Jump to content



ψυγειο και ροη αερα


oxide

Recommended Posts

σκοπευω να κανω μια νεα υδροψυξη.βρησκομαι ακομα στο σχεδιαστικο σταδιο...

το κουτακι μεσα στο οποιο 8α μπει το ψυγειο και τα φαν ισως και η αντλεια αν μεινει χωρος

8α ειναι κατω απο τα ραφια των συσκευων(πολυ πρωτοτυπο εε??):happy:

ομως εγω 8ελω να μπαινει ο αερας απο το ενα πλαινο παρα8υρο και να βγαινει απο μπροστα

Αυτο ειναι δυνατο η 8α κοψει κατα πολυ την ροη αερα λογω της γωνιας που 8α κανει η σωληνα μειωνοντας παραλληλα τις επιδοσεις?

Παρα8ετω δυο σχεδια φτιαγμενα στο απολυτο σχεδιαστικο προγραμμα..:tomato:

zogr2ki6.th.png

14887173nz2.th.png

Ακομα αν ξερει κανεις ας μου πει πως τοπο8ετουνται οι φαν (πους η πουλ?) αναλογα με τον τυπο του ψυγειου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ο ειδικος που θα μιλησει για υδροψυξη αλλα ομως πως σου ηρθε να βαλεις να περναει αερας απο τα πλαγια και να φευγει απο μπροστα? Δεν εχεις χωρο πισω? Θα το στριμωξεις σε καμμια γωνια?

Link to comment
Share on other sites

αρχικα το εστειλα εδω γιατι πιο πολυ εχει να κανει με την μοντα και λιγοτερο με την υδροψυξη(χωρις να λεω οτι ειναι ασχετο)

Ναι 8ελω το πισι να ειναι ομοιομορφο δλδ να μην μπαινοβγαινουν σωληνες εστω και απο πισω...

και μιας και ειναι σχετικα ευκολο να βαλω shroud και να τριπησω στο συγκεκριμενο σημειο γιατι οχι?

edit

ο χριστ μου εδωσε το εναρκτηριο λακτισμα..

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=20768

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, δεν λεω, βαλτο ετσι αλλα οπως ειπες θα κοβει αρκετα λογω γωνιας. Αν βαλεις δυο ανεμιστηρες (που μονο ετσι γινεται δηλαδη αλλα λεμε τωρα), θα βαλεις τον ενα να τραβαει και τον αλλο να διωχνει (πως αλλιως?). Ο ενας θα τραβαει (φυσαει προς τα μεσα) απο τα πλαγια και ο αλλος θα διωχνει (φυσαει προς τα εξω) απο μπροστα. Δυσκολη υλοποιηση αλλα εσυ κανεις κουμαντο.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα ειναι βαλω τους ανεμιστηρες που 8α τραβανε μπροστα στο σωληνα η αμεσος μετα το ψυγειο?

αν το εχει δοκιμασει κανεις η τελος παντων ακομα και διαισ8ητικα ξερει κατα ποσο αυτο δυναται να μειωσει τη ροη αερα ας μου πει..

αν το βγαλω απο το αλλο πλαινο 8α ειναι καλυτερα?

Οντως ειναι δυσκολη υλοποιηση αλλα ελπιζω τα οxide labs να κανουν το 8αυμα τους :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρας πρεπει να υπαρχει στο πλαι γιατι θα πρεπει να εχεις κινηση αερα και οχι να μενει "στασιμος". Ετσι διευκολυνεις την ροη αν βαλεις και πλαι και μπροστα. Διαισθητικα στο λεω. Τουλαχιστον ετσι θα πηγαινε για την αεροψυξη (στη δικη σου περιπτωση).

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω unknown αλλα μηπως μπερδευτικες με το πρωτο σχημα?(πατα επανω)

ειναι το πως 8α φαινεται απο το πανω μερος του κουτιου...

Παντως και εγω πιστευω πως στα ψυγεια φορντ (τετοιο 8α βαλω αν βρω)οι ανεμιστηρες ειναι καλυτερο να φυσανε και οχι να ρουφανε.

αλλα 8α το ψαξω αυτο πιο διεξοδικα αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι..

βασικα ο ανεμιστηρας ειναι πιο αποδοτικος οταν πεταει αερα σε μικρο χωρο παρα οταν παιρνει αερα απο τον χωρο αυτο..

αν εχεις πολυ χωρο,τουλαχιστον εγω,δεν ειδα καμια διαφορα στις θερμοκρασιες ειτε ρουφαει ειτε πεταει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.