Jump to content



Πρόβλημα Δικτύου στο γραφείο


Guest nitrodr125

Recommended Posts

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 13:25]

μα γιατί δε μετράς πρώτα ρε συ??

Επειδή ανόγω το iperf και δεν κάνει τίποτα !!

Δεν έχω server ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

σου έγραψα πριν και κάτι απλό. στείλε ένα αρχείο 1gb και μέτρα πόση ώρα κάνει να το γράψει. μετά τράβηξέ το και δες πόση ώρα κάνει να το διαβάσει.

το ίδιο με μηδενική χρήση του δικτύου και με κανονική από τα άλλα pc θα σου δώσει και ένδειξη για το πόσο η υπάρχουσα τοπολογία σε βαραίνει...

αυτό καταλαβαίνεις είναι μπακάλικο σχετικά αλλά πολύ πρακτικό...

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125

Λοιπόν έσβησα το αρχείο και το ξαναέβαλα ...

και έχουμε και λέμε

Ένα αρχείο 515mb

Για να το βάλει στο σκληρό έκανε 2'35''

Για να το βγάλει έκανε 2'56'

Link to comment
Share on other sites

Το iperf το τρέχεις σε 2 μηχανήματα στο ένα ως server και στο άλλο ως client. Αφού στο έγραψα πιο πάνω πώς να το ψάξεις.

san = storage area network

smb = προτόκολλο πάνω στο οποίο βασίζονται τα κοινόχρηστα αρχεία στα windows

Κάνε μία αναζήτηση στο google αν δεν ξέρεις κάτι, μην περιμένεις τα πάντα από τους άλλους.

Αφού ο δίσκος είναι 100άρης δεν πρόκειται να βελτιώσεις το throughput του με το να βάλεις πιο γρήγορο switch, πάλι στα 100 θα παίζει, εκτός αν η χαμηλή του ταχύτητα οφείλεται σε κίνηση που κάνουν άλλοι υπολογιστές-περιφερειακά και σου πιτάρουν το λινκ ανάμεσα στο linksys και το switch.

Καταλήγοντας θα πω άλλη μία φορά πως όποιος δεν ξέρει-δεν μπορεί-δε νιώθει σίγουρος καλύτερα να πάρει έναν επαγγελματία να κάνει τη δουλειά σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125

Λοιπόν να τι σκέφτηκα .

Αν πάρω αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613479

σε συνδιασμό με αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303885

Θα έχω μεγάλη διαφορά στο δίκτυο ?

Αμά η διαφορά είναι μικρή να μην δώσω τόσα λεφτά πάλι ...

Και γίνετε να βάλω κάπως στο D-Link wifi ? ή να συνδέσω το Linksys που έχω ήδη ?

**Να πώ και κάτι ψιλοάσχετο ....

Τον HDD αμά τον συνδέσω στο Linksys ή στο 3Com τα μισά μηχανήματα δεν τον βλέπουν....αλλά δεν με νοιάζει...

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 07:24]

Ναι θα δεις μεγάλη διαφορά. Τα καλώδια είναι πολύ πιο γρήγορα από το ασύρματο και οι ονομαστικές ταχύτητες των ασύρματων είναι απάτη.

Εγώ είχα ένα δικτυάκι 8 μηχανημάτων σε καλώδιο BNC με ονομαστική ταχύτητα 10 mbps και όταν άλλαξα σε 11g με ονομαστικη ταχύτητα 54 mbps είδα μεγάλη πτώση της ταχύτητας (αν και το σήμα ήταν άριστο).

Λες να πρέπει να αλλάξω και καλώδια ?

(έχω τα απλά...UTP CAT5)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nitrodr125

Λοιπόν να τι σκέφτηκα .

Αν πάρω αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613479

σε συνδιασμό με αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303885

Θα έχω μεγάλη διαφορά στο δίκτυο ?

Αμά η διαφορά είναι μικρή να μην δώσω τόσα λεφτά πάλι ...

