Jump to content



Σχέση 975ch/Ram/fsb. Απορία ο/cing.


Recommended Posts

Λοιπόν στο θέμα...

Βάζω fsb 300χ9 και 2/3 διαιρέτη για να πάρω 450mghz στη RAM.

Vdimm 2,2 / 5-5-5-15-35

Mε vmch 1,55 δεν κανει boot.

Mε vmch 1,60 κάνει βρίσκει προβλήματα το memtest.

Mε vmch 1,65 όλα OK.

Γενικά το 975 chipset θελει ρευμα για να παίξει τις μνήμες ακόμα και με χαμηλό fsb?

Ή μήπως δεν χωνευει και πολυ η Abit μου τις cellshock? γιατι ξέρω ότι οι 2ες μπορουν να κάνουν και καλυτερα πραγματα.

Τονίζω ότι με 1,50 vmch και διαιρετη 1/1 ή 4/5 στα 9x300 δεν έχω προβλήματα με memtest.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος στο OC αλλά όσα έμαθα, τα έψαξα αρκετά καλά, οπότε αυτά που θα σου γράψω αξιολόγησέ τα με επιφύλαξη.

Για το motherboard που έχεις και τις Cellshock δεν ξέρω να σου πω. Στο chipset 975 πάντως, ένα από τα πολύ χρήσιμα που δεν μπορούμε εύκολα να κάνουμε, είναι να «πειράξουμε τους χρονισμούς tRFC, tRD, tRC, tRRD, tWR, tWTR, tRTP».

Κάτι που γίνεται ευκολότερα στους AMD. Και που είναι πολύ χρήσιμοι για OC.

Είχα συναντήσει κάποια sites χρήσιμα. Δεν τα θυμάμαι αλλά μάλλον εύκολα τα βρίσκεις. Κάνε ένα search με λέξεις κλειδιά Memory Timings Analysis. Έχουν και κάποιες παραπομπές πολύ χρήσιμες.

Από την άλλη μεριά αν τα βρεις πολύ γενικά και βαρεθείς να τα διαβάσεις, τότε για την ερώτησή σου :

--------------------------------------------------------------

Γενικά το 975 chipset θελει ρευμα για να παίξει τις μνήμες ακόμα και με χαμηλό fsb?

--------------------------------------------------------------

δοκίμασε να κάνεις το 5-5-5-15-35 που γράφεις σε 5-5-5-15-40 (χαλάρωσε το RFC, ίσως και 42 ή 45) και θα κερδίσεις σε fsb και σε σταθερότητα και δεν θα χρειαστείς πολύ ρευμα. Προγράμματα όπως το SPDTool, SysTool, MemSet, Thaiphoon και άλλα κάνουν αυτή τη δουλειά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Chessman, τα έχω υπ' όψη μου αυτά που λες...

Το 1,65 vmch για τα 300fsb δεν χρειαζονται...με 1,5 τα έχω σταθερά. Σκοπός μου τωρα δεν ειναι να κερδίσω fsb, αλλά να δώ που πάνε οι μνημες με 2,2vdimm.

Γενικά.

Και αυτό που καταλαβα είναι ότι με το 650/680 κλοκάρονται πιο εύκολα, υπάρχει και δυνατότητα ασυχρονης λειτουργείας.

Αλλά και με το 965 υπάρχει δυνατότητα να κλοκαριστουν πιο εύκολα...

Αντίθετα το 975 μάλλον θέλει ρευμα για να παιξει ψηλά τις μνήμες, και ακόμη περισσότερο όταν το συνδιάσεις με ψηλό fsb.

κάπως έτσι πρέπει να είναι...

Επίσης το πόσο ψηλά θα πάνε είναι συνδεδεμένο και με το chipset έχεις...

Π.χ. Εδώ οι Crucial Ballistix PC2-8500 με το 975 πηγαίνουν μεχρι ένα σημείο και έχουν μια παραξενη συμπεριφορά με τις τάσεις (με 2,4vdimm ασταθεια)

Mε το p35 δεχονται αδιαμαρτύρητα το vdimm 2,4 παίζουν ψηλότερα από ότι πριν και γενικά παρουσιαζουν καλυτερη συμπεριφορά.

http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=1107&pageID=3479

Link to comment
Share on other sites

Mε 1,65 vmch

2,1 vdimm και 5-5-5-15-42 τα άνετα τα 450Mhz τελικά

Τελικά το 975 θέλει τάση παραπάνω απο τα άλλα για να πάιξει τις μνήμες,είναι φυσιολογικό, είναι γνωστό το θέμα, δεν το ηξερα.

Εξ άλλου τώρα θυμηθηκα ότι τις έχω τρέξει και με 500mhz χωρις προβλημα αλλά είχα και μεγάλο vmch λογο μεγάλου Fsb που είχα. Τότε δεν ήξερα ότι το vmch σχετιζεται και με το πόσο ψηλά θα παίξουν οι μνημες.

sorry για το thread, δεν το σβηνω, ας υπάρχει. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.