Jump to content



p5k deluxe θερμοκρασίες


KoMM

Recommended Posts

Hello!

Οι θερμοκρασίες στη συγκεκριμένη μητρική πώς είναι;

Με έχει προβληματίσει αυτό το θέμα καθώς ο η/υ που σκοπεύω να πάρω θα ψύχεται με αέρα. Ο προβληματισμός γεννήθηκε όταν είδα ένα "review" που έδειχνε τη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ p5k dlx & p35dq6

( http://xtreview.com/translate/ar/?//////addcomment-id-2421-view-GIGABYTE-P35-DQ6-vs-ASUS-P5K-Deluxe-Thermal-Test-Report.html -υπάρχει και στα αγγλικά κάπου :)- )

Θενξ!

Link to comment
Share on other sites

αν και εγω παιζω με νερο θα σου πω την εως τωρα εντυπωση μου.....

εχω ενα g70.

θερμοκρασια δωματιου 25 βαθμοι.ενας 12αρης να βαζει αερα.ενας 12αρης να βγαζει @1200στροφες και ο 9αρης του τροφοδοτικου να βγαζει.

στον πατο του κουτιου εχω ενα 2πλο εξτριμ ψυγειο που ψυχει τον 6600>>1.4ρευμα 3500 (499χ7) και μια 8800gtx default.

τα υπολοιπα ρευματα της μητρικης για τα 500fsb ειναι default.

το ψυγειο δεν εχει καμια επικοινωνια με τον χωρο της μητρικης και γενικα με το υπολοιπο κουτι καθως εχω βαλει διαχωριστικο πλεξυ......

αρα εχουμε 1 12αρη να βαζει......1 να βγαζει και 1 9αρη να βγαζει.

τα μονα που εκλυουν θερμοκρασια στο πανω διαμερισμα ειναι οι ψυκτρες της μητρικης και οι μνημες.

με βαση τα παραπανω οι θερμοκρασιες ειναι περιπου 55 βαθμους σε ηρεμια και 65 σε gaming....

που για μενα μου φαινεται τραγικα πολυ.........τα συμπερασματα δικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν είναι και χαμηλές...Μιας και θα είμαι με αέρα φοβάμαι μήπως πάρει όλο το σύστημα στο λαιμό της :S

Απ την άλλη είμαι τόσα χρόνια ικανοποιημένος με asus αλλά μάλλον ήρθε η ώρα να παω σε γκιγκαμπαιτ!

Link to comment
Share on other sites

εμενα κραταει αρκετα καλες θερμοκρασιες..απο 30 εως 36 σε idle σε στακερ με 2 12αρια φαν στην εισαγωγη και εναν στην εξαγωγη...με ελαφρο o/c στα 3.66 o 6700 με 1.40v...o cpu σταθερος απο 28 εως 35 σε idle....μεχρι στιγμης αρκετα σταθερη mobo...λιγο στο xfire μου τα χαλασε καθως το δευτερο pci-e τρεχει στα 4x..θα ταν καλυτερα στα 8x..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

εμενα κραταει αρκετα καλες θερμοκρασιες..απο 30 εως 36 σε idle σε στακερ με 2 12αρια φαν στην εισαγωγη και εναν στην εξαγωγη...με ελαφρο o/c στα 3.66 o 6700 με 1.40v...o cpu σταθερος απο 28 εως 35 σε idle....μεχρι στιγμης αρκετα σταθερη mobo...λιγο στο xfire μου τα χαλασε καθως το δευτερο pci-e τρεχει στα 4x..θα ταν καλυτερα στα 8x..

σε load πόσο πάνε οι θερμοκρασίες; Αναφέρομαι στη μητρική και όχι στο cpu ε :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.