Jump to content



Τροφοδοσία CPU - Μπλέξιμο.........


Green Dragon

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα έβαλα μια καινούργια μητρική στο μηχάνημα μου.

Και εκεί που τα είχα φτιάξει όλα μια χαρά και έμενε να δώσω ρεύμα για το CPU, βλέπω ότι η μητρική έχει 12 volt - 8πινο, ενώ το τροφοδοτικό μου βγάζει 12 volt σε 4πινο.

Οπότε τι γίνεται τώρα ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 21:25]

μαγικο κουμπακι αναζητησης

γραψε στο κενο 8πινο και ψαξε...ειναι στα πρωτα 10 αποτελεσματα.

έψαξα σε κάποια ανάλογα θέματα, αλλα οι απόψεις είναι μοιρασμένες.

’λλοι λένε ότι όταν συνδέσεις το 4πινο του τροφοδοτικού στο 8πινο της μητρικής που δίνει ρεύμα στον επεξεργαστή, θα δουλέψει κανονικά.

’λλοι πάλι λένε, ότι δεν τροφοδοτείται ο επεξεργαστής.

Σε μένα πάντως απο 4πινο σε 8πινο δεν δουλεύει καθόλου ο επεξεργαστής.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την asus ιn9 32x και εναν pentium d.

Και με το 4πινο δουλευει, και με τον μετατροπεα (απο 4----> 8)

Κατι ειχα διαβασει οτι στους c2d θελει και τα 8 για να παιξει...

Αν ισχυει δεν ξερω... Θα το διαπιστωσω σε λιγες μερες που θα παρω τον 6600...

Φιλαρακι, βρες απο καποιον γνωστο σου ενα τροφοδοτικο, η πηγαινε σε κανα

συνοικιακο μαγαζακι με υπολογιστες. Θα σε φτιαξουν και γρηγορα , και τζαμπαμαν.:upside:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα το είχε η μητρική.

Την πήγα σήμερα στο κατάστημα που μου την έδωσε και μου την αντικατέστησαν μετά από έλεγχο.

Τώρα παίζει 4πινο σε 8πινο κανονικά, με επεξεργαστή Core 2 Duo E6300.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα...Εμένα η μητρική (GA-P35-DS4) έχει 8 pin για τροφοδοσία στη cpu. Το τροφοδοτικό μου ENERMAX 535W βγάζει 2 * 4 pin 12V. Το ένα 4πινο μπαίνει κανονικά στα τέσσερα δεξιά pin της μητρικής, το άλλο δεν ταιριάζει....Αυτη την στιγμή δουλέυει κανονικά το pc με τον Ε6750 έχοντας συνδέσει μόνο το ένα 4πινο. Να πάρω και εγώ 4 σε 8 Pin μετατροπέα?

Το άλλο 4πινο του τροφοδοτικού γιατί το έχει και δεν ταιριάζει??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από effect [Χθες, στις 23:44]

Δεν γίνεται να μη ταιριάζει. Έχω p35 dq6 και το enermax ένος φίλου παίζει κανονικά. Σίγουρα το έχεις κοιτάξει προσεκτικά?

Τι να σου πω, μια φορα το κοίταξα, έβγαλα το καπάκι από τα 4 pin της μητρικής και είδα ότι δεν ταοριάζουν. Πρέπει να το ξαναδώ. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το κοίταξα πάλι τώρα και διαπίστωσα πως δεν κάνει., δηλαδή το δεύτερο 4πινο του τροφοδοτικού έχει και στα 4 τα pin στρογγιλεμένες τις γωνίες με αποτέλεσμα να μην ταιριάζει στη μητρική.

Τι κάνω? :...:

Link to comment
Share on other sites

Το manual της μητρικής μου λέει αυτά:

1/2) ATX_12V_2X/ATX (2x4 12V Power Connector and 2x12 Main Power Connector)

With the use of the power connector, the power supply can supply enough stable power to all the

components on the motherboard. Before connecting the power connector, first make sure the

power supply is turned off and all devices are properly installed. The power connector possesses

a foolproof design. Connect the power supply cable to the power connector in the correct orientation.

The 12V power connector mainly supplies power to the CPU. If the 12V power connector is not

connected, the computer will not start.

Use of a power supply providing a 2x4 12V power connector is recommended by the

CPU manufacturer when using an Intel Extreme Edition CPU (130W).

To meet expansion requirements, it is recommended that a power supply that can withstand

high power consumption be used (400W or greater). If a power supply is used that does not

provide the required power, the result can lead to an unstable or unbootable system.

The power connectors are compatible with power supplies with 2x2 12V and 2x10 power

connectors. When using a power supply providing a 2x4 12V and a 2x12 power connector,

remove the protective covers from the 12V power connector and the main power connector on

the motherboard. Do not insert the power supply cables into pins under the protective covers

when using a power supply providing a 2x2 12V and a 2x10 power connector.

:sick: :sick:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.