Jump to content



4GB σε Win XP


NaMe_GR

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Κανε μια αναζητηση για παρομοια θεματα εχει συζητηθει πολλες φορες.

Οτι και να κανεις δεν θα δεις 4gb στο 32bit λειτουργικο. Στην ουσια οτι και να δεις ως μνημη π.χ 3.5, 3,2 κτλ, να ξερεις οτι στην πραξη τα win+προγραμματα θα χρησιμοποιουν μονο τα 2gb.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NaMe_GR [Σήμερα, στις 18:34]

Εχω μολις 4 μερες το PC....Τις 2 μερες ειχα Vista 32bit...μετα καταλαβα τη θα πει βαρυ λειτουργικο και Χωρις καθολου σημβατοτητα με πολλα προγραμματα :p Ετσι κατελιξα στα ΧP :D.... XP For Ever :p

Νομίζω οτι είσαι υπερβολικός..

εγώ με 2GB και δεν καταλαβαίνω τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NaMe_GR

Εχω μολις 4 μερες το PC....Τις 2 μερες ειχα Vista 32bit...μετα καταλαβα τη θα πει βαρυ λειτουργικο και Χωρις καθολου σημβατοτητα με πολλα προγραμματα :p Ετσι κατελιξα στα ΧP :D.... XP For Ever :p

Κατάλαβες τι θα πει βαρύ λειτουργικό με 4GB RAM? Εμένα γιατί μου τρέχουν μια χαρά με 1;

Link to comment
Share on other sites

To pagefile μην το απενεργοποιησεις παντως, καθως χρησιμοποιειται μονο αν δεν υπαρχει διαθεσιμη φυσικη μνημη . Σε περιπτωση που χρειαστεις εικονικη μνημη και δεν εχεις ορισει μεγεθος pagefile το λειτουργικο τυχαια θα ορισει ενα , κατι το οποιο δεν ειναι και το πιο υγειες για τον σκληρο σου δισκο.

Link to comment
Share on other sites

4GB σε Win XP δε θα δεις. Αφού απενεργοποιήσεις το pagefile (που μπορεί να γίνει Γιωργος_Μ, αν το βάλει στο No Paging File κι όχι στο System Managed που το ρυθμίζουν αυτόματα τα Win), θα βλέπεις σχεδόν 4, αλλά η εφαρμογές δε θα χρησιμοποιούν πάνω από 2. Στην ουσία κάνεις pagefile τα υπόλοιπα 2 gb μνήμης.

Αντίθετα στα 64bit, βλέπεις όλη τη μνήμη. Οι εφαρμογές πάλι όχι, αν είναι σχεδιασμένες σε 32bit, οπότε δε θα δεις διαφορές σε επιδόσεις.

Σε περίπτωση που αποφασίσεις να πας σε 64bit, τότε θα σου πρότεινα Vista που είναι σχεδιασμένα εξαρχής για 64, σε αντίθεση με τα ΧΡ που είναι 32 και έγιναν με recompilation 64, κι επίσης τα υποστηρίζουν ελάχιστοι, ενώ αντίθετα, για τα Vista 64 έχουν σχεδόν όλοι drivers, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εχετε αρχισει να πρωτεινετε vista?? Γτ τελευταια σε πολλα posts απο πολλα ατομα εχω ακουσει να προτεινουν vista..

Πραγμα που δεν περιμενα να προτεινουν οι labites τουλαχιστον πριν το πρωτο servise pack..

Και απο την πλευρα μου αποφευγω ακομα την χρηση των vista...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι προτεινουν vista οι labιτες (ασχετα αν κι εγω αυτο θα εκανα) αλλα αν θες οπωσδηποτε και να βλεπεις και να χρησιμοποιεις 4gb μνημης, αυτο πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Με την κάρτα γραφικών που έχεις, βάλε Vista τώρα που προλαβαίνεις, γιατί μετά το SP1 θα ξαναγυρίσεις στα XP :hehe:

Γτ το λες αυτο?? Τι θα αλλαξει με το Sp1!? Παντως ετσι και αλλιως σε ενα μηνα πας σε dx10..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 10:20]

Σε περίπτωση που αποφασίσεις να πας σε 64bit, τότε θα σου πρότεινα Vista που είναι σχεδιασμένα εξαρχής για 64, σε αντίθεση με τα ΧΡ που είναι 32 και έγιναν με recompilation 64, κι επίσης τα υποστηρίζουν ελάχιστοι, ενώ αντίθετα, για τα Vista 64 έχουν σχεδόν όλοι drivers, κλπ.

λαθος , τα ΧΡ64 ειναι βασισμενα στον κερνελ των 2003 σερβερ. και ειναι μακραν τα καλυτερα windows .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Γτ το λες αυτο?? Τι θα αλλαξει με το Sp1!? Παντως ετσι και αλλιως σε ενα μηνα πας σε dx10..

Έχει "μαλλιάσει" το πληκτρολόγιό μου να τα γράφω... Κάντε και καμμιά αναζήτηση...

Αρχική απάντηση από ea6gka

...και ειναι μακραν τα καλυτερα windows ...

Από ποιά άποψη? Το ότι δεν παίζει σχεδόν τίποτα? Το ότι δεν έχουν drivers? Το ότι ούτε η ίδια η Microsoft δεν ασχολείται μαζί τους για patch/updates?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.