Jump to content



Καθαρισμός Watercoolin πρόβλημα


Vatos_locos

Recommended Posts

παιδιά καλημέρα σας αντιμετώπισα ένα μικρό πρόβλημα όταν καθάρισα την υδρόψυξη μου

διάβασα εδώ διαφορα thread και έκανα και εγώ και την καθάρισα με viacal και νερό όλα καλά καθάρισε ωραία αλλα ανακάλυψα ότι μου άφησε ένα γλοιώδες πράγμα σαν ρύζι πολύ μικρό σε όλους τους σωλήνες και στο δοχείο οποτε φαντάζομαι και στα block μου και στα

ψυγεία το δοχείο ok το καθάρισα σωλήνες παράγγειλα άλλους να αλλάξω τα block θα τα ανοίξω να τα καθαρίσω μόλις έρθουν οι σωλήνες και είμαστε ok αλλα τα ψυγεία πως θα τα καθαρίσω να φύγει αυτό το πράγμα από μέσα τους τώρα ? χέστηκα ολίγον μόλις το είδα :(

παίζει να μου καταστρέψει τίποτα από τα χάλκινα κομμάτια το vical ? οποτε τι υγρό έχετε να προτείνεται για να καθαρίσω και τα ψυγεία μου τώρα ? και τι για να καθαρίζω γενικά όλο το κύκλωμα χωρίς τα ευτράπελα του viacal ?

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα το άφησες μέσα βρε συ? Ούτε μια ώρα δεν θέλει να μεινει μεσα...αλλιως παθαίνεις αυτό που βλέπεις.

Καθάρισε τα πάντα, άλλαξε εντελως σωλήνες....τσέκαρε αντλία εσωτερικά και πάνω από όλα καθάρισε το ψυγείο->το σημαντικότερο επειδή δεν μπορέις να δεις τι έχει γίνει εκει μέσα.

Μην ξαναβάλεις viakal...

Link to comment
Share on other sites

κανένα 10λεπτό το αφίσα να δουλέψει με λίγο viakal και πολύ νερό τώρα σωλήνες θα άλλαξα παράγγειλα ήδη περιμένω να έρθουν αλλα τα ψυγεία με τι θα τα καθαρήσω ? έχεις κάποιο υγρό να προτείνεις που να το καθαρίσει ?

το viakal καταστρέφει τα χάλκινα κομμάτια ? γιατί είναι καιρός που είναι έτσι και χθες το ανακάλυψα :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα κατασρέφει μην ανησυχείς.

Ψυγείο εγώ καθάρισα πρόσφατα με ξύδι

Και μετα ξέπλυμα με 5 λίτρα περίπου απιονισμένο νερό να φύγει η ξυδίλα.

Α και που'σαι...μην βάλεις Μπαλσάμικο ε?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

όχι όχι δεν βάζω πάλι ότι να νε :D ξίδι όμως πως γιατί είμαι λίγο νέος στα νερά το γεμίζω με ξίδι και μετά τι κάνω ? νερακi απιονισμένα πάω να πάνω αύριο :D

ε ρε τι με βρήκε να πάθω πάλι :D θέλω να δω τα μούτρα της μάνας μου όταν με δει να γεμίζω το ψυγείο ξίδι :D

Link to comment
Share on other sites

Θα ενώσεις αντλία και ψυγείο μόνο σε κύκλωμα και θα βάλεις ξύδι αντί για νερό. Εντάξει μπορείς και να το αραιώσεις λίγο.

Θα κυκλοφορήσει κάνα μισάωρο.

Αλλαγή με φρέσκο ξύδι-νερο...πάλι μισή ώρα.

Θα κυκλοφορήσει κάνα μισάωρο.

Αλλαγή με φρέσκο ξύδι-νερο...πάλι μισή ώρα.

Θα κυκλοφορήσει κάνα μισάωρο.

Αλλαγή με φρέσκο ξύδι-νερο...πάλι μισή ώρα.

Μισή ωρίτσα πάλι...

Και τώρα αρχίζεις το καθάρισμα απο το ξύδι....καθαρό απιονισμένο νερό. Όσες φορές χρειαστεί να φύγουν τα πάντα και να μένει καθαρό το νερό και χωρίς μυρωδιά.

Αν έχεις ένα μικρό τανκ ώστε να βλέπεις καλύτερα το χρώμα και τι βγαίνει θα σε βοηθήσει. Και στο γεμισμα επίσης και την αλλαγή θα σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρούμε τον sotiris τον επίσημο χημικό του φόρουμ για αυτού του ειδους τις ερωτήσεις :T:

Πάντως το ξύδι χρησιμοποιείται γενικά σαν καθαριστικό. Και στα άλατα....ask you mom

Link to comment
Share on other sites

Πισω απο το Καψα στο στρατοπεδο Ορεστιαδας....

