Jump to content



Πρόβλημα με Abit IC7?


gkatsogr

Recommended Posts

Το πρόβλημα που έχω ξεκίνησε όταν έβαλα στο 2ο pc της υπογραφής την μητρική απο το 3ο μηχάνημα της υπογραφής (ΑΒΙΤ IC7).

Μητρική άλλαξα γιατί η παλιά καπούτ!

Το πρόβλημα είναι πως ενώ με την παλιά μητρική είχα γύρω στους 30-35 βαθμούς σε idle φάση τώρα με την ΑΒΙΤ έχω 60!

Το λοιπόν τα ξύλωσα όλα καθάρισα απο κάτω το μπλόκ έβαλα πιό καλή πάστα αλλά η θερμοκρασία επιμένει να παίζει εκεί γύρω!

Η αλήθεια είναι πώς όταν βάζω το χέρι πίσω απο το ψυγείο ο αέρας είναι αρκετά ζεστός!

Το περίεργο είναι πως βάζω το a/c του δωματίου στους 20 βαθμούς και τα ανεμιστήρια του pc στο full και ενώ το δωμάτιο έχει πιάσει μια καλή θερμοκρασία μετά απο ώρα βάζω το χέρι πίσω απο το ψυγείο και ο αέρας είναι δροσερός πιάνω το μπλόκ το οποίο είναι επίσης δροσερό η θερμοκρασία του επεξεργαστή είναι στους 50 βαθμούς!

Έκανα έναν έλεγχο μήπως δεν έχει πατήσει καλά το μπλόκ αλλά είναι ok μέχρι ηλεκτρονικό αλφάδι του έβαλα να δώ αν έχει πατήσει στραβά!

Έκανα bios update μήπως και έφταιγε κάτι τέτοιο και μου δείχνει θερμοκρασίες κουκουρούκου αλλά τίποτα!!!

Τις θερμοκρασίες τις βλέπω με το Everest.

Καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω?Εκτός απο το να αλλάξω μητρική γιατί δέν παίζει μία αυτήν την περίοδο!!!

Link to comment
Share on other sites

oi abit αναφέρουν έως και 10 βαθμούς πάνω

αν κρίνω από μια abit ic7 max3 που έχω με p4 2800@3600 (northwood) με νερό χτυπάει εύκολα 53-55 βαθμούς σε 100% (π.χ. 2 clients boinc) και

σε idle κάτω από 45 δεν εχω δει ποτέ όλα με speedfan,

βάλε κανένα φαν12x12 στην περιοχή γύρω από το block για να φυσάει τα mofsets και πιστεύω θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.