Jump to content


Thermalright Ultra-120 eXtreme Απορία


Reaper

Recommended Posts

σήμερα ειπα να στήσω το νεο μου σύστημα αλλα διαπίστωσα οτι η παραπάνω ψήκτρα δεν είναι τελείως ίσα εκει που ακουμπάει με τον επεξεργαστή..

Ειναι φυσιολογικό αυτο η να την δώσω πίσω??

δειτε φωτο...

dscf3889fb7.th.jpg

dscf3891fp7.th.jpg

dscf3892bd0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Eκτος και αν ειναι στραβο το heatspreader της cpu κατα αυτο το τροπο ωστε η ψυκτρα να εφαπτεται καλυτερα...

Απιθανο μεν αλλα ποτε δεν ξερεις... Για τσεκαρε το καπακι της cpu....

rma rma rma rma rma rma rma

Link to comment
Share on other sites

Τι στο διάολο γαμωτο μου αγοράζουμε την πιο ακριβή ψήκτρα κ βγαίνει στραβή..

Ηταν το τελευταίο κομμάτι που περίμενα κ βγήκε σκαρτο..

Αντε τώρα ξανά στο περίμενε...

Εν το μεταξύ εχω βάλει κ το backplate πάνω στην mobo και δεν βγαίνει με τπτ.

:wall: :wall: :wall:

Link to comment
Share on other sites

RMA με την μία μαν.... πλάκα στην πλάκα έχω μπει σε σκέψεις να τσεκάρω και την δική μου... 10-15 φορές την κούμπωσα/ξεκούμπωσα και δεν μπήκα στο τριπ να το τσεκάρω.... next time

Link to comment
Share on other sites

Καλα μεγαλη ταλαιπωρία με περιμένει..

Ειμαι Γιάννενα τωρα κ την ψήκτρα την ειχα αγοράσει απο αθηνα και για να την στείλω πισω πρεπει να χρεωθώ τα μεταφορικά που ολα μαζι υπολογίζω στα 25-30ε που ειναι πολλά λεφτά:(

Επισης υπαρχει η πιθανότητα να ειναι γενικα η παρτιδα ελαττωματική κ να βγει στραβή κ η αλλη ψηκτρα..:blink:

Ακομα δεν μπορώ να βγαλω το backplate απο την mobo... Ειχε ταινία διπλής οψης και το τράβηξα τοσο πολυ που κόντεψε να σπασει η μητρικη κ αυτο δεν ξεκόλλησε......

Οποτε μου ηρθε μια ιδεα να την παω σε εναν τόρνο να μου την φαει λιγο κ να λυθεί το θεμα ..

Αλλα κριμα τωρα καινούρια ψηκτρα να της κανω τέτοια κολπα...

Παντος νομίζω οτι το πρόβλημα δεν ειναι οτι δεν λειάνθηκε καλα η επιφάνεια αλλα στον τροπο που σφιγγει το κομματι που ακουμπάει στιν επεξεργαστή με το κομματι οπυ βρίσκονται τα heatpipes...

Aν εχετε όρεξη εσεις που εχετε την ιδια ψηκτρα καντε ενα τσεκ..;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι η ψύκτρα δεν κάθεται αρκετά δυνατά στην cpu..αν βάλετε λίγο δύναμη αριστερά ή δεξιά θα δείτε οτι γυρνάει ενώ ειναι βιδωμένη καλά..Απίστευτη απάτη για 59 ευρώ..Πήρα την 9700LED και ειμαι μια χαρά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο το μαγαζί και κανόνισε. Στείλε μόνο την ψύκτρα πίσω να σου στείλουν μόνο μια καινούργια πίσω. Και ένα κραχτήριο email στην thermalright δεν θα ήταν άσχημη ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Reaper και η δικιά μου και ενός φίλου μου οι ψύχτρες ψιλοκουνιούνται όταν είναι κουμπωμένες στο CPU.... ειναι νορμαλ....

25-30 μεταφορικά??? πολλά λες ρε συ... για τσεκάρε σε καμία εταιρεία courier... κανα 10ρικο max

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο XS είναι γνωστό το ζήτημα σε αρκετές Ultra120 Extreme και δυστυχώς απο ότι είδα σήμερα το ίδιο ισχύει και στην δικιά μου, την οποία δεν την έχω τοποθετήσει ακόμα γιατί περίμενα να πάρω τον Q6600 και να το κάνω μια και έξω το ξήλωμα. Προσωπικά μάλλον θα της ρίξω ένα lapping το επόμενο ΣΚ (το έχουν κάνει πολλοί από XS με καλά αποτελέσματα) γιατί για RMA μετά από τόσο καιρό που την έχω δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Prof_Chaos

Το θέμα ειναι οτι η ψύκτρα δεν κάθεται αρκετά δυνατά στην cpu..αν βάλετε λίγο δύναμη αριστερά ή δεξιά θα δείτε οτι γυρνάει ενώ ειναι βιδωμένη καλά..Απίστευτη απάτη για 59 ευρώ..Πήρα την 9700LED και ειμαι μια χαρά πλέον.

απλα μερα με την νυχτα η ψυκτρα που πηρες....και μην λετε οτι να ναι χωρις να διαβαζετε..

απο το FAQ της Τhermalright

Question 4:

I purchased an Ultra-120 eXtreme and I have a Socket 775 motherboard. Ive bolted down the screws to their tightest and yet the heatsink can still be moved. Why is that? Will that affect the performance of the heatsink?

The Ultra-120 eXtreme works with the new version retention mechanism not having the heatsink-secured-in-place feature but rest assured that it is still well within Intels recommended pressure and does not affect performance at all.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.