Jump to content



Μετα απο ποσο σας θολωνουν οι σωληνες?


mefistofelis

Recommended Posts

Κι εμένα μου θολώνουν αρκετά γρήγορα, μέσα σε λίγες μέρες. Απλό αλφαδολάστιχο (alfagomma) και σκέτο απιονισμένο νεράκι. Να είναι θέμα σωλήνας ή νερού? Έχω αλλάξει 3 μπλόκ (939+vga > 775 σκέτο) και ισάριθμες φορές σωληνώσεις από το μηδέν...

Link to comment
Share on other sites

ναι την αρωματική για τα χέρια :D

Το παθαίνω και εγώ μετά απο κανα μήνα και έχω και tygon σωλήνες αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Αυτό άρχισε αφότου είχα βάλει UV reactive αλλά το έχω αλλάξει πολλές φορές το νερό(απιονισμένο) απο τότε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μέσα στο κύκλωμα μου έχω απιονισμένο νερό και UV blue υγρο αυτό σε ένα μικρο μπουκαλάκι 50ml.

Το κύκλωμα το έχω καμιά 3 μήνες.

1)Πως μπορώ να το καθαρίσω?

2)Η σωλήνες καθαρίζονται η πρέπει να τις αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Doom [Σήμερα, στις 16:13]

ναι την αρωματική για τα χέρια :D

Το παθαίνω και εγώ μετά απο κανα μήνα και έχω και tygon σωλήνες αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Αυτό άρχισε αφότου είχα βάλει UV reactive αλλά το έχω αλλάξει πολλές φορές το νερό(απιονισμένο) απο τότε.

σίγουρα η αρωματική είναι για τα χέρια??? λοολ

με ελάχιστο παραφλού κ λίγο υγρό μπάνιου για τα άλατα δε μου θόλωναν για μήνες...

ενώ με οινόπνευμα ή betadin ή ακόμα και με φάρμακο για πισίνες αντιμυκητιακό μου θόλωσαν...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα θόλωσαν (μέσα σε 3 εβδομάδες)αλλά πιστεύω ότι φταίνε οι απλοί σωλήνες !

γιατί μέσα στο τανκ το νερό φαίνεται ακόμα διάφανο!

σημ: έχω βάλει 650ml απιονισμένο και 50ml μπλε uv reactive!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι φταίνε επειδή είναι απλοί σωλήνες. Ακόμα, και οι πανάκριβοι tygon θολώνουν, οπως και λέει το παλικάρι πιο πάνω. Πιστεύω ότι είναι συνδιασμός αλάτων+άλγης. Αλλά στη τελική και τι έγινε ? ? ? πας και παίρνεις μαύρους και τελείωσε η υπόθεση. Εγώ όσες φορές έχω προσπαθήσει να τους καθαρίσω δεν γίνεται τίποτα. Μέτα από ένα μήνα είναι πάλι στην ίδια κατάσταση. Το νερό που χάλασα για το ξέπλυμα από το viakal μου ήρθε ακριβότερα απ' ότι να τους άλλαζα με καινούργιους.

@Voudas

με το υγρό μπάνιου που έβαλες δεν φοβάσαι μήπως έχεις καμία διάβρωση ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.