Jump to content


Νεο pc και προβλήματα


gto234

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω πάρει πρόσφατα το παρακάτω pc:

HEROICHI MIDI TOWER PRO CI-6A19

SEASONIC S12-430 FULL RANGE 430W

INTEL CORE 2 DUO E4300 1.86 GHZ

MSI P965 NEO F

GIGABYTE GEFORCE 7600GT GV-NX76T128D 128MB

NEC DVD+/-R/RW AD-7173A LABELFLASH 18X

WD 320GB 16MB SATA2

SAMSUNG 250GB IDE (παλιός)

MS DSP WIRELESS OPTICAL DESKTOP 3000

CRUCIAL CT2K12864AA667 2GB DUAL (2X1GB) PC5300 DDR2 667MHZ

ASUS MY CINEMA P7131 DUAL DVB-T/ANALOGUE TUNER PCI

Τα προβλήματα που έχω είναι διάφορα:

1.Μου έχει κολλήσει 1-2 φορές την ώρα που βλέπω dvd κ όταν έπαιζε το winamp και αναγκάστηκα να κάνω reset

2.Mου έχει κάνει restart μονο του μετά από μια επαναφορά απο standby (απο S3)

3.Μια άλλη φορά του κάνω shut down και κάνει restart!

4.Εχει τύχει να χάσει τον σκληρό και το dvd-rw που έχω στο ide κανάλι μια φορά.

Γενικά ενώ φαίνεται σταθερό το σύστημα και σε prime95 και σε κανα δυο παιχνίδια που έχω βάλει κάνει κάτι εντελώς τυχαία κουλά που με ανησυχούν και μάλιστα σε φάσεις που δεν υπάρχει βαρύ φορτίο.Η θερμοκρασία είναι max στους 50 C.

Η μητρική γενικά δεν μου έχει αρέσει αλλά δεν ξέρω αν είναι σε αυτή το πρόβλημα ή στις μνήμες ή που είναι...

Καμμιά πρόταση για λύση των προβλημάτων ή που οφείλονται;

Link to comment
Share on other sites

99% το προβλημα σου βρισκεται στο κοντρολερ IDE (JMicron) που εχει η μητρικη πανω.

Αν εχεις εγκαταστηση drivers απο την δισκετα του mobo για τον κοντρολερ βγαλτους

και προσπαθησε με τον win μονο τους drivers να δεις πως θα δουλεψει το συστημα.

ΥΓ Για τα restart δεν νομιζω πως φταιει αυτο παντος. Αυτα που εγραψα ειναι ως αναφορα

το dvd και τον σκληρο, για τα restart μαλλον κατι με μνημη μυριζει. Memtest για αρχη

και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ο jmicron controller είναι σίγουρα μελανό σημείο της mobo γι'αυτό και έβγαλε η msi δευτερη έκδοση p965 neo2.Γενικά έχω παρατήρήσει ότι αν δεν βάλω καθόλου driver για τον controller κάνει αυτά τα κουλά να χάνει τις συσκεές στο ide.για τα υπόλοιπα κουφά μου μου φαίνεται πως έχει να κάνει η vga διότι έχω διάφορα προβλήματα με τους nvidia drivers (ασυμβατότητες με vobsub+media player,ασπρόμαυρα βίντεο και άλλα περίεργα,εννοείται ότι codecs κλπ έχουν μπεί όπως στο προηγούμενο pc στο οποίο λειτουργούν άψογα αλλά στο καινούργιο... )

Προχθές ξανατοποθετησα την ψύκτρα της cpu μηπως δεν πατούσε καλά και αναμένω να δώ αν θα κολλήσει πάλι...Αν ναί μάλλον θα στείλω την μητρική για rma.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.