Jump to content



arctifacts se 7900


Alexander

Recommended Posts

Καλημέρα σας...

Εδω και αρκετό καιρό τώρα που σφιξαν για τα καλά οι ζεστες έχω το εξης πρόβλημα. Στα games εμφανίζονται αρκετα artifacts ειδικά στα βαριά. Να επισιμάνω οτι έχω 2 καρτες 7900gt σε νεράκι. Επισης και ψυκράκια στις μνήμες.

Πρώτη μου δουλεια ήταν να επαναφέρω τις κάρτες σε deafault katastash επεγκαθηστώντασ παραλληλα το riva tuner. Το πρόβλημα όμως δεν λυθυκε. Απο την πρώτη στγμή υποπτευθηκά οτι κάτι τρέχει με τις μνήμες. Για αυτο πρίν 10 μέρες περιπού αποφάσισα να ανοίξω στο PC μου να ρίξω μια ματιά. Ανοιγόντας τον λοιπόν διαπίστωσα ότι μερικά ψυκράκια είχαν ξεκολίζει (λογω ζέστης μάλλον). Επανατοποθέτηση ξανα απο την αρχη με σιλικόνη και ειδα ότι υπηρχε να σαφη βελτίωση. 'Ομως με τους μεγάλους καύσωνες τσουπ ξάνα artifacts και μάλίστα αρκετά. Η τελευταία κίνηση που έκανα ήταν να γινει το PC μου cambrio βαζοντας ένα φανάκι να φυσάει τις μνήμες χώρις όμως να λυθει τελίως το πρόβλημα.

Υπάρχει τιπότα που μου διέφυγε?

Ευχαριστώ εκ το προτέρων

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Το συστημά μου είναι το εξής

CPU: Intel Core 2 Duo E6600 / 2,4 GHz

MB: Asus P5ND32-SLI SE Deluxe

RAM: Super Talent DDR2-800 2X1GB T800UX2GC4 (4-4-3-8)

GPU: 2x Asus GeForce EN7900GT TOP

SOUND: Creative Audigy Player 2 ZS Platinum

HDD: 2x Maxtor DiamontMax 10, 250Gb (Raid 0)

DVDRW: Double Layer Nec ND3540

DVD: LG GDR-8162B

Water cooling system

CPU Block: Eleven universal

GPU Block: 2x Sliverprop Cyclone Fusion HL

Αντλια: Eheim 600l/h Βυθιζομένη σε tank

ψυγείο: Τριπλο Κυψελωτο 360 με 3 ανεμηστήρες 12mm

Link to comment
Share on other sites

Κόλησα τα ψυκράκια απλή σιλικόνη απο το χρωματοπολείο. Βασικα ήθελα να κάνω μια μιξη σιλικόνης με παστα αλλα είχα αμφιβολίες για το κατα πόσο σταθερή θα ήτα η κόληση. Δεν ήθελα να είχα πάλι να μάζευω τα ψυκράκια απο το σασι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι (Μαλλον εδω εγινε η πατάτα :slap: )

Μπορώ να δω της θερμοκρασιες στις μνημες ξεχωριστά?? Γιατι η GPU σε full load πίανει γύρω στους 50.

Λοιπον αυτο που πρεπει να γινει είναι μια μηξη παστας (artic silver) με σιλικόνη μισο μισο εε? Η κοληση θα είναι σταθερη?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες βάλει τα ψυκτράκια με σκέτη σιλικόνη , [απο την κλασική που ειναι για κολλήσεις ] παιζει και να εχεις κάνει μονιμη ζημιά στις μνήμες γιατι δουλευανε ουσιαστικά καυτές και μονωμένες . Βγάλε τα ψυκτράκια ολα και τις κάρτες εξω απο το κουτι και καθαρισε ολα τα chip απο την σιλικόνη .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 10:18]

Αν ειχες βάλει τα ψυκτράκια με σκέτη σιλικόνη , [απο την κλασική που ειναι για κολλήσεις ] παιζει και να εχεις κάνει μονιμη ζημιά στις μνήμες γιατι δουλευανε ουσιαστικά καυτές και μονωμένες . Βγάλε τα ψυκτράκια ολα και τις κάρτες εξω απο το κουτι και καθαρισε ολα τα chip απο την σιλικόνη .

