Jump to content



Thermalright Ultra-120 eXtreme Απορία


Reaper

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Lazy Dog [Σήμερα, στις 10:53]

Και η δική μου κουνιέται λίγο(λιγότερο από την 9700 της Zalman πάντως).

Όχι ρε συ η 9700 δεν κουνιότανε καθόλου...ήθελε να την πιέσεις πολύ για να στραβώσει λίγο... πως τα κατάφερες?? :p

Στην τελική για thermalright μιλάμε ρε παιδια... άλλο το πρόβλημα με το κενό άλλο το κούνημα..... εξάλλου όπως αναφέρθηκε 2φόρες είναι 100% νορμαλ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Χτες την εβαλα.... Ολοισια...

CD2 6600 στα 2400 με 1.25ν απο 42idle και 58load με orthos small ffts σε ΧΡ-120 επεσα στα 36idle και 47 load... Μολις στρωσει και το τζατζικι (ΑS5) θα πεσει και λιγο ακομα....

Κουνιεται λιγο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν παταει καλα... Θα μπορουσε να μην κουνιεται καθολου και να μην παταγε καλα.... Για φανταστειτε το κλιπ που μπαινουν οι βιδες να ηταν κολλημενο στην ψυκτρα... και λιγοτερο να την βιδωναμε, δλδ δεν θα παταγε τοσο καλα, δεν θα κουνιοταν καθολου...;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έστειλα mail στην ThermalRight και μου απάντησαν ότι είναι επίτηδες η βάση κυρτή επειδή δεν είναι ίσιο το IHS στους cpu.

Απο εσάς που έχετε πάρει την Extreme πόσοι έχετε αφήσει την βάση όπως ήταν και πόσοι έχετε κάνει lapping; Ρωτάω επειδή δοκίμασα και ακούμπησα το cpu πάνω στην ψύκτρα (χωρίς να τα τοποθετήσω στην μητρική) και απο ότι είδα κάνει ελαφρός τραμπάλα ο cpu σε αντίθεση με την παλιά ψήκτρα που πατάει κανονικά και ψιλοφοβάμαι να την βάλω. Θα ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες απο κάποιους που την έχουν ήδη τοποθετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Αυτό που λέει η TR δεν είναι άκυρο.

Αν δείτε στο XS παίρνουν τα μπλοκ της Swiftech GT/GTX και τα καμπυλώνουνε(με την κορύφωση της καμπύλης στο κέντρο εννοείται) έτσι ώστε να υπάρχει σίγουρο πάτημα πάνω απ τον πυρήνα επειδή δεν είναι ίσια όλα τα καπάκι των επεξεργαστών.

Σκεφτείτε ότι έτσι πάνω απ τον πυρήνα έχει σίγορα κάποια επαφή ;)

Οπότε μπορεί να την λαππάρετε και να έχετε χειρότερες θερμοκρασίες μετά...εκεί θα πρέπει να λαπάρετε το cpu :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από man@ice [Χθες, στις 02:07]

Έστειλα mail στην ThermalRight και μου απάντησαν ότι είναι επίτηδες η βάση κυρτή επειδή δεν είναι ίσιο το IHS στους cpu.

Απο εσάς που έχετε πάρει την Extreme πόσοι έχετε αφήσει την βάση όπως ήταν και πόσοι έχετε κάνει lapping; Ρωτάω επειδή δοκίμασα και ακούμπησα το cpu πάνω στην ψύκτρα (χωρίς να τα τοποθετήσω στην μητρική) και απο ότι είδα κάνει ελαφρός τραμπάλα ο cpu σε αντίθεση με την παλιά ψήκτρα που πατάει κανονικά και ψιλοφοβάμαι να την βάλω. Θα ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες απο κάποιους που την έχουν ήδη τοποθετήσει.

Βασικά εγω δεν βλέπω (οπτικά παντα) καμία κυρτότητα στην στην συγκεκριμένη ψυκτρα οπότε την έχω αφήσει όπως ήταν...

Τετοια κυρτότητα δεν παρατήσα ούτε με την P5B και στον Ε6600 αλλα ούτε και με την P5K και τον Q6600....

Μάλιστα επειδή σήμερα έγινε η συναρμολόγηση...πηρα την ψυκτρα και την έβαλα πάνω επιτηδες πάνω σε γυαλί... δεν παρατήρησα απολύτως τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα δεν είναι καμπυλοτό στις άκρες.

Αλλά στο κέντρο να έχει την γούβα γιατί έτσι δεν πατάει πάνω απ τον πυρήνα.

Το καλύτερο είναι με λιγη πάστα πάνω να το πιέσετε πάνω στο γυαλί και να δείτε το πάτιμα μετά ;) (αν μπορέσετε να την βγάλετε εύκολα :p)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά παστα δεν εβαλα (βαρέθηκα να καθαρίζω πάλι) αλλα για αυτο την έβαλα πάνω στο γυαλί... απο κάτω που κοίταξα δεν είδα κάτι περίεργο... βέβαια με πάστα θα ήταν ακόμα καλύτερα αλλά θεωρώ ότι κάτι θα έβλεπα... στην τελική και αν υπαρχει ελαχιστη καμπυλότητα ουσιαστικά δεν εξομαλύνεται το πρόβλημα με την παστα?

