Jump to content



Πρόβλημα με τα καινούρια Ζ5500


stratosmath

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Μόλις χτές αγόρασα τα καινούρα μου ηχεία. μόλις έκανα την σύνδεση και προσπάθησα να τα δοκιμάσω βρέθηκα μπροστά σε μια δυσάρεστη έκπληξη.

Τα ηχεία κάνουν συνεχείς διακοπές και δεν πάιζουν σχεδόν ποτέ όλα μαζί.

Είναι συνδεδεμένα αναλογικά με τα τρία βυσματάκια και για κάρτα ήχου χρησιμοποιώ αυτήν της μητρικής. Η μητρική μου είναι η Striker Extreme κει έχει την κάρτα ήχου ξεχωριστά.

Τι μπορεί να φταίει;

Θα καταφέρω να ακούσω τον ήχο μου σωστά;

Παρεπιπτόντως το Controller είναι μονίμως ζεστό.

Περιμένω βοήθεια!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

To control pod είναι φυσιολογικό να ζεσταίνεται. Εμένα ψήνεται μετά από κάποια ώρα, χωρίς όμως επιπτώσεις στον ήχο.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κακή συνδεσμολογία. Πρώτα έλεγξε το καλώδιο που συνδέει το control pod με τον ενισχυτή στην πλάτη του subwoofer (να είναι κουμπωμένο καλά, και οι βίδες σφιγμένες). Μετά τσέκαρε τα καλώδια των ηχείων. Αν είναι όλα οκ, πάτα το 'test' στο τηλεχειριστήριο για να δοκιμάσεις τα ηχεία. Αν και στο 'test' είναι όλα οκ, σύνδεσε μια άλλη πηγή στο control pod (π.χ. mp3 player, discman) και δες αν παίζουν όλα. Αν είναι οκ κι αυτό, τότε το πρόβλημα βρίσκεται στο software ή στην κάρτα ήχου, για τα οποία θα σε βοηθήσει άλλος, μιας και δεν ξέρω τι λογισμικό έχει η SupremeFX...

Link to comment
Share on other sites

To pod μάλλον υπερθερμένεται...Για δοκίμασε να το φυσήξεις όταν κολλάει να δεις αν θα συνεχίσει να παίζει..

Ίσως είναι απ' τις τελευταίες προβληματικές παρτίδες

.Btw μήπως είναι PID R708??

Link to comment
Share on other sites

Reaper αυτό ακριβώς είναι! Και δουλευει μόνο με οπτική. Και το δεύτερο σετ που πήρα σήμερα είναι το ίδιο. το R679 eείναι ελλατωμματικό ή όχι. Έχει και ένα τέτοιο στο Πλαίσιο. Είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratosmath

Reaper αυτό ακριβώς είναι! Και δουλευει μόνο με οπτική. Και το δεύτερο σετ που πήρα σήμερα είναι το ίδιο. το R679 eείναι ελλατωμματικό ή όχι. Έχει και ένα τέτοιο στο Πλαίσιο. Είναι καλό;

Χμμ εγώ είχα πετύχει 2 R708 που ήταν προβληματικά (αρκετά πρέπει να είναι,αλλά όχι όλα..),και επειδή στο πλαίσιο μάλλον ίδια θα είχαν στοκ,επικοινώνησα με logitech και μου έστειλαν R649 που είναι οκ..

Πάντως ενώ πολλοί είχαν πρόβλημα αν δεις στο forum της logitech...

http://forums.logitech.com/logitech/board/message?board.id=51_speakers&thread.id=4735

http://forums.logitech.com/logitech/board/message?board.id=51_speakers&thread.id=4873

http://forums.logitech.com/logitech/board/message?board.id=51_speakers&thread.id=5155

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratosmath

Δώσε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την επικοινωνία σας.

Με ενδιαφέρει άμεσα όπως καταλαβαίνεις

Aν εννοείς για την επικοινωνία με τη logitech,απλά συμπλήρωσε τη φόρμα,πες το πρόβλημά σου και θα σου απαντήσουν...

Αρχική απάντηση από Samael

Aυτα τα περιεργα τα κανει κ μενα με τις αναλογικες,δοκιμασε με καποια απ τις ψηφιακες κ 99% θα δουλεψουν αψογα πιστευω :)

Nαι δουλεύον με τις ψηφιακές,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι προβληματικά...

Δίνουν και analog??’ρα πρέπει να παίζει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.