Jump to content



υπάρχει πρίζα τηλεφώνου με ενσωματωμένο φίλτρο;


xaniamike

Recommended Posts

Καλησπέρα Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρίζα τηλεφώνου , επιτοιχια χωνευτή, με ενσωματωμένο φίλτρο ή splitter για adsl;

Αν δεν είναι το κατάλληλο σημείο του φόρουμ παρακαλώ κάποιον moderator να το μετακινήσει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xaniamike

Καλησπέρα Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρίζα τηλεφώνου , επιτοιχια χωνευτή, με ενσωματωμένο φίλτρο ή splitter για adsl;

δεν νομιζω. δεν υπαρχει και ιδιαιτερος λογος αλλωστε. γιατι σε ενδιαφερει; δεν ειναι απο καθε αποψη πιο βολικο να παρεις ενα φιλτρακι ή ενα σπλιττερ που να μπαινοβγαινει;

Link to comment
Share on other sites

είχα βρει μία σε oteshop, με δύο κανονικές εξόδους τηλεφώνου σε μία μπρίζα. από τη μία γραμμή παίρνεις απευθείας τη dsl και στην άλλη βάζεις ένα φιλτράκι, πριν το καλώδιο του τηλεφώνου. Με ενσωματομένο φίλτρο δεν ξέρω αν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Τι νοημα εχει να παρεις πριζα με ενσωματωμενο φιλτρο? Για splitter ειναι δυσκολο να εχει γιατι ειναι και λιγο μεγαλουτσικο για να χωρεσει στον τοιχο. Και αν θες να μετακινηθεις μεσα στο σπιτι? Θα αλλαξεις την πριζα απο δωματιο σε δωματιο? Και αν μετακομισεις? Παλι θα πρεπει να την ξηλωσεις. Καλυτερα ενα εξωτερικο. Αλλωστε για το dsl δεν ειναι απαραιτητο να εχεις φιλτρο ή splitter. Το βαζεις πανω στην πριζα κατευθειαν. Μονο για τα τηλεφωνα χρειαζεται να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πως προέκυψε αλλά σε φίλο με PSTN γραμμή χωρίς τα φίλτρα/splitter δεν μπορούσε να συγχρονίσει το modem αν δεν είχε σηκώσει το ακουστικό του τηλεφώνου

και έμενε συνδεδεμένος μέχρι να το κλείσει.

Μετά τα φίλτρα ανεξαρτητοποιήθηκε ησυμπεριφορά των δύο συσκευών

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ισχυει στο 100% των pstn συνδεσεων αλλα το ειπα επειδη εχω isdn και δεν χρειαζεται. Ισως παλι να ετυχε σε μενα να μη χρειαζεται το splitter αναμεσα σε πριζα και modem.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους όσους κάνανε τον κόπο να μου απαντήσουν.

Την πρίζα αυτή την ψάχνω γιατί θέλω να αποφύγω την εικόνα του φίλτρου που κρέμεται γιατί εξαιτίας του μεγέθους του μπλέκεται και τραβιέται με αποτέλεσμα να βγαίνει από την θέση του

Το φίλτρο είναι απαραίτητο γιατί χωρίς αυτό η συγκεκριμένη τηλεφωνική συσκευή έχει τόσα παράσιτα ώστε γίνεται αδύνατη η χρησιμοποίηση της όλα αυτά για PSTN

Link to comment
Share on other sites

Φταιει σιγουρα η συσκευη ή μηπως ειναι η γραμμη? Αν ειναι η γραμμη, παρε τηλεφωνο τον ΟΤΕ και πες να σου καθαρισουν την γραμμη. Γινεται, το ειχα κανει εγω παλια και ειναι φυσικα δωρεαν. Αν ειναι η συσκευη, τοτε καλυτερα να αλλαξεις συσκευη αν θελεις να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερα παρασιτα. Παντως πως γινεται να μπλεκεται το φιλτρο? Με το καλωδιο? Παλι καλα που τραβιεται και βγαινει και δεν κοπηκε κανα καλωδιο ή δεν ξηλωθηκε η πριζα. Ρωτα παντως τον ΟΤΕ μην τυχον εχουν να παρεις. Αλλιως το κοβω δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oOoOo

Εγω τη μονη διαφορα που εχω δει ειναι οταν δεν εχεις φιλτρο, σε πστν, να ακους παρασιτα στο τηλεφωνο.

Εεεεελα, δεν το πιστευω....Δηλαδη τι αλλο περιμενες?????

Αρχική απάντηση από nikoszax

Αν ειναι η γραμμη, παρε τηλεφωνο τον ΟΤΕ και πες να σου καθαρισουν την γραμμη. Γινεται, το ειχα κανει εγω παλια και ειναι φυσικα δωρεαν.

ναι, αλλα αν ο φιλος εχει ADSL (δεν το διευκρινιζει) δεν θα καταφερει απολυτως τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

ναι, αλλα αν ο φιλος εχει ADSL (δεν το διευκρινιζει) δεν θα καταφερει απολυτως τιποτα...

E πως δεν το διευκρινιζει. Αν δεν εχει dsl τι να το κανει το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.