Από την άλλη βέβαια και εδω θέλω τα φώτα σας.. ειναι δυνατόν να τρέχω othos κανα 3ωρο στο PC και θερμοκρασίες στο coretemp 0.95 να ειναι για τον Q6600@3.42 67-67-50-51??? 17βαθμους διαφορα??? Να ειναι η πάστα, η καμπυλη που δεν είδα ή ο CPU???

EDIT:

Επειδη δεν ειμαι και 100% γνωστης της λειτουργιας του Orthos στους QUAD.. Υπαρχει περίπτωση να μην τσεκάρει και τους 4 πυρήνες ταυτόχρονα για αυτο να δειχνει διαφορετικές τιμές.... με τον Ε6600 που είχα δεν ειχα παρατηρήσει τετοιες διαφορες στις τιμές θερμοκρασίας οταν έτρεχα orthos... μια χαρα χαμηλες ήταν και για τους 2...αρα η thermalright αποκλειεται αυτομάτως ή κανω λάθος?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 02:12]

μην τους βλεπεις σας 4 ξεχωριστους αλλα σα 2 ζευγαρια , δλδ

67-67 + 50-51 , μια χαρα μου φαινονται. εγω ειχα 50-56 πχ , στο 6300. βεβαια μετα απο lapping πανω απο 2 βαθμους διαφορα δεν ειδα.

Ναι βασικά με λίγη παρατηρητικότητα το κατάλαβα... ειναι και η ώρα περασμένη και δεν λειτουργώ και 100% ... το orthos ξεκινάει με το 1o σετ πυρήνων το λέει κιόλας γι αυτό και η διαφορά...

Αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ο 3ος πυρήνας ειναι μονίμως πιο χαμηλός σε θερμοκρασία απο τους υπόλοιπους.. μήπως κάτι πήγε στραβά στην γέννα-εργοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 05:12]

στο orthos πρεπει να ανοιξεις δυο φορες το ιδιο process να πας και στα δυο exe και να βαλεις σε priority στο ενα 1+2 cores και στο αλλο 3+4...γιατι τωρα τρεχεις μονο τους δυο..

Ευχαριστώ μορτ.... ναι αυτο προτείνετε τελικα και απο άλλους σε άλλα fora... :T:

Σημερα βλέπεις ηθελα να τα κάνω όλα... :p

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω στα χέρια μου και μια δεύτερη Extreme. Στην πρώτη που έχω εδώ και καιρό είναι κυρτή η βάση (έτσι όπως λέει η Thermalright δηλαδή) αλλά η καινούργια έχει κανονική βάση. Τα συμπεράσματα δικά σας!

Και οι δυο είναι αγορασμένες απο πλαίσιο.

Edit: Δείτε και δυο φωτό απο τις ψήκτρες

extreme1ft2.th.jpg

extreme2gj2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mitsosoft [02-08-2007 21:28]

Σήμερα έχω στα χέρια μου και μια δεύτερη Extreme. Στην πρώτη που έχω εδώ και καιρό είναι κυρτή η βάση (έτσι όπως λέει η Thermalright δηλαδή) αλλά η καινούργια έχει κανονική βάση. Τα συμπεράσματα δικά σας!

Και οι δυο είναι αγορασμένες απο πλαίσιο.

Edit: Δείτε και δυο φωτό απο τις ψήκτρες

extreme1ft2.th.jpg

extreme2gj2.th.jpg

Αχαααααα....

Επ'ευκαιρία που σήμερα ΞΑΝΑέβγαλα mobo κτλ... ξανατσέκαρα αυτό το θεματάκι... εβαλα παστα πάνω σε γυαλί και εβαλα πανω την ψύκτρά...εδω.... ΟΛΑ ΟΚ...

Γιατι δεν δοκιμάσεις και τις 2 να μας πεις θερμοκρασίες?? Μπορεί να χρειάζεται να την στραβώσουμε και εμείς... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 02:00]

Φίλοι,

σε πολλούς επεξεργαστές τα καπάκια τους είναι ...στραβά ! Από κατασκευής Intel. :TD:

Ο Winters στο post #5 σωστά το είχε επισημάνει !

Ναι ρε συ Chessman αλλά τουλάχιστον να βγάζανε και 2 διαφορετικές παρτίδες ψυκτρες... να ηξερες τι αγόράζεις απο το κουτί... ώστε να επιλέγεις και την σωστή ψύκτρα....

Στην τελική η thermalright... τι θέλει να κάνει την καλή εταιρεία?? Να το λέγανε στην συσκευασία της τουλαχιστον...

Το λάθος της Intel παει να διορθώσει η Thermalright? Και καλα να έχει στραβό καπακι, εαν δεν έχεις?? Περατσάδα στο PLAISIO θα κάνεις?

Οταν δίνεις τα 60 ειναι καλά...λες και ο καθένας έχει όρεξη για λαπάρισμα και τα σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποια είναι η ημερομηνία κατασκευής της μία και ποιά της άλλης.

Γιατί η καινούργια μπορεί να είναι πιο παλιά απ την "παλιά" κατασκευαστηκά ;)

Το θέμα είναι ότι άμα έχεις ισιο καπάκι και στραβή ψύκτρα η διαφορά σε θερμοκρασίες που θα δεις άμα την λαπάρεις θα είναι μικρότερη απ την αρνητική διαφορά ίσιας ψύκτρας στραβό καπάκι.(αν με πιάνετε τι λέω).

Οπότε αν η TR αποφάσησε να τις κάνει στραβές,ορθώς έπραξε κατ εμέ ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.