Jump to content



Έσπασα τη sata port του seagate μου


SiliconMan

Recommended Posts

Έχω βγάλει τους σκληρούς μου για να τους καθαρίσω από τη σκόνη που είχανε μαζέψει και όταν τους ξαναβάζω στο κουτί και πάω να βάλω το καλώδιο του sata στο seagate μου ακούω το "κρακ"... και μένω. Τραβάω πίσω το καλώδιο και βλέπω ότι το πλαστικό στήριγμα που έχει στη sata port είχε σπάσει και είχε μείνει μέσα στο καλώδιο. Τώρα τι γίνεται ? να σημειώσω ότι ο δίσκος ειναι ένας 320GB sata2 16MB cache και είναι αγορασμένος από e-shop. Υπάρχει περίπτωση εαν τους τον πάω να μου τον αλλάξουν ?

Link to comment
Share on other sites

Εχωντας ακουσει οχι και τοσο θετικα σχολια για την RMA πολιτικη του e-shop το βλεπω απο δυσκολο εως απιθανο να σε εξυπηρετησουν.

Βεβαια ας μην προδικαζουμε κατι προτου παρεις ενα τηλεφωνο και τους ρωτησεις.

Που ξερεις μπορει να εισαι και τυχερος...:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2,5? χρονια τωρα εναν 74αρη ραπτορ στην ιδια φαση κ εναν ακομα ποιο παλιο 36αρη,δε παιζει ανχος αν δε σκαλιζεις συνεχεια το κουτι. Απλα ξαναβαλε το καλωδιο προσεκτικα ωστε τα πινακια να παν να κατσουν μεσα στα αυλακια κ να μη στραβωσουν. Το πλακωσα κ με λογκο μετα κ εγινε μονιμο το σχεδιο :)

Link to comment
Share on other sites

@Pan0s Σου εύχομαι να μην σου γίνει ποτέ.

@DreamwebX

λες να δοκιμάσω να τους κάνω ένα τηλ. ? θα μου πεις τι έχω να χάσω.... Πάντως ρε παιδιά πολύ ψεύτικοι αυτοi adaptορες που έχουν οι sata δίσκοι. Τόσα χρόνια με τους ata ποτέ δεν μου είχε κάτι τέτοιο.

Για το τμήμα του service να πάρω τηλ. στο κατάστημα στη Στουρνάρη ? γιατί στο site τους μόνο μαιλ έχουν

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου παρε τηλεφωνο στο καταστημα τους στην Στουρναρη.

Πες τους ακριβως τι εγινε και ευελπιστω οτι θα σε εξυπηρετησουν....

Ετσι θα σε κερδισουν και σαν πελατη οχι τιποτα αλλο....

Σου ευχωμαι καλη τυχη και μην διστασεις να μας ενημερωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Εχω 2,5? χρονια τωρα εναν 74αρη ραπτορ στην ιδια φαση κ εναν ακομα ποιο παλιο 36αρη,δε παιζει ανχος αν δε σκαλιζεις συνεχεια το κουτι. Απλα ξαναβαλε το καλωδιο προσεκτικα ωστε τα πινακια να παν να κατσουν μεσα στα αυλακια κ να μη στραβωσουν. Το πλακωσα κ με λογκο μετα κ εγινε μονιμο το σχεδιο :)

Αυτό έχω κάνει και γω... :happy:
Link to comment
Share on other sites

το έχω πάθει κι εγώ μ εναν παλιο Seagate sata 80άρι... ειχε μεινει το πλαστικο μεσα στο καλωδιο.

λογικά η σατα επαφή του δίσκου ειναι γυμνή σωστά??? μόνο οι επαφές ειναι.

με ενα μαχαιράκι το έβγαλα το πλαστικο κομματακι απο το καλώδιο , και το κόλλησα πίσω στον δίσκο :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SiliconMan [Σήμερα, στις 13:26]

Έχω βγάλει τους σκληρούς μου για να τους καθαρίσω από τη σκόνη που είχανε μαζέψει και όταν τους ξαναβάζω στο κουτί και πάω να βάλω το καλώδιο του sata στο seagate μου ακούω το "κρακ"... και μένω. Τραβάω πίσω το καλώδιο και βλέπω ότι το πλαστικό στήριγμα που έχει στη sata port είχε σπάσει και είχε μείνει μέσα στο καλώδιο. Τώρα τι γίνεται ? να σημειώσω ότι ο δίσκος ειναι ένας 320GB sata2 16MB cache και είναι αγορασμένος από e-shop. Υπάρχει περίπτωση εαν τους τον πάω να μου τον αλλάξουν ?