Κανονικά πρέπει να δεις διαφορά, αφού οι υπόλοιποι υπολογιστές όπως λες υποστηρίζουν gigabit.

Αρχική απάντηση από nitrodr125

Και γίνετε να βάλω κάπως στο D-Link wifi ? ή να συνδέσω το Linksys που έχω ήδη ?

Μπορείς να συνδέσεις ένα οποιοδήποτε access point πάνω στο switch και να έχεις ασύρματη πρόσβαση. Και το linksys άμα λάχει.

Αρχική απάντηση από nitrodr125

**Να πώ και κάτι ψιλοάσχετο ....

Τον HDD αμά τον συνδέσω στο Linksys ή στο 3Com τα μισά μηχανήματα δεν τον βλέπουν....αλλά δεν με νοιάζει...

Κάτι λάθος έχεις κάνει στις ρυθμίσεις του δικτύου. Αφού έχεις ένα δίκτυο με switch όταν συνδέεις συσκευές πάνω του και τις βάζεις σωστές ρυθμίσεις βλέπονται όλες μεταξύ τους.

Αρχική απάντηση από Βίξ

Εγώ είχα ένα δικτυάκι 8 μηχανημάτων σε καλώδιο BNC με ονομαστική ταχύτητα 10 mbps και όταν άλλαξα σε 11g με ονομαστικη ταχύτητα 54 mbps είδα μεγάλη πτώση της ταχύτητας (αν και το σήμα ήταν άριστο).

Ναι είναι πιο γρήγορο το καλώδιο, αλλά το 11g είναι περίπου 2,5 φορές πιο γρήγορο από το 10Mbps (δοκιμασμένο). Επίσης υπενθυμίζεται ότι το ασύρματο εξακολουθεί να είναι shared medium σε αντίθεση με το ethernet που έχει γυρίσει σε switched.

Link to comment
Share on other sites

ο συγκεκριμένος δίσκος που λες τώρα, επειδή τον έχω, 800mb αρχείο (avi) 4,4mb/sec write - 5,5mb/sec read...

δες κ εδώ αυτό http://reviews.cnet.com/external-hard-drives/western-digital-mybook-world/4505-3190_7-32401221.html?tag=coco

αν δε δώσεις λεφτά για ακριβό δικτυακό hdd, κάπου εκεί θα είναι οι ταχύτητες του δίσκου...

αν εσύ περιμένεις 10-20mb/sec τότε μάλλον θες pc για file server έστω κάποιο παλιό, και όχι αυτόνομο hdd, θα έχει τεράστια διαφορά...

το iperf κατάλαβες πως δουλεύει?

τρέξε iperf -s σε ένα pc να τρέξει το pc σα server

και τρέξε iperf -c xxx.xxx.x.xxx από τα υπόλοιπα να δεις το b/w τους... (όπου χχχ η ip του pc που τρέχει σαν server

(φυσικά μη κάνεις σέρβερ πχ το ασύρματο λάπτοπ γιατί ουσιαστικά θα μετρήσεις μόνο αυτό και όχι τα υπόλοιπα...)

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125

Λοιπόν έχουμε αυτά από iperf

iperf.bmp

Από την φωτό με το σχεδιάγραμμα server ήταν από τα πάνω pc το μεσαίο.

Στην photo του iperf

το πρώτο είναι το pc αριστερά από τον server

το δεύτερο είναι το pc που είναι συνδεδεμένο στο linksys (όχι το laptop)

το τρίτο είναι το pc δεξιά του server

Link to comment
Share on other sites

για την ώρα αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι ότι στο θέμα του δικτύου γενικά το θεωρείτε αργό μιας και κουμπώνουν σα 100ρι (που πιθανότατα δουλεύει οκ), οπότε με το νέο switch σε αυτό το κομμάτι θα δείτε διαφορά.

