista οσο μπορουμε...Δεν πρεπει να ειναι κινιτρο για τα vista το Sp1 αλλα ο μονος λογος θα ειναι να αναγκαστουμε καπια στιγμη να τα βαλουμε γιατι πλεον ολα (εφαρμογες προγραμματα, games ) θα ειναι συμβατα μονο εκει..

Εγω δεν πιστευω πως ηταν κακη η επιλογη του παιδιου..ισα ισα...! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Δεν θα βαλει vista..Παιδια μακρια απο τα vista οσο μπορουμε

1. Ο άνθρωπας λέει ΞΕΚΑΘΑΡΑ στο 1ο του post ότι έχει Vista 64bit....

2. Καλό θα ήταν να αιτιολογήσεις το "μακρυά" γιατί εγώ τα έχω από το Νοέμβριο, και δεν ξαναγυρνάω στα ΧΡ που να με πληρώνεις ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Και γενικοτερα μια ΑΤΙ δεν συγκρινεται σε επιδοσεις gaming..

Δηλαδή οι κάρτες της σειράς GeForce της NV δεν είναι για gaming και φτιάχτηκαν για CAD ας πούμε?

Αρχική απάντηση από jimakos21

Δεν θα βαλει vista..Παιδια μακρια απο τα vista οσο μπορουμε...Δεν πρεπει να ειναι κινιτρο για τα vista το Sp1 αλλα ο μονος λογος θα ειναι να αναγκαστουμε καπια στιγμη να τα βαλουμε γιατι πλεον ολα (εφαρμογες προγραμματα, games ) θα ειναι συμβατα μονο εκει..

Εγω δεν πιστευω πως ηταν κακη η επιλογη του παιδιου..ισα ισα...! :)

Να δω τι θα γίνει όταν θα σταματήσει η υποστήριξη των ΧΡ και των τεχνολογιών που κουβαλάνε (DX9) και όταν τα παιχνίδια που θα βγαίνουν θα παίζουνε μόνο σε DX10... Και είναι άτοπο imo αυτό που λες ("Παιδια μακρια απο τα vista οσο μπορουμε")...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ δεν την θεωρώ καλή επιλογή. Κατά την γνώμη μου έπρεπε να πάρεις την 8600GTS διότι έχει πολύ μεγάλες δυνατότηες o/c και γίνεται μια πολλύ κάρτα γραφικών ως προς τις επιδόσεις και φυσικά υποστηρίζει DirectX 10 :):):)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ξαφνικά με το SP1 να μη δουλεύει καλά η ΑΤΙ;

ΥΓ: Είχα vista σε ΑΤΙ Χ550 και δουλεύανε εξαιρετικά.

Τα εξόρισα βέβαια για λόγους συμβατότητας με το software που χρησιμοποιώ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Angel

Γιατί ξαφνικά με το SP1 να μη δουλεύει καλά η ΑΤΙ;

Έχω χάσει το μέτρημα πιά.... Τα έχω γράψει, 10, 20, 50, 100 φορές?

Κάντε και μιά αναζήτηση, δε βλάπτει.... Και για να σας βοηθήσω, χρησιμοποιήστε τις παρακάτω λέξεις κλειδιά:

Vista, dx10, wddm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.