τοχω παθει κι εγω σε seagate 120 ...το εσπρωξα λιγακι εκατσε μεσα και δεν εχει βγει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Επισης βγαζεις το πλαστικο, προσεκτικα, το ακουμπας πανω στα πινακια και το κολλας με logo κυριως στην βαση του. Στεγνωνει, καθαριζεις τα πινακια με ενα ξυραφακι, απο την μερια που κανουνε επαφη μην τυχον και εχει ξεμεινει πανω κολλα (πολυ πιθανο) και το εχεις παλι στην αρχικη του κατασταση. Εναλλακτικα, για πιο ευκολα, κανεις αυτο που ειπε ο Sam και εχεις δισκο με ενσωματωμενο καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 16:54]

Επισης βγαζεις το πλαστικο, προσεκτικα, το ακουμπας πανω στα πινακια και το κολλας με logo κυριως στην βαση του. Στεγνωνει, καθαριζεις τα πινακια με ενα ξυραφακι, απο την μερια που κανουνε επαφη μην τυχον και εχει ξεμεινει πανω κολλα (πολυ πιθανο) και το εχεις παλι στην αρχικη του κατασταση. Εναλλακτικα, για πιο ευκολα, κανεις αυτο που ειπε ο Sam και εχεις δισκο με ενσωματωμενο καλωδιο.

ακριβώς αυτό.. δουλέυει ετσι 2 χρόνια τώρα ο δίσκος και μπαινοβγαινει το καλώδιο μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lefteriz

το έχω πάθει κι εγώ μ εναν παλιο Seagate sata 80άρι... ειχε μεινει το πλαστικο μεσα στο καλωδιο.

λογικά η σατα επαφή του δίσκου ειναι γυμνή σωστά??? μόνο οι επαφές ειναι.

ναι έτσι. Μόνο τα pins υπάρχουν που είναι φυσικά γυμνά

Link to comment
Share on other sites

Όλο το μεσημέρι προσπαθούσα να τον κάνω να δουλέψει. Προσπαθούσα να κάνω αυτό που λέει ο Samael αλλά δεν ξέρω τι πήγαινε στραβά. Ίσως να μην έκαναν καλή επαφή τα pins. Ευτυχώς μόλις τώρα πήρε, όχι και τίποτα άλλο απλά να κάνω ένα backup. Τώρα τους έκανα τηλ. στο e-shop και μου είπαν ότι το τμήμα service έχει κλείσει απο τις 5. :wall:

Θα τους ξαναπάρω αύριο. Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον σας και τις πολύτιμες για μένα πληροφορίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, παίδες πήρα τηλ. στο e-shop και ούτε συζήτηση για αλλαγή καθώς και την εγγύηση φυσικά. Μάλιστα μου είπε οτι "ούτε η seagate δεν μπορει να το φτιάξει..." . Δεν ξέρω για την seagate ή τι γίνεται στην Ελλάδα πάντως σε κάποια ξένα φορουμ που είχαν σπάσει και αυτοί τη sata πορτα σε WD δίσκους βέβαια, η ίδια η WD τους αντικαθιστούσε και στους έστελνε στο σπίτι τους αρκεί να το δήλωνες στο site της εκεί που λέει περί εγγύησης. Δυστυχώς όμως εδώ είναι Ελλάδα.......... Παρακάτω έχω κάποιες φωτογραφίες από τη διαδικασία να τον φτιάξω γιατί η προηγούμενη λύση με το σπασμένο κομμάτι μέσα στο καλώδιο δεν μου πολυ άρεσε.

Εδώ είναι το κομμάτι που έσπασε αφού το έβγαλα από το καλώδιο με ένα λεπτό μαχαίρι καταστρεφοντάς το τελευταίο.

p7310046ih3.th.jpg

Εδώ φαίνονται τα γυμνά πλέον pins

p7310049tu0.th.jpg

Έβγαλα τη πλακέτα για να μπορώ να δουλέψω με πιο πολύ άνεση

p7310053hn7.th.jpg

Η πλακέτα μόνη της

p7310055cn1.th.jpg

και ο δίσκος χωρίς πλακέτα

p7310057ou3.th.jpg

Τέλος το αποτέλεσμα... και ευτυχώς και πάλι δουλεύει. Ούτε συζήτηση να ξαναβγεί το καλώδιο από το δίσκο

Να σημειώσω ότι για κόλλα χρησιμοποίησα την "Scotch Super Glue Gel" της 3Μ η οποία όπως λέει είναι παχύρεστη και πιστεύω ότι είναι πιο εύκολη στη χρήση από τη γνωστή LOGO ταχείας πήξης. Επίσης, χρησιμοποίησα ανταλλακτικά ξυραφάκια ASTOR για να καθαρίσω τα pins από τα υπολείμματα της κόλλας.

Να ευχηθώ να είμαι ο τελευταίος που την πατάει έτσι και εσείς να είστε πολύ προσεχτικοί με τους δίσκους και τα καλώδια σας. Και την επόμενη φορά γωνιακά sata καλώδια. Ποτέ ξανα ίσια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.