Το τελευταιο πραγμα που ήθελα να ακούσω ήταν αυτο που ειπε τώρα. Ο θεός να με φυλαει να μην έχει γίνει κάτι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να κάνω λάθος , αλλα απο την στιγμή που λές οτι τις εριξες στα default και συνεχίζουν να αρτιφακτάρουν . . . . [αρτιφακτ στις 7900 = μνημες , απο πυρηνα κανουν freeze οι κάρτες. ] γι αυτο σου ειπα να τις καθαρίσεις απο την σιλικόνη τις μνημες και να δοκιμάσεις πάλι . Και γιαυτο επισης λέω παντα οτι στις vga συνηθως τα ψυκτράκια στις μνήμες χειροτερευουν την κατάσταση αν ειναι passive [ειχες fan να φυσάει τα ψυκτράκια . ? ]

Επίσης τα ψυκτράκια εκαναν απαγωγή θερμότητας ? γιατι με την σιλικόνη μαλλον μονωση τους εκανες [το ακρως αντιθετο δλδ . ] Οταν επιανες τα ψυκτράκια ηταν ζεστά?

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν ειχα fan τα ψυκρακτια ζεστενόντουσαν. Βεβαια δεν τα ξεκαρα ολα ενα προς ενα. Οταν εβαλα σηλικόνη προσπαθησα να κάνο οσο το δυνατον μικροτερο στρωμα.

Με το φαν που εβαλα βελτιωθηκε η κατασταση οχι τελιως ομως. Προσπαθησα να βρω την καταληλη γωνια αλλα ειναι λιγο δυσκολο να με τους σωλήνες την γεφυρα SLI και τις αλλες καρτες να φυσα ο αερας όλες την μνημες

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν καταλαβαινω. Στο 3dmark που ετρεξα artifatcts δεν ειδα. Καποια εντελως μα εντελως αναιπεσθητα.

Κατσε να αυριο αφου παρω την ειδικη κολα να δουμε μπας γινει τιποτα. Αληθεια ποσοι ωρα θελει να στεγνωσει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φιλε που ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα με μια 7900gt πηγα για rma!Ο,τι και να εκανα μετα απο 2 μερες ειχα το ιδιο προβλημα!Artifacts και παλι artifacts!Μην το σκεφτεσαι!Πηγαινε την πισω αν ειναι μεσα στην εγγυηση που λογικα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlexanderTheGr [Σήμερα, στις 07:11]

uhmmm Παιζει καμια αποδειξη για την Asus GeForce EN7900GT TOP

?? Διοτι την έχω χάσει :slap:

Σοβαρα???Δν εχω και εγω ρε γμτ να σου δωσω.Στο rma μου κρατησαν την αποδειξη της καρτας και μου εδωσαν για την καινουρια.Λογικα ομως θα μπορουν να δουν ποτε εγινε η αγορα στο συστημα τους.Πηγαινε την εκει και αμα δουν οτι εχει προβλημα δε νομιζω η αποδειξη να δημιουργησει προβλημα.Γαμωτο και ειχα ακριβως την ιδια καρτα!

Υ.Γ Παιδες λετε να παιζει τπτ με τις συγκεκριμενες 7900gt?Πολλα εχουν ακουσει τα αυτακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από carlitofj [Σήμερα, στις 07:33]

Σοβαρα???Δν εχω και εγω ρε γμτ να σου δωσω.Στο rma μου κρατησαν την αποδειξη της καρτας και μου εδωσαν για την καινουρια.Λογικα ομως θα μπορουν να δουν ποτε εγινε η αγορα στο συστημα τους.Πηγαινε την εκει και αμα δουν οτι εχει προβλημα δε νομιζω η αποδειξη να δημιουργησει προβλημα.Γαμωτο και ειχα ακριβως την ιδια καρτα!

Υ.Γ Παιδες λετε να παιζει τπτ με τις συγκεκριμενες 7900gt?Πολλα εχουν ακουσει τα αυτακια μου!

το προβλημα ηταν γενικο σε πολλες 7900GT πολλων εταιριων,ιδιαιτερα στις pre-oced....καταρρευση σε 20λ-εως 1-2 ωρες το πολυ,κολλημα στο deepfreeze του 3DM2K6 και γενικα ελαττωματικες μνημες...τοχει γραψει μεχρι και η wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.