Jump to content


Alienware


dazedd

Recommended Posts

Λοιπόν,σκέφτομαι να αγοράσω φορητό για δουλειά και μόνο.Ένας φίλος μου πρότεινε αυτή τη μάρκα.Έχει αγοράσει κάποιος από την παραπάνω εταιρεία;Αν ναι παρακαλείται να καταθέσει τις εμπειρίες του και αν γίνεται να μου πει αν βρήκε κάποιον έλληνικό αντιπρόσωπο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

πες μας συγκεκριμενα για τι δουλεια το θες........να ξερεις παντως οτι τα alienware απευθυνονται κυριως για gaming....

απο την αλλη μερια τα πολυ απλα μοντελα δεν διαφερουν σε κατι απο αλλων εταιριων εκτος απο την φουτουριστικη εξωτερικη σχεδιαση

Link to comment
Share on other sites

Είμαι φοιτητής πολυτεχνικής σχολής και το θέλω αποκλειστικά για εργασία στη βιβλιοθήκη της σχολής,χρήση μαθηματικών πακέτων και πακώτων σχεδιασμού(autocad etc).Γνωστός μου με πληροφόρησε ότι είναι ότι πιο ανθεκτικό υπάρχει. Τέλος αναφέρω όιτ δε μπορώ να διαθέσω πάνω από 800-900 euro. Αν όχι Alienware τότε τι μάρκα και μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

για να παιξεις σωστα autocad θες μνημη και καλο επεξεργαστη.

και βεβαια μια αξιοπρεπη καρτα γραφικων.......λυπαμαι που θα στο πω αλλα 800-900 ειναι λιγα.......τα 1000 ειναι το μινιμουμ που πρεπει να ξεκινησεις.

π.χ.

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=128373

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=130033

εγω σου προτεινω Toshiba.κορυφαια ανθεκτικοτητα,εγγυηση και πολυ καλο after sales

service.

ασε τα alienware στην ακρη......για τα χρηματα που διαθετεις παιζουν σε αλλη κατηγορια....και δεν υπαρχει λογος να πας

(νταξ απο εμφανιση σκιζουν αλλα ισορροπησε τις αναγκες σου....ουσια....οχι φρου φρου και αρωματα)

Link to comment
Share on other sites

alienware και 900 ευρω απλα ΔΕΝ συμβαδιζουν!!!

Μηπως δεν καταλαβες καλα τι σου ελεγε ο γνωστος σου??

Μου φαινεται πολυ περιεργο να σου προτεινε alienware αν του ειπες για τι το θελεις και ποσα διαθετεις.:blink: :blink:

Τεσπα, εννοειται οτι δεν πας σε alienware, απλα θα φτοιαξεις μονο σου μια συνθεση για τα λεφτα που διαθετεις, θα σε βοηθησει και το φορουμ και ολα καλα;) ;)

Link to comment
Share on other sites

596.00 GBP

=

878.863 EUR.

Το παρακάτω μοντέλο:http://www.alienware.co.uk/product_detail_pages/Sentia_m3450/sentia_overview.aspx?SysCode=PC-EU-LT-SENTIA3450&SubCode=SKU-DEFAULT

Από Toshiba,Sony, Hp τι προτειμάμε σε τιμή το πολύ 1000?Δεν αναφέρω Acer για τα οποία έχω ακούσει τα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Από laptop για δουλειά, έχω ακούσει τα καλύτερα για τα Toshiba, τα Sony, τα ΗΡ και τα Dell. Τα Alienware απευθύνονται σε εντελώς διαφορετικό κοινό, βγάλτα τελείως από το μυαλό σου. Στην ουσία θα πληρώσεις εμφάνιση και όχι κάτι που θα αξίζει.

Με την κατηγορία τιμής πάντως που θέτεις ίσως είναι λίγο (έως αρκετά) δύσκολο να βρεις κάτι που θα σε ικανοποιήσει πλήρως. Ίσως κάτι σε Acer σε ικανοποιήσει, μιας και είναι φτηνότερα από τον ανταγωνισμό, αλλά έχουν ακουστεί διάφορα για την εγγύηση και την αξιοπιστία τους. Βασισμένος σε ότι έχω ακούσει δε θα στα πρότεινα σαν πρώτη λύση, αν και από προσωπικές εμπειρίες, δεν είχα ούτε εγώ ούτε οι φίλοι μου παράπονο από το Αcer τους.

Δες και ένα δείγμα τιμών Sony vs Acer π.χ.

Sony:

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_111&manufacturers_id=35&products_id=7038

Acer:

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_59&manufacturers_id=40&products_id=6887

Link to comment
Share on other sites

Και πες οτι εκανες online order, απο αμερικη αν δεν κανω λαθος:o , σε περιπτωση που θελησεις υποστηριξη που θα το στειλεις?? υπαρχει αντιπροσωπεια alienware στην ελλαδα? θα το στειλεις πισω αμερικη?

Εγω σου προτεινω να παρεις ενα dell, που πηρα και εγω προσφατα, ανθεκτικο ειναι, support εχουν και παραεχουν, το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλεφωνακι, θα κανεις την συνθεση θα σου πουν και την τιμουλα, θα σου στειλουν και την συνθεση με e-mail και αν θες προχωρας την διαδικασια;) ;)

Μονο ελπιζω να μην βιαζεσαι, εννοω να μην το θες αυτην την εβδομαδα, γιατι τα dell τα φτιαχνουν ireland και σε 10-15 εργασιμες θα το εχεις σπιτι. Αλλα απο ποιοτητα κατασκευης οπως ζητησες μπορω να σου πω οτι σκιζει, αν το συγκρινω με ενα lenovo ενος φιλου μου που κανει χρατσα χρουτσα το πλαστικο, καταλαβαινεις διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν πάντως αν μπορείς να τα δεις και από κοντά καθώς πολλές φορές υπάρχουν τραγικές διαφορές στις οθόνες ανάμεσα σε εταιρίες ή και μοντέλα.

Τα Acer έχουν γενικά πολύ καλά ονομαστικά χαρακτηριστικά για την τιμή τους αλλά όπως ειπώθηκε έχουν συμβεί διάφορα κουλά που αμαυρίζουν την εικόνα τους. Και δυστυχώς στα laptop πρέπει να έχεις εξασφαλισμένη αξιοπιστία και after sales service γιατί από τη μία είναι περισσότερες οι πιθανότητες (σε σχέση με desktop) να γίνει κάποια ζημιά και επίσης είναι πολύ δυσκολότερο να επέμβεις εσύ ο ίδιος σε περίπτωση βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.