Jump to content



HDMI-DVI


gkatsogr

Recommended Posts

Έχω την εξής απορία:

εχω μία Philips LCD 23" (23PF9946) και ένα PS3 και θέλω να τα συνδέσω μέσω καλωδίου HDMI σε DVI!

Το καλώδιο αυτό είναι αμφίδρομο?

Έχω δοκιμάσει απο DVI (PC) σε HDMI(TV) και παίζει αλλά απο PS3(HDMI) σε TV(DVI) θα παίζει?

Έχω δεί κάποιο DVI καλώδιο το οποίο έχει όλα τα PIN και άλλο που δεν τα έχει όλα.

Παλαιότερα που είχα πάρει απλό DVI-DVI καλώδιο (PC σε Οθόνη) με όλα τα PIN δέν έπαιζε!

Link to comment
Share on other sites

Τα ''παραπάνω'' pin στο DVI είναι για την μεταφορά του αναλογικού σήματος μέσω DVI (aka DVI-I - http://en.wikipedia.org/wiki/DVI) .

Δεδομένου ότι μας ενδιαφέρει μόνο το ψηφιακό, ότι καλώδιο και να πάρεις θεωρητικά θα είσαι ΟΚ.

Τώρα από εκεί και πέρα αν θα ''κλειδώσει'' η TV η όχι με την πηγή είναι άλλο θέμα που δεν έχει να κάνει με το καλώδιο.

Αν πάντως η TV είναι σχετικά παλιά (aka DVI και όχι HDMI) ενδέχεται να έχεις πρόβλημα συμβατότητας (ειδικά λόγω πιθανής παλιότερης έκδοσης του HDCP).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.