στο θέμα του hdd υποθέτω δεν ήξερες τι να περιμένεις κ περίμενες επιδόσεις εσωτερικού hdd απλά μοιραζόμενου μέσω lan... σε αυτής της κατηγορίας τους ethernet hdd να περιμένεις 2-5mb/sec transfer... δε φταίει το δίκτυό σου δλδ πιθανότατα... αν έχετε μεγάλες ανάγκες θα πρέπει να πάτε σε άλλη λύση όπως σου είπα κ προηγουμένως... αλλά αν ο δίσκος είναι απλά για backup στο τέλος της μέρας και όχι για ταυτόχρονη χρήση κλπ ε δεν έγινε κ τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από Voudas [Χθες, στις 10:52]

για την ώρα αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι ότι στο θέμα του δικτύου γενικά το θεωρείτε αργό μιας και κουμπώνουν σα 100ρι (που πιθανότατα δουλεύει οκ), οπότε με το νέο switch σε αυτό το κομμάτι θα δείτε διαφορά.

στο θέμα του hdd υποθέτω δεν ήξερες τι να περιμένεις κ περίμενες επιδόσεις εσωτερικού hdd απλά μοιραζόμενου μέσω lan... σε αυτής της κατηγορίας τους ethernet hdd να περιμένεις 2-5mb/sec transfer... δε φταίει το δίκτυό σου δλδ πιθανότατα... αν έχετε μεγάλες ανάγκες θα πρέπει να πάτε σε άλλη λύση όπως σου είπα κ προηγουμένως... αλλά αν ο δίσκος είναι απλά για backup στο τέλος της μέρας και όχι για ταυτόχρονη χρήση κλπ ε δεν έγινε κ τπτ...

Να ρωτήσω κάτι ?

Ένας σκληρός τι μεταφορά έχει (σε mb/sec)

Το 100αρι δίκτυο ? (σε mb/sec)

Το 1000αρι δίκτυο ? (σε mb/sec)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι?

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΣΥ???

Αρχική απάντηση από nitrodr125

Λες να πρέπει να αλλάξω και καλώδια ?

(έχω τα απλά...UTP CAT5)

αν δεν είναι έστω 5e θα πρέπει να τα αλλάξεις...

Αρχική απάντηση από nitrodr125

Να ρωτήσω κάτι ?

Ένας σκληρός τι μεταφορά έχει (σε mb/sec)

Το 100αρι δίκτυο ? (σε mb/sec)

Το 1000αρι δίκτυο ? (σε mb/sec)

-τί σκληρός?

-~10

-~100

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 09:07]

να ρωτήσω κάτι?

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΣΥ???

αν δεν είναι έστω 5e θα πρέπει να τα αλλάξεις...

-τί σκληρός?

-~10

-~100

Το έχω αναλάβει εγώ επειδή δουλεύω ήδη εδώ (γραφίστας,σκίτσο,web development,3d 2d animation και φτιάχνω και κανά pc άμα χαλάσει) (ή αλλιώς το παιδί για όλες τις δουλειές) !

Ένας σκληρός απλός τι μεταφορά έχει ?

Ρωτάω για να συγκρίνω την ταχύτητα μεταφοράς του σκληρού με την ταχύτητα μεταφοράς του δικτύου .

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, καταλαβαίνω να ρωτάς κάποια πράγματα, αλλά έχοντας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8 hdd στη δουλειά δεν ξέρω πόσους σπίτι και μερικά εκατομμύρια benches διάσπαρτα στο νετ, είναι λίγο κουτό να ρωτάς κάτι τόσο απλό, και μην πεις ότι δεν υπάρχει διάθεση για βοήθεια. και άλλο να ρωτάς θεωρητικά/εμπειρικά θέματα στησίματος και άλλο απλά νούμερα που τα βρίσκεις σε 5 sec ψαξίματος...

καλά το αφεντικό είναι μεγάλος ελληνάρας... αναθέτει σε κάποιον που δεν ξέρει με πιθανό αποτέλεσμα να έχει μεγαλύτερο κόστος συνολικό από λάθος αγορές, καυθστερήσεις, μέτριο αποτέλεσμα, παρά από το να απευθυνθεί κάπου με εξασφαλισμένο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.