Jump to content


Outlook & Αποθηκευση Emails


firegarden

Recommended Posts

Στη δουλεια χρησιμοποιω το Outlook (οχι το Express) για ανταλλαγη δεκαδων email καθημερινα. Πριν απο λιγες μερες, o server της εταιρειας τα φτυσε με αποτελεσμα να χαθουν ολα τα email μου. Oι ITηδες, οντας πανεξυπνοι, ειχαν να κανουν backup απο του αγιου.... ανημερα και τωρα δε μπορω να κανω τη δουλεια μου. Υπαρχει τροπος να σωζω στον υπολογιστη μου ή σε ενα flashακι τα emails μου για να μην ξαναβρεθω σε αυτη τη δυσαρεστη θεση; Να διευκρινισω οτι το γραμματοκιβωτιο μου δεν ειναι στο δικο μου υπολογιστη και γι'αυτο δε μπορω να βρω τη διευθυνση του φακελου στον οποιο σωζονται τα emails για να μπορεσω να τον αντιγραψω.

Aν εχετε καποια ιδεα για το πως να το κανω, θα με διευκολυνατε παρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μεσα σε αυτον τον φακελο C:\Documents and Settings\"ονομα χρηστη"\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook μαλλον αλλιως σε αυτον τον φακελο C:\Documents and Settings\"ονομα χρηστη"\Application Data\Microsoft\Outlook, σωζονται τα mails του Outlook. Δεν γινεται να σωζονται αλλου ακομα κι αν ο λογαριασμος σου ηταν στον Βορειο Πολο. Αν δεν σωζονται σε σενα και γενικα τοπικα τα mails τοτε εχουνε κανει πατατα εκει στη δουλεια σου και αργα ή γρηγορα θα την παταγανε οπως και εγινε. Ψαξε εκει μεσα και βρες το αρχειο. Για ευκολια, κανε μια ενεργεια στο Outlook για να αλλαξει η ημερομηνια στο αρχειο ωστε να διαπιστωσεις ποιο ειναι. (Δεν θυμαμαι ακριβως, sorry, αλλα εχω να το ψαξω καιρο.) Καντο και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δουλεύετε με exchange server πρέπει καταρχήν να έχεις επιλέξει από τις επιλογές του Outlook Used Cached Exchange. Και μετά μόνο με την File -> Export -> Personal File (.pst) μπορείς να παίρνεις backup και όχι με copy paste του αρχείου από το Local Settings γιατί είναι .ost και όχι .pst όταν χρησιμοποιείς exchange οπότε με τη παραπάνω διαδικασία το μετατρέπεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tigrakas [Χθες, στις 11:03]

Εφόσον δουλεύετε με exchange server πρέπει καταρχήν να έχεις επιλέξει από τις επιλογές του Outlook Used Cached Exchange. Και μετά μόνο με την File -> Export -> Personal File (.pst) μπορείς να παίρνεις backup και όχι με copy paste του αρχείου από το Local Settings γιατί είναι .ost και όχι .pst όταν χρησιμοποιείς exchange οπότε με τη παραπάνω διαδικασία το μετατρέπεις κιόλας.

Mε exchange server δουλευουμε σιγουρα. Επειδη δε θελω να δημιουργησω προβλημα,αν ενεργοποιησω το Used Cached Exchange, υπαρχει κινδυνος να δημιουργηθει καποιο conflict ή οτιδηποτε αλλο προβλημα; Κι επισης,αν το ενεργοποιησω θα μπορεσω να σωσω και τα εμαιλ που εχω ηδη λαβει ή μονο οσα θα λαβω απο εδω και περα?

Επειδη οπως εχετε καταλαβει, τα ατομα του ΙΤ δεν ειναι και τα πιο συνεργασιμα (γι αυτο ζηταω βοηθεια απο εσας κι οχι απο αυτους),αν ενεργοποιησω το Used Cached Exchange αυτοι θα το παρουν χαμπαρι; Δε θελω να μου πουν οτι δημιουργω προβλημα χωρις να ξερω τι να τους απαντησω

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.