Jump to content



Μοίρασμα bandwidth σε δίκτυο .


qwerty

Recommended Posts

Μοίρασμα bandwidth σε δίκτυο .

Καλημέρα .

Έστω ότι έχουμε μια σύνδεση ADSL στα 4 mbit και ένα δίκτυο 6 υπολογιστών που μοιράζονται το ADSL , πως μπορούμε να μοιράσουμε το bandwidth στο δίκτυο ανάλογα το φόρτο του κάθε μηχανήματος .

Δηλαδή όταν είναι μόνο ένα μηχάνημα ενεργό να παίρνει το 100% του bandwidth όταν είναι 2 να παίρνουν το 50% και ούτω καθεξής .

Αυτό μπορεί να γίνει με κάποιο πρόγραμμα η χρειάζεται ειδικό switch .

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις το NetLimiter σε καθε ενα Pc και ρυθμιζεις αναλογα τι ταχυτητες max να εχει καθε ενα.

Αν θες κιολας εχει επιλογη για να τρεχει σαν service, οπου κ "κρυβεται".

(Ετσι το ειχα βαλει στο πατρικο μου. εγω 1ΜΒ και τα 2 αδερφια 1ΜB δια 2. :hehe:)

Αλλα ετσι οπως το θες, μονο με ειδικο router που θα εχει bandwidth management...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Κατεβαζεις το NetLimiter σε καθε ενα Pc και ρυθμιζεις αναλογα τι ταχυτητες max να εχει καθε ενα.

Αν θες κιολας εχει επιλογη για να τρεχει σαν service, οπου κ "κρυβεται".

(Ετσι το ειχα βαλει στο πατρικο μου. εγω 1ΜΒ και τα 2 αδερφια 1ΜB δια 2. :hehe:)

Αλλα ετσι οπως το θες, μονο με ειδικο router που θα εχει bandwidth management...

σε περίπτωση όμως που τα υπόλοιπα pc είναι offline δεν μπορεί να χρησιμοποιεί όλο το bandwidth;)

Link to comment
Share on other sites

Το NetLimiter το σκέφτηκα και εγώ και είναι η έσχατη λύση αν το κόστος των switch αυτόν είναι υψηλό .Βέβαια δεν κάνει αυτό ακριβός που θέλω εγώ αλλά τι να κάνουμε !!

Link to comment
Share on other sites

οποιοδήποτε switch ή router που να υποστηρίζει QoS σου κάνει, βέβαια για να κάνεις καλή δουλειά θα χρειαστείς κάποιο ακριβό μοντέλο που τελικά δεν αξίζει.

Εγώ έχω ένα ZyXEL που αν και υποστηρίζει τα παραπάνω, όταν ενεργοποιώ QoS φορτώνει υπερβολικά το cpu και τη ram του.

Βέβαια έχω σύνδεση 1024, με σύνδεση 4Mbit τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα για το μηχάνημα.

Επιπλέον να ξέρεις ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον βασικές γνώσεις δικτύων για να το ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις καποιο προγραμμα, πώς μοιραζεται το bandwidth? Οπως να 'ναι ή ακολουθει καποια λογικη? Δηλαδη εχω τωρα 1Mbit και εχω ικανοποιητικες ταχυτητες στα 2 pc μου. Μετα που καποια στιγμη θα μπει 10Mbit θα ειναι το ιδιο? Πειτε μας σε εμας τους "ασχετους".

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία με το Qos είναι transparent τελείως στον τελικό χρήστη(pc).

Το μηχανάκι κρατάει buffers με την κίνηση του κάθε χρήστη και ξέρει ακριβώς το bandwidth που αντιστοιχεί στον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν κάνεις χρήση QoS όλο το traffic που πέφτει πάνω στο switch ή το router εξυπηρετείται από ένα μόνο buffer με τη λογική first in - first out.

Αυτό έχει ώς αποτέλεσμα, όταν υπάρχει συμφόρηση στο link, τα πακέτα αυτού που "σερφάρει" που βρίσκονται πίσω απο μία σειρά πακέτων eMule, να πρέπει να περιμένουν τη σειρά τους.

Σε συνδυασμό με το ότι το eMule δημιουργεί μια πληθώρα απο connections σημαίνει ότι ο τύπος που απλά θέλει να δεί το mail(έλαχιστο traffic) θα πρέπει να περιμένει πάρα πολύ χωρίς λόγο(κάποιος τον παίζει).

Με το QoS το μηχανάκι δημιουργεί ξεχωριστό buffer για κάθε είδος traffic, με αποτέλεσμα η εξυπηρέτηση να είναι πιο δίκαιη και ταυτόχρονα αν υπάρχουν drops αυτά να είναι ελεγχόμενα(πχ. μόνο απο το eMule).

αυτά χοντρά-χοντρά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.