Jump to content



3 waterblocks + laing σε midi tower


Βίξ

Recommended Posts

Ωραίος ρε Βιξ , μεθοδικότατος. Μονη ένσταση το ψυγείο το οποιο ειναι πολυ μικρο και για να αποδώσει θα θέλει αρκετα εως πολυ δυνατο fan χανοντας ετσι ενα απο τα πλεονεκτηματα της υδρόψυξης την ησυχια. Χτυπα αλλο ενα αν δεν θελεις να αλλάξεις το υπάρχον και συνδεσε το στο κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, 3 πράγματα θα σου πω:

Καταρχήν καλορίζικη και καλή η πρώτη απόπειρα, αλλά:

1)Γιατί τόσο κακό μπλοκ για τον επεξεργαστή?

2)Γιατί μπλοκ για chipset? Νομίζω δε χρειάζεται(τουλάχιστον στη περίπτωσή σου)...

3)Το τανκ, που λες ότι δε χρειάζεται, φοβάμαι ότι θα σου χρειαστεί σε 1-2 μήνες γιατί ο αέρας θα καταφέρει να μπει στο κύκλωμα όσο καλά και αν έχεις φτιάξει τους σφυκτήρες...Μακάρι να διαψευστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αέρας δεν μπαινει στο σύστημα αυτο ειναι ενας μύθος :p απλα σιγα σιγα θα χασει νερό λογω ''αναπνοης'' των σωληνόσεων . Στο δικο μου νερό τουλάχιστο ετσι τα βλέπω , κάθε 3-4 μηνες συμπληρώνω κανα 10-20ml

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Αέρας δεν μπαινει στο σύστημα αυτο ειναι ενας μύθος :p απλα σιγα σιγα θα χασει νερό λογω ''αναπνοης'' των σωληνόσεων . Στο δικο μου νερό τουλάχιστο ετσι τα βλέπω , κάθε 3-4 μηνες συμπληρώνω κανα 10-20ml

Ναι, αλλά έχεις τάνκ έτσι? Αέρας δε μπαίνει μέσα με μεγάλο ρυθμό, αλλά αν το λειτουργεί 7-8 ώρες την ημέρα, σε 1-2 μήνες θα έχει πρόβλημα. Αρκετός αέρας δλδ που να κάνει αισθητή τη παρουσία του, όχι να επηρρεάζει τις επιδόσεις, αλλά που να ακούγεται η κυκλοφορία του μέσα στο κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχω και τανκ , και το PC 24/7 εδω και ενα χρόνο , απλα ηθελα να τονισω πως οσο και οτι και να σφίξεις φυσαλίδες πιστευω θα δεις οχι γιατι μπηκε αέρας στο loop αλλα επειδή ''εξατμιστηκε'' υγρο σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ

Τέλος σε ότι αφορά την εξαέρωση του ψυκτικού, αν χρειαστεί τότε θα γίνει μέσω του Alphacool top το οποίο έχει και μια βίδα στο πάνω μέρος από την οποία μπορεί να γίνει πλήρωση. Δεν είμαι σίγουρος οτι θα χρειαστεί πάντως -- τουλάχιστον στην υδρόψυξη της intel το ψυκτικό μπαίνει εφ'όρου ζωής.

Ok, αν μπορείς να ξαναβάλεις νεράκι εύκολα πάω πάσο, πάντως και η υδρόψυξη της Intel έχει τάνκ. Μη κοιτάς τι λέει η intel, επεξεργαστές φτιάχνει η εταιρία και δε ξέρω τι εξοπλισμό έχει χρησιμοποιήσει. Εγώ πάντως πάω στοίχημα ότι στο μήνα πάνω θα θες να βγάλεις από το κύκλωμά σου φουσκαλίτσες, βέβαια με τη προϋπόθεση να το δουλεύεις τον υπολογιστή! :D Φυσικά εύχομαι να το χάσω για το καλό σου να μη μπαίνεις στο κόπο , αλλά αν μπορείς να το φτιάξεις εύκολα τότε είσαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.