Jump to content



Ερωτηση σχετικα με modem router


Nikos007

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. Προχθες πηρα το connx με το μοντεμ router το philips. Ολα καλα με τη συνδεση μεχρι στιγμης αλλα ως αγχαριος με τετοια μοντεμ θελω λιγη βοηθεια. Αρχικα το wireless το εχω κλειστο από το μοντεμ μιας και δεν το χρειαζομαι ακομα. Θελω λιγη βοηθεια στη ρυθμιση της συνδεσης για το dc++. Δουλευει μεν αλλα κατεβαζει πολλυ αργα.

Εχω το norton internet security. Στην καρτελα connection settings εχω επιλεξει Firewall(passive, last resort) και στο outgoing εχω direct connection. Τιποτα αλλο δεν εχω ρυθμισει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δουλέψει dc++ αλλά η διαδικασία είναι κοινή για όλα τα p2p.

Ανοίγεις απο το firewall στο wan τις ports που χρησιμοποιεί ο client και κάνεις forwarding τις ίδιες ports στην ip του pc που τον τρέχεις.

κάνε και ένα search, στοιχηματίζω ότι θα υπάρχει κάποιο σχετικό thread...

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι αν έχεις κάποιο software firewall θα πρέπει να αφήσεις και απο εκεί τα ίδια ports.

ο client είναι καθαρά θέμα γούστου καθώς και του τι ψάχνεις να κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η default port του dc++ είναι η 1412.

Πατάς εδώ: http://www.utorrent.com/testport.php?port=1412

Αν σου βγάλει ΟΚ δεν αλλάζεις τίποτα και ενεργοποιείς την επιλογή active στο dc++.

Αν σου βγάλει Error!:

Ανοίγεις την port στο Norton (όπως λες είναι ήδη ανοιχτή)

Ανοίγεις την port στο router (οδηγίες εδώ: http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/routerindex.htm)

Τέλος ενεργοποιείς την επιλογή active στο dc++.

Ξανατσέκαρε για σιγουριά από το πρώτο link αν έχει ανοίξει πράγματι η πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παρόμοιο με τα Sagem. Θα πας στο Nat -> Virtual Server. Στο LAN IP ADDRESS θα βάλεις την Ip του pc σου θα επιλέξεις protocol type tcp και το UDP -> στα LAN ports θα βάλεις την πόρτα του DC++ το ίδιο και στα Public Ports -> θα επιλέξεις enable και θα πατήσεις ADD. Αφού τα κάνεις αυτά πρέπει να είσαι OK.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.