Jump to content



Παλιός Εκτυπωτής Και Χρώματα


Recommended Posts

Γεια σας, έχω ενα εκτυπωτή Hp970cxi δε ξερω το λογο αλλα οι εκτυπώσεις φωτογραφιών δεν έχουνε σωστα χρώματα βγένουνε σαν κατεστρεμένες :/ Δε μπορώ να καταλάβω το λογο περασα τους drivers ξανά κοιταξα τα ονλινε γκαϊντς αλλα δε κατάφερα να κάνω τιποτα :(

Να ένα παράδειγμα για το πως είναι οι εκτυπώσεις

http://img444.imageshack.us/img444/7453/p7100285bj0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Cronogr [10-07-2007 21:57]

Γεια σας, έχω ενα εκτυπωτή Hp970cxi δε ξερω το λογο αλλα οι εκτυπώσεις φωτογραφιών δεν έχουνε σωστα χρώματα βγένουνε σαν κατεστρεμένες.

Aπό τη φωτογραφία που έδωσες φαίνεται άδειο ή ελαττωματικό μαύρο μελάνι. Φαίνονται "μπάνες" στα σκούρα σημεία (π.χ. θόλοι στις ρόδες του αυτοκινήτου). Αν δώσεις μεγαλύτερη μεγέθυνση ή Νοzzle test θα σου πω με σιγουριά.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter [10-07-2007 22:35]

Το έχω δεί αρκετές φορές και στους 5 εκτυπωτές μου. Ήταν όλα θέμα χαρτιού. Δεν απορροφούσε σωστά το μελάνι. Give it a try...

A! ξέχασα, μπορεί να ισχύει και αυτό που λέει ο webhunter, γιατί το μαύρο μελάνι είναι άλλου τύπου. Δοκίμασες εκτύπωση με επιλογή κάποιο photo glossy paper και best ανάλυση? Με αυτές τις ρυθμίσεις δεν χρησιμοποιεί το μαύρο σχεδόν καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα τώρα που πρόσεξα την φωτογραφία καλύτερα, πρέπει τα μελάνια σου να είναι άδεια ή να μην έχουν καθαριστεί καλά τα ακροφύσια. Χρησιμοποιείς αυθεντικά μελάνια?

Διότι με τα επαναγεμιζόμενα το έχω δει και αυτό πολλές φορές. Δοκίμασε το χαρτί να είναι photo glossy και να είναι για hp διότι έχω δεί μικροδιαφορές και οι εκτυπώσεις σε χαρτιά άλλης εταιρείας ήταν χαοτικές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter

Γενικότερα τώρα που πρόσεξα την φωτογραφία καλύτερα, πρέπει τα μελάνια σου να είναι άδεια ή να μην έχουν καθαριστεί καλά τα ακροφύσια. Χρησιμοποιείς αυθεντικά μελάνια?

Διότι με τα επαναγεμιζόμενα το έχω δει και αυτό πολλές φορές. Δοκίμασε το χαρτί να είναι photo glossy και να είναι για hp διότι έχω δεί μικροδιαφορές και οι εκτυπώσεις σε χαρτιά άλλης εταιρείας ήταν χαοτικές.

Χαοτικές προς το χειρότερο, σωστά :hehe:

Τα ΗΡ χαρτιά είναι με διαφορά τα χειρότερα που έχω πιάσει :p

Πιστεύω ότι θέμα χαρτιού. Δοκίμασε με ένα καλύτερο χαρτί που να κάνει καλύτερη απορρόφηση του μελανιού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Τα ΗΡ χαρτιά είναι με διαφορά τα χειρότερα που έχω πιάσει :p

Ναι, αλλά με μερικούς εκτυπωτές τα άλλα χαρτιά δεν είναι συμβατά. ΓΙ'αυτό πρότεινα χαρτί hp.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter

Ναι, αλλά με μερικούς εκτυπωτές τα άλλα χαρτιά δεν είναι συμβατά. ΓΙ'αυτό πρότεινα χαρτί hp.

E; τι εννοείς δεν είναι συμβατά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

E; τι εννοείς δεν είναι συμβατά;

Λέω ότι, υπάρχει η δυνατότητα να εκτυπώνει χαοτικά σε χαρτιά photo glossy espon, canon ή οποιασδήποτε άλλης μάρκας. Ενώ αν βάλεις hp χαρτί να εκτυπώνει καλά. Αυτό έπαθα εγώ και αναγκάστηκα να χρησιμοποιώ διαφορετικά χαρτιά με τον κάθε εκτυπωτή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.