Ειχα τον βραστηρα για να ζεσταινω νερο για τους καφεδες των πολυαστερων...

Τις περισσοτερες φορες μου λεγανε "Αλατα εχει , αλατα εχει..καθαρισε το..."

Εβαζα ξυδι μεσα , το βαζα στη πριζα , αρχιζε κοχλαζε και τα διελυε ολα απο την αντισταση του βραστηρα...Βεβαια μετα απο ολα αυτα , πηρα και την τιμητικη μου :p

Ειναι λιγο Off topic...Αυτο μου ρθε στο μυαλο :)

Link to comment
Share on other sites

:D πολύ ωραίο GoMaR μόλις τελειωσα με τα block τα οποια ήταν σε μια αθλια κατάσταση λες και είχανε ένα πράγμα μούχλας αλλα σε μπλε χρωμό και ο χαλκός είχε μαυρίσει όλος :(:eek: παραλίγο το γλίτωσα το εγκεφαλικό :cry: πόνεσαν λίγο τα χερια μου αλλα τα καθάρισα και έγιναν σαν καινούρια :T: τώρα έχω βάλει τα ψυγεία και καθαρίζουν με το ξίδι και περιμένω την προμήθεια να φέρει και αλλα μπουκάλια :tomato: σωλήνες πήρα από το πλαίσιο κάτι primochill έχετε τίποτα ακουστά γι αυτούς ? τι λένε ?

απ Δευτερα που θα ανοίξω pc μου θα σας δώσω και photos από τα block να αρρωστήσετε μαζί μου :sick: δεν περίμενα τόση βρόμα ούτε 3 μήνες δεν τα έχω και νερό πάντα απιονισμένο χρησιμοποιούσα

Link to comment
Share on other sites

Primochill σωλήνες δοκίμασα πρόσφατα και τους γουστάρω με τρέλλα.

Έχω δοκιμάσει αλφαδολάστιχο, κάτι άλλους απο Αγγλία όταν εδώ ακόμα πουλούσαμε φραγκοστάφυλλα online...μόνο Tygon δεν έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

ωραία άκουσα και κάτι καλο :D απλό αλφαδολάστιχο έχω τώρα αλλά εκτος έτι γέμισε γλίτσα :) στις γωνιές μου τσακίζει άσχημα ελπίζω και αυτοί οι primochill να μην κάνουν τα ίδια αν και για τα λεφτά τους αν είναι καλλίτεροι από το απλό αλφαδολάστιχο δεν πρέπει να ζητάω τίποτα παραπάνω tygon θα περάσει πόλις καιρός να δοκιμάσω ακόμα η ηλικία μου σε αναλογια με την τσέπη μου δεν ου επιτρέπει να δίνω 15 euro για το metro :(

να ρωτήσω κάτι άλλο μέχρι τώρα είχα νερό απιονισμένο στην υδρόψυξη με λίγο οινόπνευμα από μίγμα υπάρχει κάτι καλύτερο να χρησιμοποιήσω έχω διαβάσει για νερό με παραφλού και αλλα και δεν ξέρω τι να διαλέξω πια :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 16:45]

Primochill σωλήνες δοκίμασα πρόσφατα και τους γουστάρω με τρέλλα.

Έχω δοκιμάσει αλφαδολάστιχο, κάτι άλλους απο Αγγλία όταν εδώ ακόμα πουλούσαμε φραγκοστάφυλλα online...μόνο Tygon δεν έχω δοκιμάσει.

Τους σωλήνες γούσταρες ή τον καφέ:tomato: :tomato: :tomato:
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 17:05]

Κοίτα αν το καλοσκεφτείς...ο καφές ή coca cola που ήταν λουσμένοι τους έχει δώσει μια sticky αίσθηση οπότε τους βολέυω όπως θέλω στο κουτί μέσα:hehe:

Να κατοχυρώσουμε πατέντα δηλαδή :hehe: :hehe:
Link to comment
Share on other sites

ok να πάρω έτοιμο άλλο πιο :D ?πάλι και εκεί τα χάνω το ένα ιάνει έτσι το άλλο λέει ότι θέλει πάλι μίγμα με αλλα υγρά κανένα link με κάποιο που να το ρίξω μέσα και να τελειώνω μια και καλή υπάρχει ? sorry που ζητάω μασημένη τροφή αλλα είμαι ακόμα άσχετος με τα νερά :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.