Jump to content


Stacker 830 και μητρική ανάποδα


man@ice

Recommended Posts

Καταρχήν sorry εάν έχει ειπωθεί το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι. Έχω ένα Stacker 830 και μια Asus Commando. Προς το παρόν χρησιμοποιώ τον κλασικό τρόπο τοποθέτησης της μητρικής αλλά σκεπτόμουν εάν θα κέρδιζα κάτι απο πλευράς θερμοκρασιών εάν έβαζα ανάποδα την μητρική σε BTX διάταξη στο Stacker ή εάν θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα λόγω των heatpipes που διαθέτει η Commando. Σίγουρα θα υπάρχουν κάποιοι που έχουν δοκιμάσει και τις δύο λύσεις και θα ήθελα να μου πουν την γνώμη τους, επειδή δεν είναι κάτι που μπορώ να δοκιμάσω μέσα σε λίγα λεπτά αφου πρέπει να ξηλώσω τα πάντα!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα έκανα αυτό που λες... άλλαξα την διάταξη του συστήματος της υπογραφής μου από ΑΤΧ σε ΒΤΧ στο Stacker 810...

Βασικά ΠΡΙΝ το κάνεις βρες που είναι οι αισθητήρες θερμοκρασίας της mobo σου γιατί εγώ σύμφωνα με το PC Probe II άντι να πέσω σε θερμοκρασία CPU και ΜΟΒΟ άνεβηκα!!! :blink:...

Εγώ ακόμα τους ψάχνω στην P5B Deluxe WiFi...

Βέβαια δεν δίνω σημασία γιατί έχω ακούσει οτι δεν είναι αξιόπιστο το Asus PC Probe II, καλύτερο το speedfan και μετά everest... + ότι οσον αφορά τους διπύρινους μας νοιάζει περισσότερο η θερμοκρασία στους core παρα η γενική... αλλά έτσι για το γαμώτο καλό είναι να κρατήσεις σημειώσεις πριν κάνεις την αλλάγη....

Ασχέτως PC Probe II... εγώ με ψηφιακό θερμόμετρο και θερμοκρασία δωματίου στους 25οC (A/C) πιάνω θερμοκρασια με κλειστό κουτί τους 27 βαθμούς Κελσίου... ενώ πριν χτύπαγε 30άρι με ίδιες συνθήκες...

Βέβαια όπως φαίνεται στις φώτος έχουν συμμαζευτεί και κάπως τα καλώδια αλλά θεωρώ ότι το airflow τώρα είναι καλύτερο...

ATX (πριν)

atxiu8.th.jpg

BΤΧ (μετά)

btxsj5.th.jpg

Στα μείον: Όλα τα γράμματα πάνω στην μητρική είναι ανάποδα και μπορεί να είναι λίγο δύσκολα να τα διαβάσεις όταν πάς να κάνεις τις συνδέσεις... + είναι λίγο γελοίο το "αναποδο" logo της ASUS + μπορεί να σε ξενίσει στο 1ο setup του μηχανήματος.... (σαν να οδηγάς δεξιοτίμονο)

Στα plus: βλέπεις την "καλή" πλευρά της κάρτα γραφικών σου που σε ΑΤΧ διάταξη είναι κρυμμένη, + βιδώνεις πιο εύκολα το CPU fan + η ζέστη από την κάρτα γραφικών φεύγει με την μία, πολύ πιο γρήγορα χωρίς να περνάει απο τον CPU που είναι κάτω από αυτήν τωρα πια....

Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως το καλυτερο μακραν προγραμμα θερμοκρασιας για διπυρινους/τετραπυρινους ειναι to coretemp.

@perp Στα θετικα εχεις πεσει μεσα 100%. :)

Ωραιο το μαζεμα καλωδιων. Μπορεις να περασεις και το Π4 ρευμα απο πισω και να βγει απο κατω. Να μην φαινεται καθολου ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aijaki [Σήμερα, στις 14:55]

παντως το καλυτερο μακραν προγραμμα θερμοκρασιας για διπυρινους/τετραπυρινους ειναι to coretemp.

@perp Στα θετικα εχεις πεσει μεσα 100%. :)

Ωραιο το μαζεμα καλωδιων. Μπορεις να περασεις και το Π4 ρευμα απο πισω και να βγει απο κατω. Να μην φαινεται καθολου ;)

Ευχαριστώ φίλε μου...

Βασικά το πρόβλημα είναι μάλλον ότι δεν θα φτάνει να μπει απο πίσω και να κουμπώσει από κάτω... θα το προσπαθήσω πάντως...

Δυστυχώς το τροφοδοτικό είναι και αυτό κατασκευασμένο για ATX διάταξη καθώς τα καλώδια βγαίνουν απο τα δεξια και οχι απο τα αριστερά και έχω χάσει ήδη 4 με 5cm από το μήκος των καλωδίων...

Πάντως ο πειραματισμός μέχρι στιγμής βγήκε σε καλό... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Βασικά ΠΡΙΝ το κάνεις βρες που είναι οι αισθητήρες θερμοκρασίας της mobo σου....

Εγώ ακόμα τους ψάχνω στην P5B Deluxe WiFi...

Είναι δίπλα στις μνήμες

Αρχική απάντηση από man@ice

Thx παιδιά. Το heatpipe της μητρικής είναι χλιαρό, δηλαδή φαίνεται να λειτουργεί κανονικά και να μεταφέρει την θερμότητα (επειδή αυτό είναι που φοβάμαι);

Το οτι ειναι χλιαρά τα heatpipe δεν σημαίνει οτι λειτουργούν κανονικά...μπορεί να μη πατάνε καλά και να μη παίρνουν όλη τη θερμότητα.

Δοκίμασε αν μπορείς να κάνεις αυτο το mod

Link to comment
Share on other sites

Σκεπτόμουν να κάνω την διάταξη όπως φαίνεται στην εικόνα. Δηλαδή στο κάτω μέρος θα βάζει αέρα ένας 12αρης από τον οποίο ουσιαστικά ο αέρας θα πηγαίνει κατευθείαν πάνω στο cpu cooler και μετά έξω από το κουτί με έναν 12αρη, ενδιάμεσα θα κρυώνει και τις μνήμες (φοράνε ήδη ocz cooler). Μπροστά και πάλι ακριβώς από πάνω να έμπαινε το hdd cage που και πάλι θα έχει έναν 12αρη. Λίγο πιο πίσω θα είναι η 8800 ( μπορεί να της βάλω και ένα HR-03 Plus) από την οποία ότι βγαίνει λογικά θα το ρουφάει ο ανεμιστήρας του PSU ο οποίος είναι 13.5cm (Enermax Infiniti). Sorry για την φωτογραφία δεν είναι από το δικό μου και είναι και λίγο χάλια το σχέδιο λόγω της ώρας, αλλά ήταν μια πρόχειρη που βρήκα για να περιγράψω αυτό που λέω.

@xrist: Thx πολύ καλή ιδέα

stacker830co3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.